• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Opet pametovanje (teleskop)...

Started by Amer, March 10, 2006, 09:04:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Amer

Mozda tema bas i nije za ovog foruma, ali molim vas ako znate odgovorite mi...

Covjek vidi proslost (to mi je jasno), odnosno vidi svijetlost koja se reflektuje od predmet (ili nesto) sto gleda,i ta svijetlost u njegovom mozgu stvara realnu sliku i mi tada kazemo da vidimo.Eh sad pitanje: Covjek golim okom ne vidi neke zvijezde (ili druga nebeska tijela) koja su udaljena milionima (i vise) svjetlosni godina.Ali uz pomoc teleskopa covjek ipak vidi neka nebeska tijela koja golim okom nebi vidio. Sad mi nije jasno, da li teleskop u ovom slucaju "ubrzava" svijetlost koja putuje od nebeskog tijela (kojeg posmatramo) do nas, ili na neki nacin  ubrzava vrijeme, odnosno skracuje prostor izmedju nas i tog nebeskog tijela kojeg posmatramo  :?

mravic

Teleskop pojacava svetlost koja je vec dosla do nas. Zapravo pojacava osetljivost naseg oka.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sasa

Pa covece procitaj nesto o teleskopima pa onda postavljaj pitanja. To su inace stvari koje se uce u osnovnoj skoli, zar ne?

gucic

Zamisli da je svetlost kisa, a ti drzis kisobran naopacke(teleskop). Mnogo ces vise vode sakupiti kisobranom(teleskopom) nego otvorenom sakom(ocima)

Amer

Quote from: "Sasa"Pa covece procitaj nesto o teleskopima pa onda postavljaj pitanja. To su inace stvari koje se uce u osnovnoj skoli, zar ne?


Prvo da ti kazem  uzeo sam primjer teleskopa jer je lakse objasniti nego da sam uzeo za primjer naocale.A drugo poznato mi je to "iz osnovne" kako se vidi, svijetlost se lomi i vidi se slika koja je okrenuta naopako, a mozak kasnije "vraca sliku" u ispravan polozaj...

@ mravic, ti si me izgleda jedini razumio sta sam zelio da pitam. Samo malo s gledista fizike ovaj izraz "pojacava svjetlost" nije mi jasan..

@gucic, skonto sam :)

Izvinjavam se ako sam sa ovim topicom nekog uvrijedio

Sich

Nisi nikog uvredio, a moramo ti priznati da je pitanje vrlo pocetnicko,
ipak tvoje potrage za odgovorom su zaista ispale naivne :)

Nema nikakvog ubrzavanja svetlosti ili vremena, a ni skaracivanja prostora. Eto sta holivud uradi od coveka :)

gucic ti je odgovorio najbolje. Teleskop sakupi puno fotona i usmeri ih u oko. Kao kad uporedis ijalicu od 40W i 100W, ova druga je sjajnija samo zato sto vise fotona upadne u tvoje oko. E pa telekop sakuplja fotone i usmerava ih u tvoje oko
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Nordic_478

Nije ni cudo sto ovaj forum sa 246 registrovanih ima 50-ak koji ga povremeno posjecuju a jos manje postavljaju postove i ucestvuju u  dikusiji jer covek citajuci neke odgovore u najmanju ruku stekne utisak da ako nije strucjak u kvantnoj mehanici nema tu sta da trazi. Komentari ili odgovori poput ovoga (Pa covece procitaj nesto o teleskopima pa onda postavljaj pitanja. To su inace stvari koje se uce u osnovnoj skoli, zar ne?) sigurno ne doprinose potencijalnim zaljubljenicma u astronomiju! a ujedno nisu na ponos ostalim clanovima foruma. Siguran sam da je covek to pitanje putem maila postavio nekom od NASA-inih znanstvenika da bi dobio odgovor na svoje pitanje bez komentara na racun licnog obrazovanja. :?

Sasa

Izvinjavam se na grubom odgovoru, ali treba da imate u vidu sledece.
Svako na ovom forumu je spreman da ulozi trud i da nesto sto zna objasni. Medjutim, ocekuje se i da onaj ko pita, ne bude lenj, vec da ulozi neki napor i da nauci bar naj, naj osnovnije stvari iz astronomije. Bar one iz osnovne skole. To su stvari koje se nalaze na dohvat ruke i treba samo kliknuti na link (Astronomski magazin se puni vec nekih sedam godina, a ima i dgugih sajtova). Pa ne mozete ocekivati da vam neko odgovara na pitanja sta je to Mesec i sl.

To je kao kada biste otisli na neki forum za biologiju pa pitali koje boje je trava. Ako zelite da pricate sa biologom, pa red je da se raspitate ponesto iz biologije.

OK, evo mozda nisam u pravu. Ovo je moj licni stav.

astromilke

Ljudi, niste postavili pravo pitanje doticnom "obozavaocu" astronomije i sl. sto moze da utice na razumevanje istog, a to je:

Koliko ima godina?  :)

Ako ovo ne pomogne diskusiji onda se slazem sa Sashom!  :x
SW Newton 76/900
EOS 1200D

sashastar

Hajde ljudi mante se ovog pametovanja.
Ko ima sta da pita , neka i pita lepo u forum AstroCluba i gotovo.
Ko je zeljan da odgovori neka odgovori.
Svi su nama dobrodosli necemo izigravati stroge profesore.

Samo da vam nesto kazem ima danas ogroman broj ljudi koji nezna ni
- zasto je more slano ?
- zasto je nebo plavo ?
- zasto zirafa ima dugacak vrat ?
i.t.d .............
A zavrsili su srednje skole , cak i vise.

A da ne govorim tek o ozbiljnim Astronomskim pojmovima
pa makar bile i one osnovne.

Prema tome PRAVAC u AstroClub pa neka nas pitaju od 7-77 god.
sto god hoce narocito ako je vezano za Astronomiju i sl.

Amer

Dobro ja sto sam pitao i nema bas veze sa astronomijom vise se odnosilo na "kretanje svijetlosti"... dobro, priznajem da sam postavio naizgled naivno pitanje i da ste se nasmijali, al ovo je poenta
Zvijezdu koju gledamo koja je udaljena npr 50.000 svj. godina sa teleskopom mi je vidimo. Onda kada bi uzeli veci teleskop, isti bi vise sabirao svjetlost i izgledalo bi nam kao da je zvijezda jos blize.Sto znaci sto teleskop vise uspijeva "sakupiti" svijetlosti, to nama zvijezda prividno izgleda bliza?
JEL NA OVAJ SISTEM FUNKCIONISE POSMATRANJE SVJETLOSTI ?
znam da ce se mnogi nasmijati na sve ovo, ali nadam se da ce neko i pametno odgovoriti...

imam 22godine, neko me gore vec pito

sashastar

Teleskop sabira svetlost pa se zatim svetlost uvelicava.
Zato nam prividno deluju objekti blizi ali ustvari se oni uvelicavaju.

wexy

Jaoj,

neko je naveo lep primer sa kišobranom. Tvoje oko ima jedan deo koji se zove zenica, recimo da ima 0.5cm prečnik. Taj deo je zaslužan da "prima" svetlost. Svetlost koja dolazi mora da ima određeni intenzitet da bi je tvoje oko uopšte registrovalo. Ako gledaš zvezdu koja je daleko 50 000 s.g. intenzitet svetlosti koja dolazi do tvog oka je zanemarljiv i tvoje oko je ne registruje. Vratimo se primeru sa kišobranom, ako ispružiš dlan kad pada kiša uhvatićeš jako malo kišnice i nećeš se baš napiti vode nešto puno :), ako okreneš kišobran naopačke sakupućeš mnogo više kišnice (veći prečnik) .

Znači teleskop zamisli kao oko koje ima veliki prečnik :) i samim tim sakuplja veću količinu svetlosti koja dolazi, a odatle sledi da će tvoje oko reagovati na tu svetlost i ti vidiš zvezdu koju inače ne bi video jer tvoje oko nije dovoljno veliko da sakupi dovoljnu količinu svetlosti. Sa teleskopom naravno dolazi i mogućnost da tu sliku koja vidiš uvećaš i da je vidiš detaljnije. Kvalitet uvećane slike isto zavisi od prečnika teleskopa i količine svetlosti koju je teleskop uhvatio. Uzmi primer vezan za slike na računaru, ako sliku koja je velika 10x10px povećaš na 1000x1000px izgledaće očajno, sa druge strane ako sliku od 500x500px povećaš na 1000x1000px izgleadće skoro isto kvalitetno kao početna zbog veće količine početnih informacija (sad ovo poveži sa većom količinom svetlosti).

Valjda će ti sada biti jasno.

GENESIS

Amer,

Slobodno pitaj ako imas nekih nedoumica iz oblasti astronomije.
Niko se od nas nije naucen rodio i svi su nekad bili pocetnici.

Pogotovo ako imas nameru da nabavis neki teleskop posavetuj se sa ljudima u forumu.

Imas i dobrih knjiga iz astronomije koje su predstavljene u forumu.

Savetovao bih ti da se uclanis u neko astronomsko drustvo.


Srdacan pozdrav  :roll:

Amer

Quote from: "wexy"Jaoj,

neko je naveo lep primer sa kišobranom. Tvoje oko ima jedan deo koji se zove zenica, recimo da ima 0.5cm prečnik. Taj deo je zaslužan da "prima" svetlost. Svetlost koja dolazi mora da ima određeni intenzitet da bi je tvoje oko uopšte registrovalo. Ako gledaš zvezdu koja je daleko 50 000 s.g. intenzitet svetlosti koja dolazi do tvog oka je zanemarljiv i tvoje oko je ne registruje. Vratimo se primeru sa kišobranom, ako ispružiš dlan kad pada kiša uhvatićeš jako malo kišnice i nećeš se baš napiti vode nešto puno :), ako okreneš kišobran naopačke sakupućeš mnogo više kišnice (veći prečnik) .

Znači teleskop zamisli kao oko koje ima veliki prečnik :) i samim tim sakuplja veću količinu svetlosti koja dolazi, a odatle sledi da će tvoje oko reagovati na tu svetlost i ti vidiš zvezdu koju inače ne bi video jer tvoje oko nije dovoljno veliko da sakupi dovoljnu količinu svetlosti. Sa teleskopom naravno dolazi i mogućnost da tu sliku koja vidiš uvećaš i da je vidiš detaljnije. Kvalitet uvećane slike isto zavisi od prečnika teleskopa i količine svetlosti koju je teleskop uhvatio. Uzmi primer vezan za slike na računaru, ako sliku koja je velika 10x10px povećaš na 1000x1000px izgledaće očajno, sa druge strane ako sliku od 500x500px povećaš na 1000x1000px izgleadće skoro isto kvalitetno kao početna zbog veće količine početnih informacija (sad ovo poveži sa većom količinom svetlosti).

Valjda će ti sada biti jasno.


Hvala na opsirnom pojasnjenju...razumio sam (napokon)