• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Seti - Nauka Ili Tracenje Teleskopskog Vremena?

Started by Sich, April 10, 2004, 07:38:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sich

 Prvi koji je predlozio da se radio talasima vrse komukacije u svemiru je Tesla.
A covek koji je medju prvima predlozio da se pokusaju uhvatiti radio talasi drugih civilizacija je bio Karl Sagan.
Projekat SETI je poceo finansiranjem iz budzeta SAD-a, medjutim pocetkom devedesetih je kongres uskratio podrsku SETI-u i projekat je opstao prvenstveno novcem Pola Alena (potpredsednik Microsofta), osnivacem Intela Gordona Mura, i osnivacima Hewlett-Packarda Davida Pakarda i Vilijama Hjulita.

Trenutno SETI nema problema sa finansijama, koristi Arecibo radio teleskop, najveci radio-teleskop s jednim tanjirom, i vise miliona ljudi ima instalirano SETI@Home.

Medjutim koliko je to nauka. Da li bi bilo korisnije to teleskopsko vreme iskoristiti za nesto drugo.

Ja mislim da bi.
Neko drugacije misnjenje?

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 Pa sad ne znam bas.I ja sam mnogo puta razmisljao o tome, ali jos uvek mi stoji instaliran setiathome na compu:).Zaista ne znam, koliko sam razumeo, oni veoma malo vremena koriste teleskop, uglavnom se on koristi za druge stvari.A stoji da bi trebalo pokusavati kontakte sa drugim civilizacijama, samo je pitanje koliko samo mi na sadasnjem stupnju razvoja sposobni za tako nesto.Ovako to lici ne na trazenje igle u plastu sena, vec na trazenje jednog odredjenog molekula vode u okeanu:).

sreten

 Da nije bilo tracenja vremena ne bi bilo civilizacijskog napretka

Goran Rakić

 Neće biti gubljenje vremena kada im se "posreći"  ;) Gledao sam nedavno neku praistorijsku emisiju na TV vezanu za SETI projekat i stvarno mi je žao ljudi koji tamo rade, da li oni imaju utisak da im je život promašen i da traće, ovaj put ne teleskopsko već svoje vreme?

skywalker

 Ovo je pitanje pitanje koje ne moze imati jedan, konacan odgovor?
Sta ako sutra dobijemo signal neke civilizacije? Udaljene mozda 5000 svjetlosnih godina! I posaljemo odgovor, to je jos 5000 godina! Hoce li iko primiti odgovor?
U svakom slucaju mi na njihov odgovor moramo cekati 10000 godina? (Ili smisliti Warp pogon) Nazalost mi  tracimo vrijeme na druge nacine, Seti nije tracenje vremena.

HerQl

 koliko znam svaki radio talas na zemlji ima svoju modulaciju (am,fm,cw,ssb...),
sumnjivo je to meni,kako ce odgovoriti i kad prime signal???
oni (ili ono šta god da su) sigurno nemaju modulacije kao mi.  :blink:
:(  

 Ne znam kako je sada ali kada je krenuo SETI@home projekat nije 'tracio' ni sekundu teleskopskog vremena. Svi podaci koji su se distribuirali na obradu su zapravo prikupljeni tokom redovnih aktivnosti teleskopa. Teleskopsko vreme je u Arecibu i inace relativan pojam posto teleskop moze da vidi samo vrlo malu oblast na nebu u odredjenom momentu, tj. prakticno posmatranja se podesavaju po tome kada je neciji objekat ispred teleskopa a ne teleskop podesavaju po zeljama (sloboda kretanja teleskopa je minimalna). Inace te modulacije nisu tako 'izmisljene' koliko se na pocetku cini. Postoje tri osnovne modulacije, amplitudska, frekvencijska i fazna, i one proisticu iz osobina elektromagnetnih talasa, tj. vrlo su 'prirodne', sve ostale su neka varijanta/kombinacija ovih.

Sasa

 Zapravo i nije najbitnije naci ETije. Jednostavno imamo ogromno dvoriste i logicno je da vidimo sta ima u njemu. Sem toga, Setijevci kazu da je vazno da utvrdimo da vanzemaljaca ima (ako ih ima), ali isto toliko je vazno da konacno utvrdimo da ih nema (ako ih nema).

Rufushi

 1 palac je oko 5 stepeni, 1000 koraka oko 805 metara, uzmete jedan kamen, dva kamena, stap, i merite na po pola dana svaki dan, 200 godina, 3 generacije jedne porodice, i dobijete preciznost vizuelnog astronomskog merenja na bar 5 decimala. Najtezi deo je ono sa "200 godina". Sve ostalo je vredno borbe!

NShappy

 Zna li neko, koliko slabe vestacke signale uopste mogu da detektuju danasnji radio teleskopi? U Astronomiji br 64 se prica da se proucavaju zvezde do 200 s.g. udaljenosti sto mu dodje malo okruzenje Zemlje. Ako predpostavimo da neka strana inteligencija emituje neke signale odredjenih snaga emitovanja koje koristimo i mi na Zemlji, da li taj signal mozemo uhvatiti ako se emituje sa udaljenosti od npr 500, 1000, 2-3000 s. godina?

Dule_smor

 E to sam se i ja oduvek pitao, kolika je stvarna moc radio teleskopa.

Miranda

 Pa za sada je to "vrlo mali" domet ali napreduje i to iz dana u dan.... Uhvaticemo neki signal...pre ili kasnije....

NShappy

 Ono sto me zanima je na kojoj udaljenosti je uopste moduce detektovati radio signal. Bez obzira na kvalitet radio teleskopa, kada signal postane slabiji od medjuzvezdanog suma, nijedan teleskop vise ne moze da ga otkrije. Eto recimo, emitujemo signal snage 10kW (sto je u radio tehnici veoma velika snaga) na frq. koja ima najmanje suma u kosmosu (mislim oko 1,4 MHz), i na kojoj udaljenosti ce on jos uvek biti biti jaci od okolnog suma. Ako je to reda velicine par hiljada svetlosnih godina, onda SETI nema mnogo svrhe. Ne moze da dobaci ni do centra nase galaksije.

Sich

 Iskreno ne znam tacno da kazem, ali medjuzvezdani prostor je skoro pa prazan i on ne bi trebalo da puno apsorbuje radio talase. Snaga bi trebalo da opada sa kvadratom rastojanja. A inace sve zavisi i od prijemnika, jer radio talasi nemaju veliku snagu i tu ide gomilu pojacavanja signala i razne metode i dovijanja da se signal iyoluje od suma. Ne znam tacno koliko je granican odnos signal/sum da bi se moglo detektovati radio signal. Kod optickih talasa taj odnos mora da je veci od 4, a kod radio talasa sigurno je taj odnos dosta manji.
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

bear

 Nije tako jednostavno. Kvadratno opadanje vazi za omni antene na povrsini Zemlje. Ako se odasilje u svim smerovima u svemiru, opadanje je kubno, a ako se koriste usmerene antene onda je naravno sto usmerenije to manje rasejanje. Inace ne znam zasto se kaze da nemaju veliku snagu ? Radio talasi za ovu primenu talasi sa najvecom penetracijom, lako se modulisu, relativno lako se moze napraviti predajnik vece snage, zapravo jedina bitna prednost koju napr laser ima (posto se izbor svodi na otprilike opticke i radio talase) jeste koherentnost. Neko se u jednom od prethodnih postova zalio da ne vredi ako ne moze da dobaci ni centar nase galaksije. Za pocetak, taj centar je sam po sebi (zajedno sa dobrim delom suprotnog dela nase galaksije) zaklonjen prasinom. Mi ne mozemo predvideti kojom snagom mogu emitovati neki pretpostavljeni ET-ji, mozda 10W, mozda snagom pola pulsara. No ako je neko uspeo da pre 50.000 godina odasilje radio talas koji je detektabilan sa 50.000 svetlosnih godina svaka mu cast, ne zelim da znam sta je u stanju da uradi danas :)