• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Seti - Nauka Ili Tracenje Teleskopskog Vremena?

Started by Sich, April 10, 2004, 07:38:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NShappy

 Znaci da bi nekog veoma udaljenog uhvatili, on mora da emituje ili jako velikom snagom ili da usmeri antenu tacno ka nama. I da emituje kontinualno tokom dugog niza godina da bi bas kada radio teleskop usmerimo ka njemu uhvatili signal.
Sa druge strane, mogli bi da hvatamo signale koje neka civilizacija koristi za svoje potrebe kao mi televiziju i telekomunikacije ali koliko shvatam snaga ovih signala bi bila suvise mala da bi se mogla detektovati na ovako velikim udaljenostima (reda stotina i hiljada sv.g.)
Ovo prvo je malo verovatno da neko bas namerno emituje signale veoma velike snage samo zato da bi nekom rekao da postoji. Da bi koristio usmerenu antenu, morao bi vec da zna za nas i usmeri je ka nama.
Veca je verovatnoca da uhvatimo signale koje stalno za svoje potrebe emituje neka strana inteligencija ali oni su opet malih snaga tj. mozemo osmatrati samo bliski prostor oko nas.

bear

 I ne samo to, stvar se dodatno komplikuje - evo na zemlji napr OPADA detektabilna aktivnost. Vece kolicine informacije se prenose optikom, antene se projektuju tako da se sve manje energije rasipa 'na gore', a mobilni telefoni i sl sa svojih 1W snage tu malo sta menjaju. Pitanje sta je nekom ETju logicno, dal' da odasilje ili ne, pulsevi ili kontinualni, preko koliko godina/itd je previse zavisna od njihovog veka, postojanja saznanja i mogucnosti upotrebe radio talasa (atmosfera tu moze jako puno da odmogne) i pre nego sto pocnemo da razmisljamo. S obzirom da se radio talasi koriste cirka 100 godina ne bilo iznenadjujuce da se ispostavi da oni nisu najpogodniji za tako nesto nego se vise isplati emitovati neke specijalne cestice/talase ili tako nesto sto nismo u mogucnosti ili jednostavno jos nismo ni culi za to. First Contact svojom snagom ima toliko sta-ako da se skoro nikakve suvisle procene ne mogu napraviti...

 Izvinjavam se na offtopic-u al kad ste vec spomenuli SETI@Home zanima me da li postoji neki slican projekat za desifrovanje DNA koda, cini mi se kao da sam nekad cuo za to ali nisam bas siguran !

Dule_smor

 Postoji, samo ne znam adresu sjata, potrazi na guglu.