Seestar S30 Pro

Započeo Astro_fun_times, Jun 24, 2026, 12:11:46 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

1 Član i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Yagodinac

Pogodio si suštinu, suočavanje sa problemima i rad na njihovom rešavanju.
Mi upravo to radimo da bismo dobili bolje astrofotke.
Mnogi drugi ljudi to ne žele da rade već žele instant rezultate. Moja keva je ćaletu dok su bili na faksu kupila Smenu 8 koja je bila najprostiji aparat u to vreme, nešto kao telefon danas. Pa ipak si imao nekakve parametre da podešavaš, da fokusiraš, da zabrljaš... Dakle njima je Smena donela mnogo sreće i radosti, iako je realno smešno jednostavna u odnosu na skalamerije koje npr ja danas koristim. A pazi, mogla je za slične ili malo veće pare da mu kupi i neki ruski manuelni srednji format, koji su uvek bili skoro pa džabe, pa da se napravi čitava nauka oko upotrebe toga.
Danas čovek samo pritisne kružić na fonu i to je ispunjenje stogodišnjih fotografskih snova čovečanstva. To su generacije čekale. E sad smo na pragu da to isto više ili manje dobijemo i u astrofotografiji.

ε Aurigae

ovo nas dovodi do sledeceg momenta, koje je samo moje licno razmisljanje.

Smart teleskopi ce biti sve zastupljeniji, jeftiniji, pristupacniji i sve ide ka tome na masovnu upotrebu. Pozitivno je sto ce vise ljudi biti u astro zajednici, produbljivace se znanje i deljenje informacija.

Sa druge strane ako posmatrate cene postojece opreme, inflacija je neumoljiva i kvalitetene OTA, fokuseri, kamere, mehanika, to ce biti sve skuplje i skuplje.

Amateri koji shvate da zele da se bave time i hoce da trose novce, zivce, noci i vreme, bice ono sto smo mi danas. Dedicated montaza i po nekoliko cevki kamera i slicno.

Ako sagledam sve, zivimo poslednjih godinu dve, gde oprema koju kupujemo ostaje na nekom ovom nivou. Sve sto je kinesko, a vecina jeste, pre ili kasnije ide u drugi, visi cenovni rang, polako ali sigurno.

533 kamere - ako pratite forume, drze cenu ili su vece nego sto su bile...o montazama da ne pricamo.
🔭: SW 130mm f/5 Newt | Meade Adventure Scope 80mm f/5 | SVBony SV503ED 80mm f/7 Refractor | MTO 100mm f/10 Mak | GSO 114mm f/12 Classical Cass | Vixen VC200L 200mm f/9 Corrected Cass | Askar FMA180 PRO

⚙️⚙️: SkyWatcher EQ5 Belt mod OnStep | EQ6 Belt mod OnStep | AZ5 | AZ GTI

📷: Atik 383l+ mono | ASI533MM | SV705C | Canon 550d mod

Yagodinac

Pa inflacija nas svakako neće zaobići. Pogledaj cene automobila - udvostručile su se u poslednjih par decenija, a u poslednje četiri verovatno učetvorostručile. Cene nekretnina isto tako, ali je blaga uteha što će sve vremenom biti sve bolje i kvalitetnije, osim što će da bude i skuplje.
Ali niko te ne sprečava da sad uzmeš kredit ne 10-15 hiljada evra, pokupuješ top_of_the_line sve što ti treba i doživotno to koristiš. Ne vidim da ljudi sa mono hlađenim SBIG s početka ovog veka imaju bilo kakvih poteškoća da pariraju svojim astrofotkama najnovijim radovima.

Yagodinac

Evo sad baš pročitao da ljudi navode za S50 da su uočavali komete oko petnaeste magnitude na suburban sky, a da fotometrija radi do 12mag, mada greši oko dimenzija kome (logično). Astrometrija zbog plejtsolvinga kažu da radi OK. Opet, meni ovo nije zanimljivo ali nije svako u fazonu da iscedi svaki foton iz opreme.