Seestar S30 Pro

Započeo Astro_fun_times, Jun 24, 2026, 12:11:46 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 5 gostiju pregledaju ovu temu.

Yagodinac

Pogodio si suštinu, suočavanje sa problemima i rad na njihovom rešavanju.
Mi upravo to radimo da bismo dobili bolje astrofotke.
Mnogi drugi ljudi to ne žele da rade već žele instant rezultate. Moja keva je ćaletu dok su bili na faksu kupila Smenu 8 koja je bila najprostiji aparat u to vreme, nešto kao telefon danas. Pa ipak si imao nekakve parametre da podešavaš, da fokusiraš, da zabrljaš... Dakle njima je Smena donela mnogo sreće i radosti, iako je realno smešno jednostavna u odnosu na skalamerije koje npr ja danas koristim. A pazi, mogla je za slične ili malo veće pare da mu kupi i neki ruski manuelni srednji format, koji su uvek bili skoro pa džabe, pa da se napravi čitava nauka oko upotrebe toga.
Danas čovek samo pritisne kružić na fonu i to je ispunjenje stogodišnjih fotografskih snova čovečanstva. To su generacije čekale. E sad smo na pragu da to isto više ili manje dobijemo i u astrofotografiji.

ε Aurigae

ovo nas dovodi do sledeceg momenta, koje je samo moje licno razmisljanje.

Smart teleskopi ce biti sve zastupljeniji, jeftiniji, pristupacniji i sve ide ka tome na masovnu upotrebu. Pozitivno je sto ce vise ljudi biti u astro zajednici, produbljivace se znanje i deljenje informacija.

Sa druge strane ako posmatrate cene postojece opreme, inflacija je neumoljiva i kvalitetene OTA, fokuseri, kamere, mehanika, to ce biti sve skuplje i skuplje.

Amateri koji shvate da zele da se bave time i hoce da trose novce, zivce, noci i vreme, bice ono sto smo mi danas. Dedicated montaza i po nekoliko cevki kamera i slicno.

Ako sagledam sve, zivimo poslednjih godinu dve, gde oprema koju kupujemo ostaje na nekom ovom nivou. Sve sto je kinesko, a vecina jeste, pre ili kasnije ide u drugi, visi cenovni rang, polako ali sigurno.

533 kamere - ako pratite forume, drze cenu ili su vece nego sto su bile...o montazama da ne pricamo.
🔭: SW 130mm f/5 Newt | Meade Adventure Scope 80mm f/5 | SVBony SV503ED 80mm f/7 Refractor | MTO 100mm f/10 Mak | GSO 114mm f/12 Classical Cass | Vixen VC200L 200mm f/9 Corrected Cass | Askar FMA180 PRO

⚙️⚙️: SkyWatcher EQ5 Belt mod OnStep | EQ6 Belt mod OnStep | AZ5 | AZ GTI

📷: Atik 383l+ mono | ASI533MM | SV705C | Canon 550d mod

Yagodinac

Pa inflacija nas svakako neće zaobići. Pogledaj cene automobila - udvostručile su se u poslednjih par decenija, a u poslednje četiri verovatno učetvorostručile. Cene nekretnina isto tako, ali je blaga uteha što će sve vremenom biti sve bolje i kvalitetnije, osim što će da bude i skuplje.
Ali niko te ne sprečava da sad uzmeš kredit ne 10-15 hiljada evra, pokupuješ top_of_the_line sve što ti treba i doživotno to koristiš. Ne vidim da ljudi sa mono hlađenim SBIG s početka ovog veka imaju bilo kakvih poteškoća da pariraju svojim astrofotkama najnovijim radovima.

Yagodinac

Evo sad baš pročitao da ljudi navode za S50 da su uočavali komete oko petnaeste magnitude na suburban sky, a da fotometrija radi do 12mag, mada greši oko dimenzija kome (logično). Astrometrija zbog plejtsolvinga kažu da radi OK. Opet, meni ovo nije zanimljivo ali nije svako u fazonu da iscedi svaki foton iz opreme.

Astro_fun_times

Danas sam konačno uhvatio vremena ali i vedrog neba, iako je mesec jak, pa sam uzeo da se igram sa Seestar.

Kao neko ko se bavi astrofotografijom ja sam izuzetno zadovoljan onim sto vidim.

Isto tako apsolutno mogu da naparavim paralelu izmedju mog standardnog setupa (teleskop, hladjena kamera, efw, eaf, gajding, montaža...) kojeg kontroliše NINA u kojoj sam sve podesio i automatizovao da je moje samo da izaberem metu i dodam je u napredni sekvencer a nina sve ostalo radi sama, i Seestar S30 Pro.

Izneo ga, postavio u dvorište u altaz modu i samo kliknuo na metu. On je sam okrenuo na nasumični deo neba, opalio sliku, utvrdio gde je i sledece okretanje bilo je tačno na metu.
Onda je odradio kalibraciju pretpostavljam neku vrstu useveravanja i mozda ako se ova širokougaona kamera koristi za gajding verovatno je i to odradio.
Onda je upalio autofokus i nakon toga krenuo da slika.
To je to.

Kada ga stavim u eq mod, a to je advanced funkcija koju verujem vecina pocetnika neće koristiti, koji zahteva od korisnika da uperi uredjaj ka severnjači i da isprati sugestije kako bi teleskop bio što bolje useveren, nakon toga su koraci skoro identicni kao i sa NINA.

Jedino što je naravno drugacije je manja apertura i manja rezolucija i cena ovog uređaja u odnosu na full dedicated rig.

On ima u sebi i grejač protiv vlage.

Veoma sam impresioniran sa first light ili first use.

Malo moram jos da istražim sta kako u aplikaciji ali već vidim da cu vise koristiti Seestar za neke brze i lagane sesijice nego standardni setup, koji evo nisam ni izneo a bice 2-3 vedre noci.


Lenj čovek😂

Kada se bacim u eq mod i počnem da obradjujem sam te subove, biće zanimljivo videti sta cu dobiti.

Isto tako, posto sam koristio "tonights best" a ne "plan", on je sam na osnovu mete izabrao da li da doda LP filter koji je ustvari dualband, ili ne.

Slikao sam malo M13, M27, na početku sam snimio video meseca...

Naravno da on sa svojom malom fokalnom nije za mesec idealan, ali posluži.

Isto tako lošije slike meseca dobijam i sa mojim quattro 150p na F4 bez korektora sa planetarnom kamerom.
Jednostavno, mek je i nema oštrine a eto ima 150mm aperturu.


Sve u svemu, krećem sa upoznavanjem i testiranjem uredjaja pa ćemo videti sta donosi budućnost.
SkyWatcher Quattro 150P ; Samyang 135mm F2; Lunt LS60THa; Rokinon 14mm F2.8; Canon 50mm F1.8
SkyWatcher HEQ5 Pro; SkyWatcher AZGTi
Touptek 2600M; Canon 600D(astromod)
Antlia LRGB V-Pro 36mm, Antlia 4.5nm EDGE 36mm; Astronomik 12nm Ha clipin
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
https://www.akpodzvezdama.org/
Instagram: Astro_fun_times
Miloš

Maki

Citat: vlaiv poslato Jun 25, 2026, 10:45:40 PRE PODNE
Citat: Maki poslato Jun 25, 2026, 08:47:48 PRE PODNE
Citat: vlaiv poslato Jun 24, 2026, 11:40:39 POSLE PODNE
Citat: Maki poslato Jun 24, 2026, 11:04:31 POSLE PODNEJavljalo se u fazi IMPPG, dakle pre nego što flatovi uopšte uđu u igru.

Nisam bas siguran sta hoces da kazes. Flatovi dolaze u prvoj fazi - oni su deo procesa kalibracije - ako radis planetarno onda flatove primenis zajedno sa darkovima u pipp fazi - pre nego sto uopste krenes sa stackovanjem. Tek kada si odradio kalibraciju krenes stackovanje i tek na kraju naravno ide dekonvolucija / waveleti.


Za solar nisu potrebni flatovi, eventualno ako je baš problem u single stacku onda sintetički u PS, nakon stackinga i dekonvolucije.
Za planetarnu čak ni to.

Mislim da upotreba flata nije vezana za objekat nego potrebu da se ukone sistemske greške koje nastaju zbog raznih uzroka - prašina, PRNU (Photon response non-uniformity), vinjetiranje i slično.

Ha patern koji pominješ spada pod PRNU, znači ako te nervira - ona upotreba flata - bez obzira jel solar ili nije :D

Ne nervira me, nego je problem bio nerešiv flatovima, zato su i mnogi batalili kamere tipa 183. 1600 je mnogo ređe imalo tu pojavu i nije bila tako očigledna, jednostavno nije moglo fino izoštravanje zbog vrlo suptilnog grida.
Prašina i slično se reše i sintetičkim flatom kasnije u fotošopu.
Taurus 350, Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Maki

Tzv pametni teleskopi su igračkice koje su tu da nas eutanaziraju jer nema više tamnog neba. U poplavi jeftinog a jakog osvetljenja, rešenje je nađeno ne u njegovom ograničavanju, nego u simulaciji za ljude koji žive pod svetlosnom kupolom.

U astro hobiju vidim nekoliko motivacionih šema, neke su već opisane:
- estetsko-emotivna (videti svojim očima nešto)
- emotivno-trudbenička (lucky imaging)
- trudbeničko-mazohistička bildanje karaktera (DSO AP).

Svaka od pobrojanih ima i dodatne crte od one druge dve, donekle.

Tzv pametni teleskopi mi tu ne upadaju ni u jednu kategoriju, zato sam i spominjao aparate za pečenje hleba.
Ne sumnjam da će se dobro prodavati, duh vremena.
Taurus 350, Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Astro_fun_times

Vidi ovako.
Sad kada sam ga koristio mogu da kazem da je skroz dobra stvarčica. Zanemarimo reč "pametni".

Kada neko kao ja krene od nule u astrofoto potrebno je dosta vremena da se jedna po jedna komponenta kupi u uklopi u sistem.
Svi mislimo "e ma samo dslr, montaza i hand controller i slikacu DSO.

Pa onda shvatis da ti treba gajding, pa moras laptop ili minipc/asiair pa daj bolju kameru, pa ov ,pa ono...
Treba da prođe vremena da ti sve to shvatis i kupis kako bi "kompletirao" standardni setup.
A svaka od tih komponenti sa sobom nosi svoju kompleksnost i najčešće muke, dok se ne pohvata sve.
Ja mislim da je meni trebalo oko 9 meseci da kompletiram setup tako korak po korak, a sam program nina se ne secam tacno.
Sad kad koristim teleskop, sa ovim znanjem i veštinama, ja ga na terenu postavljam za 2 min, odradim three point alignment za useveravanje, izaberem metu i od vađenja tronožca iz gepeka do pocetka sesije mene deli 10-15 minuta (jer necu da ohladim kameru brze od 3-5 minuta).

Hocu da kazem da je meni trebalo sta znam, godinu - mozda godinu i po da procesom korak po korak sa puno frustracije i strpljenja dodjem do ove vrste automatizacije i lakoće korišćenja mog setupa.

To sve smart teleskop pruža i radi "out of the box" za tebe.

Ja koji sam prošao kroz tu celu gungulu itekako cenim tu lakoću korišćenja.

Zato kazem, kada sagledam sta radi moj standardni setup, nema nikakve razlike izmedju njega i smart teleskopa kada ja izaberem metu u naprednom sekvenceru i stisnem play digme da ga pokrenem.

U buducnosti, ako se ovaj smart sistem primeni na teleskop ozbiljnije aperture, to ce biti vrhunac hobija.

Postoji Celestronov Origin koji je ako se ne varam Rasa dizajn od 150mm ali na alzaz montazi.


Ja sam svojim odlukama, zeljama, gradjenjem setupa tezio ka tome da mi je sve automatizovano, nakon sto postavim teleskop i useverim ga.
To isto radi i ovaj mali teleskop.
Štedi ti vreme i živce i daje ti na kraju istu stvar.

Napominjem da pričam samo o akviziciji, ne o finalnoj slici koju on izbaci jer planiram da ih sam obradjujem.

I jos nesto, da, 30mm objektiv je relativno mali u poredjenju sa velikim teleskopima ali imaš ti objektive kompanija askare, svbony, rokinon, canon i druge male objektiv/teleskope koji su slicne velicine i sa njima se radi klasican proces akvizicije na "povuci-potegni" sistem.

Kada bi hteo da napraviš mali grab and go setup koristeći neki od tih manjih objektiva i kupovao svaku komponentu jednu po jednu, to bi te izašlo skuplje, imao bi opet tu kompleksnost i dosta points of potential failure.
Seestar ti pored toga daje i widefield u isto vreme so je za mene fantazija, 2 u 1.

Naravno da moj standardni setup daje bolji rezultat zbog vece aperture i rezolucije ali je on mene koštao negde oko 6000-7000 evra da ga kompletiram i puno živaca, stepljenja, truda, rada i muke, da bih ovde došao gde sad jesam.
I u svakom momentu sam mogao da popizdim i dugnem ruke jer nisam usao u hobi da bih se nervirao i jos za to plaćao  ;D
Ali eto, izgurao sam i imam sad legitimitet da iz svog ugla i iskustva dam ocenu i kazem svoje viđenje stvari.

Ako ikad izbace seestar vredan 6000 evra, siguran sam da će bez problema parirati teleskopima u istom rangu aperture.

Kada gledamo na Seestar, treba ga porediti sa manjim grab and go setupima slicne aperture kako bismo imali fer poredjenje a ne sa velikim setupima vrednim vise hiljada evra
SkyWatcher Quattro 150P ; Samyang 135mm F2; Lunt LS60THa; Rokinon 14mm F2.8; Canon 50mm F1.8
SkyWatcher HEQ5 Pro; SkyWatcher AZGTi
Touptek 2600M; Canon 600D(astromod)
Antlia LRGB V-Pro 36mm, Antlia 4.5nm EDGE 36mm; Astronomik 12nm Ha clipin
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
https://www.akpodzvezdama.org/
Instagram: Astro_fun_times
Miloš