• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astrophoto setup?

Started by Darchy, January 06, 2013, 01:01:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

kruska ima i dalje cg5-gt
ne mogu reci da sam nezadovoljan montazom ni opremom ali bi bilo interesantno koristiti eq-6
ako neko zeli da pozajmi svoj eq6 syntrek na pola godine ili leto neka mi se obrati, moze i za pare
(molim administratora da ovaj post ne prebacuje u  :)  astroberzu)

P.S.lakse mi ga je iznajmiti nego kupiti :P

Darchy

@Yagodinac
Mislim da sam u jednom reviewu pročitao da stepper motori koji idu u NEQ5 GoTo upgrade kit po defaultu mogu da rade na 0,25 i 0,5 zvezdanih brzina, a da sam sistem ima autoguider port.
Svestan sam da je neq5 GT igračka u odnosu na HEQ5 recimo, ali uzevši u obzir finansije, to mi je jedina podnošljiva finansijska konstrukcija trenutno. Znaš kako se kaže: "Čovek radi kako mora, a ne kako hoće" :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Yagodinac

Quote from: Darchy on January 09, 2013, 11:36:55 pm
@Yagodinac
Mislim da sam u jednom reviewu pročitao da stepper motori koji idu u NEQ5 GoTo upgrade kit po defaultu mogu da rade na 0,25 i 0,5 zvezdanih brzina, a da sam sistem ima autoguider port.
Svestan sam da je neq5 GT igračka u odnosu na HEQ5 recimo, ali uzevši u obzir finansije, to mi je jedina podnošljiva finansijska konstrukcija trenutno. Znaš kako se kaže: "Čovek radi kako mora, a ne kako hoće" :)


Tako je; upgrade motori su baš ono što je potrebno za astrofoto. Ali taj ugrade ti dođe 400-500e (u zavisnosti da li ovde ili tamo pazariš) pa se onda postavlja pitanje da li je bolje u startu uzeti neku koja je baš prilagođena tome. Ne mislim da su NEQ5 goto i HEQ5 pro goto ekvivalenti, biće da ova prva ima obične motore ali nisam 100% siguran.

goksi

Quote from: Darchy@ Goksi
Misliš na LPR? Čitao sam neke review-ove na Stargazers Lounge, kažu da taj filter daje pristojne rezultate. Znaš li možda dali je to striktno astrofotografski filter ili se može koristiti i u posmatračke svrhe?


Da, LPR, postoje je 1.25 i 2 inc verzije. Po nekoj logici LP pravi najvece probleme kod slikanja jer se zagadjenje akumulira posto imamo duge ekspozicije, meni na primer posto sam u centru grada i nakon 5 sekundi sve postaje svetlo, mada je nebo naizgled tamno. Mislim da je kod posmatranja LP mnogo manje izrazen. Citao sam da LP filter neki koriste i za posmatranje, mada postoje i specijalizovani filteri za to. Na ovom linku covek kaze da nema razlike sa filterom i bez sa refraktorom kao tvojim: http://stargazerslounge.com/topic/33706-skywatcher-lpr-filter-vs-baader-neodymium-filter/
QuoteI recently acquired a Baader Neodymium filter and have used it in my 80mm scope. From my initial experimentation, there's almost no difference when using it in for purely optical observation


Darchy

Evo malo po malo "krpim" astrophoto set-up. Za vikend mi je stigla EQ5 i mogu da vam kažem da je montaža stvarno rigidna, da radi jako precizno i totalno bez "luftova" bar što se manuelno/vizuelne upotrebe tiče. Rekao bih da je period "smirivanja" značajno kraći nego li na NEQ3. Ima ugradjen polar finder - fala, molim. :) Ono što mi se ne svidja kod nje je njena veličina, čudo je robusno i teško i nema šanse da se transportuje bez rasklapanja, ali to je valjda cena stabilnosti. Čekam vedru noć da je testiram kako treba, pa ću da napišem detaljan raport.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Luger

Srecna trgovina, u zdravlju da je deres i, kao sto ti kazes, boljom da zamenis!   :D

Sekula

Quote from: Darchy on February 18, 2013, 12:45:24 pm
Evo malo po malo "krpim" astrophoto set-up. Za vikend mi je stigla EQ5 i mogu da vam kažem da je montaža stvarno rigidna, da radi jako precizno i totalno bez "luftova" bar što se manuelno/vizuelne upotrebe tiče. Rekao bih da je period "smirivanja" značajno kraći nego li na NEQ3. Ima ugradjen polar finder - fala, molim. :) Ono što mi se ne svidja kod nje je njena veličina, čudo je robusno i teško i nema šanse da se transportuje bez rasklapanja, ali to je valjda cena stabilnosti. Čekam vedru noć da je testiram kako treba, pa ću da napišem detaljan raport.


Što pre da je staviš u pogon! Srećno. :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |