• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskop vixen 80mm

Started by dexxx72, July 30, 2015, 02:16:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dexxx72

pozdrav imam u ponudi jedan teleskop pa me interesuje vase misljenje o njemu,ima dosta opreme uz njega ali ja neznam cemu sluzi sve od toga,interesuje me takodje kakvi su okulari koje idu uz njega kao i cemu sluze razni ovi dodaci koji su na slikama,pozdrav

Danijel

Na drugoj slici se vidi ona aluminijska šipka, uz nju ide jedna ploča (trebao si i nju dobiti) koja se na nju pričvrsti i tada imaš ekran za projiciranje Sunca. Projicira se uz upotrebu dijagonalnog zrcala ili prizme, to imaš koliko vidim, nalazi se u fokuseru teleskopa.

Na trećoj slici se vidi filter za promatranje Sunca, to je ono na čemu piše SUN GLASS. On se zašarafi na okular. To nemoj ni za živu glavu koristiti za promatranje Sunca jer može prsnuti od temperature i oslijepiti te!!! Filteri idu ispravno na objektiv teleskopa, NIKADA NA OKULAR!

Na drugoj slici, ono crno duguljasto na vrhu je Barlow, on ti produžava žarišnu duljinu teleskopa za onoliko koliko na njemu piše, najvjerojatnije piše 2x. Njime dobiješ za toliko puta veće povećanje. Obično su ti koje dobiješ sa teleskopom slabe kvalitete, no može poslužiti.

Teleskop ima motorno praćenje što je dobro ali ga trebaš prvo rektificirati (usjeveriti). Kako vidim, nije uopće podešen tako da ćeš se morati dogovoriti s nekim asdtronomom u tvojoj blizini da se nađete negdje pa da ti to on napravi, da odete pod zvjezdano nebo i da ti pokaže kako se to radi i koristi. Teleskop mi se čini dosta dobar, VIXEN nije šrot marka i za vizualno promatranje će ti zacijelo pružiti puno lijepih pogleda u zvjezdano nebo.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

dexxx72

hvala na odgovoru,zanima me jos koji su ovo okulari i kakvog su kvaliteta kao i koliko vredi ovaj teleskop sa svim ovim

Danijel

Okulari su ništa posebno, Kellner, Huygens, Ortho i slični, početnički što bi se reklo. Montaža je u klasi EQ 2 i kako vidimo vezana je špagom, nedostaje joj ona trokutasta "tepsija" između nogara, koja služi za fiksiranje nogu tronošca da se montaža ne klima. Znači, nedostaje to i projekcijska ploča za Sunce. Ako je optika neoštećena, mogao bi vrijediti između 200 i 300 € po mojoj gruboj procjeni.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

dexxx72

ja sam za sve ovo dao 100e pa mislim da se isplati,imam i onaj teg koji ide na mehaniku i sanduk i jos jedan drzac na koji ide ova mehanika,pretpostavljam da taj sluzi da se teleskop negde fiksira,a ocekujem da mi stigne i trougao kao i onaj deo za sunce i jos neke sitnice,mislim da ce kad ga kompletiram vredeti i vise od 300e

Sekula

Quote from: dexxx72 on July 30, 2015, 02:16:47 pm
pozdrav imam u ponudi jedan teleskop pa me interesuje vase misljenje o njemu,ima dosta opreme uz njega ali ja neznam cemu sluzi sve od toga,interesuje me takodje kakvi su okulari koje idu uz njega kao i cemu sluze razni ovi dodaci koji su na slikama,pozdrav


Predstavite se molim vas kao novi clan foruma na ovoj temi ovde:

http://forum.astronomija.co.rs/forum-astronomskog-magazina/predstavljanje-novih-clanova-foruma-dobrodosli!/30/
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

dexxx72