• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

NGC i IC objekti

Started by lajosk, October 30, 2011, 06:46:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

zligor

Ova najsjajnija zvezda je pretpostavljam daleko pre same nebule, samo se preprecila, smeta :)
Imam Skeye za android pa tu nema bas svih objekata, izmedju ostalog i NGC6960. Volim da popamtim imena zvezda pa onda malo guglam podatke i karakteristike. Cisto trening za vijuge.
TS 10x60LE

Night Walker

Odlično Luger! Da li si ikada pokušao "uhvatiti" Torovu kacigu? To mi se čini kao zanimljiva meta.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

spadej

Vasko, tj.Lugeru, odlicno je ovo ispalo.  Znam da imas jos materijala, prepisivao sam od tebe celu noc :) . Sto ne kacis?

Luger

Hvala.
Nije ovo ni blizu dobro, kako to drugi rade, ali, ajde... :) Da su ekspozicije bile duze, sve bi bilo bolje, ali onaj PHD mi zabrlja i sve pokvari.

@Zligore, dobro si primijetio, ta zvijezda je 52Cyg i magnitude je 4.20 po Stellariumu, a Veil je priblizno 7.
@Night Walker, ja nisam nikad ni pokusao da snimim Torovu kacigu, iz grada mislim da i ne moze bez bolje opreme, a i uvijek je nisko za moje uslove. A, posto pripada "zimskom nebu", mozda je nikad necu ni vidjeti.

@Spadej, evo ti jedna Crescent Nebula iz tvoje avlije.  ;D

Objekat: NGC6888, Cresccent nebula.
Oprema: Canon 450D modifikovan na full spectrum+UHC filter na SW150/750BD, primarni fokus, PHD pracenje.
Exp: 6 lajtova 300" x 1600, 5 darkova, fletovi po 15x.   
Lokacija: Sopot, 2.07.2016.god

Crescent Nebula by Luger, on Flickr

spadej

Covece, pa ti si mi maznuo sve fotone, zato ja nista nisam ni uradio.   ;D Super je ispalo. Predlazem da okacis, ako imas, snimke istog objekta sa tvoje terase i iz moje avlije, da vidimo koliko dobar mrak utice na kvlaitet. To ce nas mozda naterati da  odemo i na neko jos bolje mesto (imam ja jos po neku avliju u "rukavu").

kruska

momci ovo je sve odlicno. samo slikajte..

spadej

Evo "necega" od nicega. Neuspeli NGC6992. Nisam dobro prepisivao od Lugera, kad smo onomad "lovili" zvezde po Sopotu.  Premalo svetla, previse suma... I jos los kadar, u stvari nisam ni znao kolika je cela nebula.  ::)
Pokusavali smo nesto da izvucemo obradom, prof.Luger je rekao da ne vredi i da sam pao na tom ispitu.  Ovo sam izvukao "na misice", cisto vezbe radi. U sledecoj "epizodi" pokusacu da izucem maksimum sa nemodifikovnim aparatom i bez filtera.

Objekat: NGC6960, Zapadna Veil nebula
Oprema: Canon 1000D, nemodifikovan.
Exp: 26 lajtova 45" x 1600, 21 dark,nema fletova   
Lokacija: Sopot, 2.07.2016.god

Veil nebula NGC6992 by Dejan Spasojevic, on Flickr

Luger

Ovo uopste nije lose, ali je steta sto nema jos lajtova. Super to "na misice" tebi ide, ja bih odmah odustao. :)

Yagodinac

Kad su na Pallomar opservatoriji pretražili sve ploče koje su snimili našli su 15 dotad neotkrivenih globularnih jata. Pošto moj teleskop pod normalnim okolnostima može da napipa 18-19mag, krenuo sam da snimim Pal10, jedno od težih i...

Nije kriv teleskop već nebo, Mlečni Put se uopšte nije video od izmaglice. Ali dobro, u monohromatskom modu fajl može više da se rastegne i naslućuje se da tu ima nečeg.
Vt iznosi 13.22 a to je ukupni sjaj svih članica tj kompletnog jata. A VHB je 19.8mag, a to je prosečna magnituda horizontalne grane u HR dijagramu, odnosno jedne veće frakcije zvezda karakteristične za sva globularna jata.

Pal 10 by milan miloradovic, on Flickr

vlaiv

Za test novog RC-a sam izabrao jedan od mojih omiljenih objekata (ako se to moze tako nazvati, obzirom na kratko vreme kojim se bavim ovim sportom astrofotografije :D )

U pitanju je jos jedan pokusaj NGC 7331 - ili poeticno receno "Return to Deer Lick Group" :D

Oprema:
RC8", ASI185 u primarnom fokusu, ST102 + QHY5IILc guiding (side by side), HEQ5

Lokacija i uslovi:
Novi Sad, crvena zona, bez meseca, dobra transparencija, dobar - vrlo dobar seeing (menjao se u toku veceri, neki segmenti su malo bolji od drugih sto se seeinga tice).

Podaci:
4 segmenta po 30 light frejmova 60s (pola sata po segmentu), 24x60 dark, totalno vreme integracije 2h, inicijalno slikano na rezoluciji od 0.5"/pixel binovano x3 (probao redukovati shum koliko se moglo). I na kraju malo crop zato sto mi mozaik bas nije bio dobro uradjen (jedan frejm je nekako pobegao malo u stranu).

Obrada:
DSS, ImageJ za dodatnu kalibraciju i mozaik, Nebulosity 4 samo DPP i kolor balans, bez Noise redukcije.

Slika je samo minimalno obradjena, da tako kazem samo sastavljena, ima jos prostora da se pokusa srediti taj noise koji se pojavljuje, cim uhvatim vremena probacu malo da to sredim.



Sve u svemu, zakljucak je da na toj rezoluciji, u ovim uslovima sa nehladjenom kamerom - treba duza totalna ekspozicija.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Yagodinac

Mislim da je fora u tome što je kamera nehlađena; temperatura je verovatno bila velika a samim tim i šum. Osim toga kamera je 12b a i to verovatno malo utiče na lakšu pojavu šuma kod rastezanja stack-a. A snimanje iz grada sve to dodatno komplikuje jer LP smanjuje kontrast snimljenog materijala...
Uglavnom, mislim da je teleskop odličan, lepe zvezde, veće su očekivano malo buckaste ali to tako treba kod većih apertura, naročito reflektora. Bitno je da su simetrične i da je polje ravno.
Koju sledeću kameru planiraš? ZWO imaju i onu od 4/3 formata, mislim da bi lepo legla za neki rad na granici koju dopušta atmosfera.

vlaiv

Da, upravo sam na nju bacio oko, hladjenu verziju, ASI1600MMC.

Dvoumio sam se izmedju par modela, neku sa 8300-tkom ili ovu, pa sam se na kraju odlucio ipak za ovu, vise odgovara mom stilu rada, a po performansama su tu negde. Jedino sto su i kod nje mali pikseli, al ih ima dovoljno, pa se moze binovati po potrebi, a ima dosta prostora tako da necu morati da se zezam sa mozaicima, i to mi dosta znaci sto se vremena integracije tice - da sam radio sa tom kamerom ovaj snimak, em bi bila hladjena em bih svih 2h ekspozicije uhvatio citavo polje umesto 4 segmenta (svaki po pola sata) - sto bi znacajno poboljsalo SNR.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

kruska

svidja mi se slika , u tmini izranjaju galaksije,
deluje granulirana pozadina ali nije iskljuceno da su to detalji nevidljivih galaksija , za to ipak treba vise ekspozicija i bolja lokacija

Luger

Malo se odmaralo. Nekoliko dana kisa i oblaci, i zadnja dva dana odmora, nebo se otvorilo.
Uglavnom sam sarao po sjevernom nebu, Labud i slicno, jer mi je taj dio potpuno nepoznat.A obiluje svim i svacim. :)

Objekat: Elephant's trunk nebula (IC1396)
Oprema: Canon 450D modifikovan na full spectrum+UHC filter na SW150/750BD, primarni fokus, PHD pracenje.
Exp: 16 lajtova po 3min, ISO1600, 5 darkova, fletovi po 15x.   
Lokacija: Berane, 30.07.2016.god.

Elephant trunk nebula1 by Luger, on Flickr

VaskoGM

Mmmm kako se se crveni na punom spektru :)
Odlicna Surla!
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija