• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Skyoptics teleskopi

Started by Fygaroo, August 12, 2023, 04:13:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Fygaroo

August 19, 2023, 06:39:14 pm #60 Last Edit: August 19, 2023, 06:45:39 pm by Fygaroo
Video sam to za film po forumima, danas sam pitao celu firmu jel imaju stare filmove ali nista.
Potrazicu kuci, imao sam to na stotine a sada kada mi treba nema ih nigde.

Inace klinac je nasao Andromedu sinoc ili bar mislimo da je to nasao .
Izgleda kao fleka sa sitnim belim tackicama, cini mi se da je to to.
Trazili smo je oko 3h ukupno ali je bilo zabavno.

vlaiv

Mislim da pravite veliku nauku oko kolimacije.

Za osnovnu kolimaciju je dovoljno i to što se ima. Napravi se defokus na zvezdi sa 10mm okularom i onda se proveri da li je senka sekundara koncentrična sa spoljnom ivicom.

Za početak je to to - samo malo korigovati primar ako treba, sekundar ne dirati.

Što se tiče tih zezancija za kolimaciju - mogu ja da 3d odštampam ako nekom treba. Precizno centrirana rupica i prijem na 1.25" fokuser.

@Fygaroo, napravim ti jedan na poklon ako će ti značiti.

Nazad na kolimaciju.

Evo jednostavnog uputstva za početak:



Najbolje je na severnjaču jer se ona ne kreće i stoji pa i teleskopi bez motora mogu da je drže u vidnom polju dugo vremena.

Preciznija kolimacija samo ide tako što se manje defokusira dok se ne dođe do analize zvezde u fokusu. Da, za to treba malo ozbiljnije uvećanje, ali je to i dosta nezgodno za početnike jer će atmosfera da u 90% slučajeva biti suviše turbulentna da bi se lako moglo bilo šta uočiti. To dođe sa vremenom i iskustvom (a i kad stignu okulari za ta uvećanja).

Sve u svemu, za dotezanje kolimacije ne treba nikakav alat - nego okular, oko i zvezda. Sve može sa tim da se odradi.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Pa to smo i mi rekli hehe

Quote from: vlaiv on August 19, 2023, 07:18:53 pmSve u svemu, za dotezanje kolimacije ne treba nikakav alat - nego okular, oko i zvezda. Sve može sa tim da se odradi.

A krstak i imbusi sto se tiče alata?
Eto opet zakomplikovah hehe
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

Quote from: vlaiv on August 19, 2023, 07:18:53 pmMislim da pravite veliku nauku oko kolimacije.

Za osnovnu kolimaciju je dovoljno i to što se ima. Napravi se defokus na zvezdi sa 10mm okularom i onda se proveri da li je senka sekundara koncentrična sa spoljnom ivicom.

Za početak je to to - samo malo korigovati primar ako treba, sekundar ne dirati.

Što se tiče tih zezancija za kolimaciju - mogu ja da 3d odštampam ako nekom treba. Precizno centrirana rupica i prijem na 1.25" fokuser.

@Fygaroo, napravim ti jedan na poklon ako će ti značiti.

Nazad na kolimaciju.

Evo jednostavnog uputstva za početak:



Najbolje je na severnjaču jer se ona ne kreće i stoji pa i teleskopi bez motora mogu da je drže u vidnom polju dugo vremena.

Preciznija kolimacija samo ide tako što se manje defokusira dok se ne dođe do analize zvezde u fokusu. Da, za to treba malo ozbiljnije uvećanje, ali je to i dosta nezgodno za početnike jer će atmosfera da u 90% slučajeva biti suviše turbulentna da bi se lako moglo bilo šta uočiti. To dođe sa vremenom i iskustvom (a i kad stignu okulari za ta uvećanja).

Sve u svemu, za dotezanje kolimacije ne treba nikakav alat - nego okular, oko i zvezda. Sve može sa tim da se odradi.

Hvala na informacijama, bio bih zahvalan na toj 3d stampi.
Naravno spreman sam da platim i stampu i postarinu, ne ide da trosis vreme za dz.
Iovako ste mi pomogli puno na ovom forumu svi.

Astro_fun_times

Andromeda se sa bortle 4 lokacije vidi i golim okom kao mrlja na nebu, kao i M44.

Preporucujem ti sa skines aplikaciju Stellarium na telefon i da nju koristis za navigaciju tj star hopping kako bi lakse nalazio objekte i mete
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

Quote from: Magelan118 on August 19, 2023, 08:59:35 pmAndromeda se sa bortle 4 lokacije vidi i golim okom kao mrlja na nebu, kao i M44.

Preporucujem ti sa skines aplikaciju Stellarium na telefon i da nju koristis za navigaciju tj star hopping kako bi lakse nalazio objekte i mete
To smo i uradili ali odavde se andromeda  nije videla golim okom, nismo mogli da je vidimo ni preko trazioca vec samo preko 25mm okulara.
Imam skysafari, star walk 2 i stellarium.

Astro_fun_times

Trebalo bi da se vidi u traziocu.
Da li si siguran da su ti poravnati teleskop i trazilac?

Vidi se ona u traziocu, e sad ako si na bas svetloj lokaciji...

Sta kaze https://www.lightpollutionmap.info/ koji je bortle nivo svetlosnog zagadjenja?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

Quote from: Magelan118 on August 19, 2023, 09:34:55 pmTrebalo bi da se vidi u traziocu.
Da li si siguran da su ti poravnati teleskop i trazilac?

Vidi se ona u traziocu, e sad ako si na bas svetloj lokaciji...

Sta kaze https://www.lightpollutionmap.info/ koji je bortle nivo svetlosnog zagadjenja?
Bortle 4 ali imam ulicna svetla koja me mozda zezaju, mozda mogu da ih ugasim nekako :).



Astro_fun_times

Ulicna svetla koja sijaju direkt na teleskop su problem.
Kod reflektora (teleskopa sa ogledalima) ima jako puno tačaka kroz koje moze da udje svetlost "sa strane", neželjena svetlost i da pokvari rezultate.

Ja sam na mom dobsonu pravio štit napred kako bih sprecio da mi ulično svetlo udje u cevku iz sekundara, a pomaze i neka kapupjača kojom zaštitiš oko i okular od direktnog svetla koje sija ka tebi.

Bortle 4 je odlicna lokacija i trebalo bi da se Andromeda vidi bez problema.

Pre nego sto mrak padne, ubaci najmanji okular (najvece uvećanje), fokusiraj ga na neki vrh krova, banderu, bilo sta sto je fiksno i onda poravnaj trazilac sa teleskopom.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

Quote from: Magelan118 on August 23, 2023, 07:09:59 amUlicna svetla koja sijaju direkt na teleskop su problem.
Kod reflektora (teleskopa sa ogledalima) ima jako puno tačaka kroz koje moze da udje svetlost "sa strane", neželjena svetlost i da pokvari rezultate.

Ja sam na mom dobsonu pravio štit napred kako bih sprecio da mi ulično svetlo udje u cevku iz sekundara, a pomaze i neka kapupjača kojom zaštitiš oko i okular od direktnog svetla koje sija ka tebi.

Bortle 4 je odlicna lokacija i trebalo bi da se Andromeda vidi bez problema.

Pre nego sto mrak padne, ubaci najmanji okular (najvece uvećanje), fokusiraj ga na neki vrh krova, banderu, bilo sta sto je fiksno i onda poravnaj trazilac sa teleskopom.
Vec sam resion trazilac, bas kao sto si napisao.
Videcu da resim ulicnu rasvetu nekako.

Astro_fun_times

Najbolje je nekako se sakriti skroz od svetla, ako to nije opcija onda staviti "štitove" i na prednji i na zadnji deo teleskopa.
Truditi se da se ne gleda ni u jedan izvor svetla kako se priviknutost očiju na mrak ne bi pokvarila.

Ja sam tako jedno veče pre godinu - dve iz dvorista na koje ulična baca svetlo, zašticen sa svih strana i sa kapuljačom se nagledao jako lepo. Daleko bolji kontrast se dobio tim stvarima ali najbitnije je oci zastititi  od svetla dok se posmatra.

Moze i neke naočare za sunce, pa dok se okreceš ili nesto drugo radiš, spustiš naočare sa glave na oči za toliko.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Fygaroo

Ljudi ziv sam se izlomio oko trazenja objekta koje su blizu Zenita.
Mnogo je nezgodno oko trazioca, da nema adapter koji moze da omoguci gledanje kroz trazilac pod uglom.
Video sam da ima right angle trazilac ali ne bi da kupujem za sada jer nije jeftin.
Ima li nekog jeftinog resenja. 

Boka76

Zdravo. Najlakse ti e da zamenis trazioc sa ravnim pogledom  za model od 90°. Mozda ima neko viska ovde. Ili pogledaj na sajtu Teleskop centar ,tamo imaju sigurno

Astro_fun_times

Moj ti je savet dok ne nabavis RACI (Right Angle Correct Image) trazilac da nadjes stolicu koja je odgovarajuce visine.
Nemoj stojeci da se krivis, sedi, pa je onda lakse.
Za posmatranja zenita treba i višlja stolica.

Iskreno ja nisam fan RACI trazilaca jer onda kada nesto trazim gledam u horizont tj. glava je horizontaolan i ne znam gde sam uperio teleskop.
Preferiram obican trazilac ali sve je stvar licnog ukusa.

Valjalo bi da probas jedan pre nego sto se odlucis da ga kupis
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Mislim da je najjeftinije rešenje koje ne krivi vrat - zeleni laser, samo treba biti pažljiv kad se rukuje sa njime.

Zakači se na teleskop i poravna sa optikom (ovde treba biti malo domišljat kako to napraviti, ali ako je teleskop došao sa 30mm tražiocem, mislim da se može iskoristiti njegov nosač) i onda se na klik dobije gde teleskop pokazuje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC