• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Novi član,molim za savet i pomoć

Started by Gvozden81, November 05, 2023, 06:05:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gvozden81

Pozdrav za sve,nov sam u ovom svetu posmatranja i kupio sam prvi teleskop Skyoptics reflector 114-900,okulari 10 i 25 mm,montaza eq 3.Da li mi neko moze dati misljenje da li je to ok za pocetak i da li mi moze dati savet koje objekte da posmatram za pocetak,po nekom redu...da li ima neko u blizini Užica ko se bavi sličnim stvarima,posto sam se raspitivao i vrlo mall ljudi ovde zna nesto o tome.Imam neka osnovna znanja,stelarium i td...hvala svima i nadam se lepom druzenju pre svega.

vlaiv

Pa, obzirom da si ga već kupio, mislim da je dobar za početak, u svakom slučaju je bolji nego biti bez teleskopa što se tiče posmatranja.

Mislim da ti je najjednostavnije početi sa Mesecom. Tu naučiš da fokusiraš sliku, naučiš da koristiš eq montažu (useveravanje, praćenje i pozicija okulara / ako treba rotiranje tubusa i tako to).

Sledeće što ne bi bilo loše da pogledaš su Saturn i Jupiter.

Nemoj odmah ići sa prevelikim povećanjem, koristi samo okulare bez barlow-a. Treba neko vreme da se čovek navikne da prepozna šta su dobri a šta loši uslovi za posmatranje. Suviše povećajna u lošim uslovima samo daje očajnu sliku i može da obeshrabri.

Sledeće što je interesantno a sada je na repertoaru bi bilo par objekata dubokog neba. M31, zatim M42, pa Plejade. Posle toga - dosta zanimljivih zvezdanih jata u Kočijašu (Auriga) a i oko Kasiopeje.

Eto, računam dovoljno za početak.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Dobro dosao u hobi. To je i vise nego dovoljno za pocetak.
Vlaiv ti je dao odlicne predloge. Ja ti preporucujem M11, meni omiljeno globularno jato.
Isto tako dupli klaster u persiusu.
Kazes da koristis Stelarijum. Podesi da se vide malo vise DSO objekti pa ces ih lakse uociti u aplikaciji.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Gvozden81

Drugari,pre svega hvala vam na savetima i brzim odgovorima,gledam svaku noc za sada,jos se usavrsavam sa montazom,gledao sam nesec ( mislim da bi samo to mogao da gledam ) video sam jupiter,njegove satelite ( obrnuta slika u odnosu na stelarium) to npr nisam znao...jos se malo zezam sa tragacem centriram ga,tamo ovamo..a malo je i hladno ali nebo je veceras bilo vrhunsko...odusevljen sam...kada sve ovo pogledam sto ste mi napisali interesuje me i da li cu kupovinom nekog boljeg okulara nesto dobiti,neke kamere ili tako nesto...ili da ne diram nista pa kasnije da kupim i nesto ozbiljnije.Isto me zanima da li ima neki informator kada sta gledati npr kada je neka planeta blizu i td ...Hvala

Astro_fun_times

Da, u reflektorima (teleskop sa ogledalima) je slika naopako.
To se resi sa high tech resenjem tako sto telefon u ruci rotiras za 180 stepeni😂

Mislim da je EQ montaza malo komplikovanija za nauciti od alt az ali s obzirom da ti je prva bolje nju da naucis odmah.
Ja sma krenuo sa alt az pa sak kad bih trebao da koristim EQ rucno... Bilo bi povuci potegni.

Trazilac preko dana centriraj. Iznesi teleskop napolje i nadji nesto u daljini, neki krov ili banderu, nesto sto je stabilno, je neki granu, i sa 10mm okularom (za najvece uvecanje) nadjes taj neki objekat, onda trazilac poravnas sa teleskopom, proveris jos jednom i to je to.
Ja cesto skidam trazilac sa teleskopa ali kad ga god vratim skoro je uvek tu negde oko centra.
Mada bi trebalo svaki put da ga proveris jer ces tako sebi olaksati.

Hladno jeste, iznesi teleskop nekih pola sata ranije napolje da se malo adaprira na temperaturu.
Isto tako prati da ti se ne zamagle ogledala kao i trazilac, pitaces se zasto vise nista ne vidis pa ces shvatiti da se nahvatala vlaga😂

Telefonu smanji osvetljenost ekrana na minimum i u stelarijumu koristi nocni mod (crveni ekran).
Sto manje gledaj u svetle sijalice, telefon itd kako ti oci ne bi gubile priviknutost na mrak. Time ces moci bolje da vidis blede objekte kroz teleskop.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

nemars

Quote from: Gvozden81 on November 06, 2023, 05:43:43 amDrugari,pre svega hvala vam na savetima i brzim odgovorima,gledam svaku noc za sada,jos se usavrsavam sa montazom,gledao sam nesec ( mislim da bi samo to mogao da gledam ) video sam jupiter,njegove satelite ( obrnuta slika u odnosu na stelarium) to npr nisam znao...jos se malo zezam sa tragacem centriram ga,tamo ovamo..a malo je i hladno ali nebo je veceras bilo vrhunsko...odusevljen sam...kada sve ovo pogledam sto ste mi napisali interesuje me i da li cu kupovinom nekog boljeg okulara nesto dobiti,neke kamere ili tako nesto...ili da ne diram nista pa kasnije da kupim i nesto ozbiljnije.Isto me zanima da li ima neki informator kada sta gledati npr kada je neka planeta blizu i td ...Hvala

Nije obrnuta slika u odnosu na Stelarijum nego u odnosu za "zapravo". Stelarijum moze da prikaze i kako je zapravo i obrnuto, zavisno kako podesite. Ima u gornjem desnom uglu (na desktop aplikaciji, ne znam kako naci opciu na mobilnom i da li je dostupna u besplatnoj verziji) 4 ikonice. Skroz leva dozvoljava da vidite vidno polje kao kroz okular. Kada kliknete na nju, mozete da izaberete okular, teleskop i dodatno socivo (barlow ili reducer) i da vidite kako izgleda vidno polje kroz njega. Desna ikonica dozvoljava da unesete podatke za svoje okulare, teleskope i dodatna sociva ili da izmenite za postojece. Kada unosite podatke za teleskop mozete da oznacite vertical i horizontal flip i tako dobijete sliku kao sto bi bila kad gledate kroz njega zapravo. To je takodje korisno ako zelite da naucite kako da nadjete nesto na nebu starhop metodom, gde izaberete neku sjajniju zvezdu i onda koristite neke druge sjajne zvezde kao "medjustanice" dok pomerate teleskop ka cilju korak po korak.

Sto se tice toga sta gledati, ima raznih izvora. Dr Becky na youtube-u cesto na pocetku meseca recimo najavi zanimljive stvari za gledati u narednih mesec dana. Mozete potraziti isto neki sajt koji objavljuje kalendar vama zanimljivih dogadjaja, recimo ovako nesto. Ovako nesto je mozda korisno za planete ako vas samo zanima kad je koja vidljiva. Telescopius je recimo koristan za planiranje posmatranja. Imate gore da kliknete na targets pa da izaberete i filtrirate svasta. Ako ste podesili i lokaciju sa koje gledate onda vam dozvoljava da filtrirate i po vremenu na osnovu toga kad pocinje astronomski mrak ili izlazi/zalazi Sunce/Mesec. Ako ste ulogovani, mozete i da sacuvate objekte koji vas zanimaju u listu za posmatranje za neki buduci datum. Takodje daje opciju da vidite kako izgleda vidno polje kroz vas teleskop/okular. Slika je svakako sa nekog fensi velikog teleskopa i sa ogromnom ekspozicijom kao i na Stelarijumu, ali je vidno polje lepo predstavljeno.
SW Newton 130/900 EQ2

Gvozden81

Au,sta sve ima ovo je nemoguce,hvala vam svima od srca,svaka vam čast,javicu se kroz par dana da vam kazem iskustva,sinoc sam uocio orionovu maglinu,malopre saturn lepo,sigurno moze jos bolje samo dok udjem u fazon da vidim kada su najblize zemlji (mesec,saturn,jupiter,venera) a ove magline i galaksije i to ,tu nemam reci,pregledao sam skoro ceo katalog video sta sve ima,evo ne spavam vec 7 dana 😁😀👏😵‍💫

ε Aurigae

Dobrodošao u hobi. Put posut trnjem i zvezdama....na čijem je kraju budžetska crna rupa bez dna.

Pitaj sve što te zanima, tu smo za sve
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Gvozden81

Haj,budžetska crna rupa 😵‍💫,bavim se muzikom dugo godina,znači bakšiš ode na teleskope heheheh salim se ...ma iz dana u dan kako ucim vidim o cemu se radi...para uvek treba,iskreno voleo bih da budemo ovde u kontaktu pa da me obavestite kada budu neka okupljanja da se posavetujem i pogledam kroz neke teleskope,posto pre ovoga apsolutno sam pogledao samo kroz dvogled i ono sve kupicu,kupicu,godine prolaze,obaveze,svirke,ali eto,zadovoljan sam.Sinoc sam posmatrao andromedu,malo sam je teze nasao posto je sve obrnuto,ali kupicu ful verziju stellariuma i kao sto rece ,,nemars''ima ta opcija da obrnem pa ce biti lakse.Iskreno odusevio sam se nisam mogao da verujem,sada sve brze nalazim objekte a zivim na periferiji tako da je bas top bilo sinoc...nema svetla i td...inace sam na Zlatiboru,tu radim pa ako nekome nesto treba a mogu da pomognem tu sam.

Ljubo

Za pronalaženje slabijih objekata (a većina su takvi), kao i onih koji se, ponekad, pojave kao novi, zgodno je i otštampati kartu tog dijela neba (obično nekoliko lučnih stepeni). Tada, ili ako se koristi Stellarium (obična, neinvertovana verzija), zgodno je koristiti ovakav tražilac. On daje standardnu, neizvrnutu sliku.

ε Aurigae

Mozes koristiti i sky safari, zgodan je kao aplikacija na mobilnom telefonu.
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5