• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanje u vezi binowievera

Started by Boka76, November 27, 2023, 08:39:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boka76

Pozdrav svima. Imam pitanje u vezi binowievera i 1,6x korektora. Mene interesuje kad se korektor 1,6x uvrne u binowiever i kad se stavi u teleskop refraktor sa 1000mm fokalne duzine ,da li onda fokalna duzina teleskopa postaje 1600mm ? Ili se sve to nekako drugacije racuna? 

vlaiv

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

To nije korektor, to je barlow, i da, racuna se kao i klasican barlow za okulare.
Ja sam sa 1200mm FL koristio 6mm okular koji mi je dao 200x uvecanje.

Kada sam koristio binoviewer sa dva 6mm okulara, ali sa x1.85 barlow nosepiece, bio sam bas zumiran previse na mesecu.
1200mm/6mm=200mm x1.85 = 370x uvecanje
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Kad smo već kod toga, @Magelan, koliki je optički put tog bino-a?

Ovaj moj refraktor, što sam mu menjao fokuser, traži ekstenziju od 50mm da bi sa 2" dijagonalom lepo fokusirao.

Živo me interesuje da li bi bez ekstenzije i sa 1.25" dijagonalom (koja je kraća jedno 35-40mm od 2") došao u fokus bez glass path korektora.

Šta misliš?

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Ako se uzme u obzir duzina optickog puta binoviewera kao i ekstenzija od 50mm u obzir, dolazimo do zakljicka da ja nemam  pojma ni sta ni kako😂
 
Pa nisam ja ti Vlado, ja blage veze nemam😂

Citao sam na hrvatskom forumu, covek prodaje neki refraktor kome je skratio cevku ja 9.5mm ako se ne varam i sad je kao "binoviewer friendly"😂

Duzinu optickog puta ne znam.
Ako se vidimo da ja uzmem taj filter sto smo pricali, podseti me da ti ponesem binoviewer pa ti testiraj jer stvarno ne znam.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Da, hajde da napravimo jedan dan test.

Na mesecu ili Jupiteru ili nešto. Čisto da znam da li mi je teleskop "binoviewer friendly".

Mislim, ja ne gledam bino jer mi jedno oko disfunkcionalno pa kvari efekat, al kontam ti ćeš moći da uživaš u blagodetima bino-a.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Da, mora mesec da bi se lakse covek snasao. Ja sam samo jednom koristio taj bino ali sa uvecanjem 370x😂
A i treba malo navikavanja na njegovo koriscenje.
Svaki se okular posebno izoštrava, pa onda kada gledas kroz njega moras da poklopis slike tj preklopis😂
A da ne pricam da na 370x uvecanju mesec igra kao pijan😂
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

CyberianIce

Da se nadovezem ovde jer imam pitanje za binoviewer: kako mozemo biti sigurni da su leva i desna slika centrirane? Ako u onom delu gde se umece okular postoji odstupanje u odnosu na opticku osu? Poznato je da oni srafovi za stezanje obicno tiltuju okular, ne znam da li je u pitanju kompresioni prsten ili sta?

Pitam ovo posto sam imao iskustva sa zrikavim dvogledom od kojeg je bolela glava nakon par minuta upotrebe.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Boka76

November 29, 2023, 05:58:46 pm #8 Last Edit: November 29, 2023, 06:05:29 pm by Boka76
Pozdrav.ja na mom lacera binovieweru imam prsten za hvatanje okulara. Citao sam negde na forumu da kad se bino okrene kontra i kroz donji deo se pogleda kroz njega a da je ruka izpruzena i ako se tako vide dva meseca i to sa plus razmakom ,to je onda lose kolimiran. Navodno sme do pola mesecevog diska da duplira onda je dobar i moze da se koristi i za velika uvecanja. A okulare ne stegnem skroz nego malo pa zavrtim ili malo pomerim tamo,vamo i bude slika bez nnaprezanja za gledati. I mora da se koristi sa barlowom namenjen za binoviewer jer inace se dobije  abnormalno uvecanje. Recimo i sa obicnim barlowom 2x posto inace kad se okular ubaci u barlow onda daje 2x uvecanje a kad se binoviewer ubaci u barlow tu se dodaje jos 108mm razmaka i onda bude Bog zna koliko puta uvecanje , mozda 6,7,8x. To bi bilo dobro da postoji takav barlow sto bi moglo da se steluje pa ili 2x ili 3,4,5x

CyberianIce

A znači i to mora da se kolimira, e pa lepo...

Ne znam vredi li odvrnuti samo leću sa barlova i zavrnuti ga u bino viewer (onaj M28 navoj kao za 1¼" filtre)? To bi teoretski dalo manje uvećanje ako je uopšte to moguće...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Astro_fun_times

E to ne moze, za sam pokusao da odvijem barrel sa barlow-a i da ga uvijem u 1.25" navoj od kamere, kao sto bi se filter uvio, ali to nije taj navoj.
Bar ne na mom barlow-u.

Sto se tice prvog pitanja nemam pojma🤣
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Boka76

November 29, 2023, 09:04:55 pm #11 Last Edit: November 29, 2023, 09:21:25 pm by Boka76
Na binovieweru nema dodatne kolimacije ,posto ovi tipa: lacerta,ts, omegon itd nemaju tu mogucnost posto su prizme zaleplhene. Verovatno na skupljima ima ta mogucnost
da se naknadno jos doteruju. Odnosno moze da se kolimiraju i ovi jeftiniji ali svako na svoju odgovornost skine prizme pa krene ponovo da lepi,al ako su vec prizme skinute valjao bi ih i spolja ofarbati mat crnom i onda bi bio super bino:) mada moj bino je ok uradjen.