• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina opreme sa ebay-a

Started by Luciano1997, January 08, 2024, 07:51:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luciano1997

Najprije podrav iz snijegom pokrivene  BiH. Novi clan ovde, od uvijek fasciniran astronomijom ali od skora zainteresovan za astrofotografiju. E sada mene interesuje sledece, da li neko ima iskustva sa porucivanjem koristene opreme sa ebaya- posto nailazim na jeftinije opcije, trackera i ostalog po ebayu. Konkretno razmisljam o porucivanju koristenog Skywatcher star adventurer gti, mada ne bi bjezao ni od kupovine koristenog refraktora ukoliko bi nasao neku isplativu kombinaciju. Eto toliko od mene nadam se da cemo se druziti uskoro i da cu sastaviti neki fin setup za astrofotografiju. I za kraj svima sve najbolje povodom nove godine i bozicnih praznika sa malim zakasnjenjem.

vlaiv

Pozdrav i dobrodošao na forum.

Lično nisam kupovao sa e-bay-a, ali sam više puta nailazio da ljudi upozoravaju na prevaru na e-bay-u što se tiče astronomske opreme.

Moj savet bi bio da pre gledaš na forumima nego na samom e-bay-u, a ako i gledaš tamo, da otvoriš čevore očiju i budeš jako pažljiv prilikom kupovine.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luciano1997

Hvala na odgovoru, a kao i sve pretpostavljam da ima prevara, pogotovo ovo jer su jako "pipave" stvari sto se kaze i malo treba da se napravi zaj*b. Jos malo budzet da se popravi pa da se uleti neka fina opremica. Kako sam jos jako nov u ovom sve mi je spansko selo tako da cu morati da se savjetujem oko mnigo toga u ovoj finoj zajednici.

ε Aurigae

Veliki pozdrav i dobrodošao.

Pitaj ovde sve sto te zanima. Ima par foruma gde bi mogao potraziti. Pored ovog ovde, hrvatska zvjezdarnica.

Ima vise opcija u eu (nemacka, austrija, holandija) gde mozes pogledati opremu kao i neke fb grupe.

Idealno ako imas nekoga da ti donese.
Mozda bi mogao da napises sta te konkretno zanima koji ti je buzet pa da pomognemo.
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Yagodinac

Sve što se kupuje polovno a ne pogleda se na licu mesta, odnosno šalje se na poverenje - to je donekle rizik. Ako tako može u Nemačkoj gde se svi na forumu međusobno znaju, pa svako brine o tome jer mu ne treba loša reputacija, to onda svakako ne važi za Ebay. Osim toga, neke stvari mogu da se oštete i u transportu, a prethodni vlasnik može i da ne zna za pojedine probleme.
Ako hoćeš polovno najbolje je da ti to odozgo doveze neki od naših kombija koji prevoze takvu opremu. Ako stvar nije glomazna možeš i sam da odeš u kupovinu busom i da se vratiš na rizik, ali ubedljivo najmanje problema ćeš imati ako ušetaš u banku, podigneš kredit i sve uzmeš novo i na to platiš carinu. To nije loše rešenje ako će ti astronomija biti dugotrajan  hobi. Npr ako uzmeš opremu za 5000e i arčiš je deset godina, to ti je 40e mesečno, faktički pola rezervoara na autu.

vlaiv

Quote from: Yagodinac on January 09, 2024, 05:58:21 pmNpr ako uzmeš opremu za 5000e i arčiš je deset godina, to ti je 40e mesečno

Najviše volim kad platim tih 40e za mesec a ono, čitav mesec oblačno :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

ε Aurigae

na opremu za 5000e dolazi 2 meseca kise a onda 1 mesec vlage :)))
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod
SVBony SV165 30/120 guider scope + SV305 pro gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Luciano1997

Quote from: ε Aurigae on January 09, 2024, 03:10:04 pmVeliki pozdrav i dobrodošao.

Pitaj ovde sve sto te zanima. Ima par foruma gde bi mogao potraziti. Pored ovog ovde, hrvatska zvjezdarnica.

Ima vise opcija u eu (nemacka, austrija, holandija) gde mozes pogledati opremu kao i neke fb grupe.

Idealno ako imas nekoga da ti donese.
Mozda bi mogao da napises sta te konkretno zanima koji ti je buzet pa da pomognemo.
Quote from: ε Aurigae on January 09, 2024, 03:10:04 pmVeliki pozdrav i dobrodošao.

Pitaj ovde sve sto te zanima. Ima par foruma gde bi mogao potraziti. Pored ovog ovde, hrvatska zvjezdarnica.

Ima vise opcija u eu (nemacka, austrija, holandija) gde mozes pogledati opremu kao i neke fb grupe.

Idealno ako imas nekoga da ti donese.
Mozda bi mogao da napises sta te konkretno zanima koji ti je buzet pa da pomognemo.

pa okvirno razmisljam o uletu do nekih 2000 eura, bez uzimanja kamere jer dslr imam, mislim da bi se moglo uklopiti nekako tako. manje vise moje znanje o opremi je doslo sa youtube kanala astrobackyard itd

Ljubo

Solidan budžet za početak. Ukoliko bi se odlučio za novu opremu u Njemačkoj, moj prijedlog bi bio:

1) Montaža je najvažniji dio svakog astrofoto set-upa, zbog više faktora (poduža priča, pa ću preskočit). Tu ne treba štediti novaca. GTi jeste solidan izbor, ali samo za teleobjektive i najmanje refraktore. Pa zato, ukoliko bi se odlučio kasnije za nešto veći teleskop (to znači i više objekata za snimanje), ova mi izgleda solidno (a samo par stotina skuplja od GTi), nešto između GTi i HEQ5 (obje imam):
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p17596_Skywatcher-EQ-AL55I---equatorial-GoTo-mount.html

 Što se tiče teleskopa, ukoliko ti je DSLR full frame:
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p16453_Sharpstar-61EDPH-III-61-mm-f-5-9-Triplet-Apochromat.html

a ako je APS-C, onda, može da prođe i ovo: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10419_Skywatcher-Teleskop-Evostar-72mm-f-6-ED-Apochromatic-refractor.html

Od dodataka (ne računajući autoguiding, koji možeš kasnije sastaviti od opreme po oglasa ili Aliexpressa za nevelike novce), treba ti adpater za spajanje DSLR-a na teleskop (do 30 eura) i neko standardno napajanje 12VDC od 2A.

Ja redovno naručujem opremu iz gorepomenute firme, s tim što me carina i PDV dodju dodatnih oko 25%. Zbog toga što sam im stara mušterija, na opremu dobijem oko 10% popusta.

Luciano1997

Quote from: Ljubo on January 10, 2024, 01:26:03 pmSolidan budžet za početak. Ukoliko bi se odlučio za novu opremu u Njemačkoj, moj prijedlog bi bio:

1) Montaža je najvažniji dio svakog astrofoto set-upa, zbog više faktora (poduža priča, pa ću preskočit). Tu ne treba štediti novaca. GTi jeste solidan izbor, ali samo za teleobjektive i najmanje refraktore. Pa zato, ukoliko bi se odlučio kasnije za nešto veći teleskop (to znači i više objekata za snimanje), ova mi izgleda solidno (a samo par stotina skuplja od GTi), nešto između GTi i HEQ5 (obje imam):
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p17596_Skywatcher-EQ-AL55I---equatorial-GoTo-mount.html

 Što se tiče teleskopa, ukoliko ti je DSLR full frame:
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p16453_Sharpstar-61EDPH-III-61-mm-f-5-9-Triplet-Apochromat.html

a ako je APS-C, onda, može da prođe i ovo: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10419_Skywatcher-Teleskop-Evostar-72mm-f-6-ED-Apochromatic-refractor.html

Od dodataka (ne računajući autoguiding, koji možeš kasnije sastaviti od opreme po oglasa ili Aliexpressa za nevelike novce), treba ti adpater za spajanje DSLR-a na teleskop (do 30 eura) i neko standardno napajanje 12VDC od 2A.

Ja redovno naručujem opremu iz gorepomenute firme, s tim što me carina i PDV dodju dodatnih oko 25%. Zbog toga što sam im stara mušterija, na opremu dobijem oko 10% popusta.

Imam Canon EOS T6, tako da je APS-C. Ovo su ok cijene a imam druga koji radi u Njemackoj tako da bi mogao da se provucem bez dodatne carine i pdva. E sad par pitanja jos. Vrijedi li uzimati mirrorles kameru, jer imam priliku uzeti Samsung NX300M za neke manje pare? Treba li mi autofokuser, vidim da neki po YT govore treba neki da bas i ne treba. Ovaj kompletic koji ste mi predlozili je top ispod budzeta mi je i stigne se uzet ovih sitnih zajebancija grjac objektiva, i te sitnice

Ljubo

Generalno, mirrorless kamere su zgodnija opcija za astrofoto, međutim za Samsunga nemam info, po foruma koje posjećujem uglavnom su popularni Sony i Canon mirrorless za astrofoto.

Ono, ako ti nije baš povoljno, bolje je prvo se ispraksirat sa Canonom, pa ukoliko ti se sve to dopadne, kasnije uzet pravu astrofoto kameru ASI 533MC Pro (750 eura na Ali), koja ima veću osjetljivost u cijelom vidljivom spektru , posebno onom crvenom gdje je najviše signala iz najvećeg broja maglina. Zatim ima i hlađenje, što je bitan faktor. Takođe, nema AMP glow.

Što se tiče autofokusera, on je zgodna stvar, ali za početak može ti poslužit i obična Bahtinov maska koju možeš sam napraviti od tvrđeg kartona - po internetu ima šema za svaki otvor teleskopa, pa je samo skineš.
Prije autofokusera, preporučio bih ti ASIAir Plus, mini kompjuter kojim upravljaš sa mobilnog aparata ili tableta, kojim lako nalaziš i centriraš objekte (ima i svoju kartu neba, gdje frejmuješ i dodirom pokrećeš montažu, fotoaparat (!), i drugu opremu (ako staviš grijače, EAF autofokuser i drugo). Ja tako dodjem samo otvorim teleskop i uključim ga na napajanje - sve ostalo snimam i kontrolišem iz kuće.
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p13709_ZWO-ASIAIR-Plus-Control-of-ASI-cameras-and-mounts-via-tablet-and-smartphone.html

Može preko Alija da se nađe i za 250 eura.

 

Luciano1997

Top hvala, jos samo kakvo postolje tj tripod ganjati? cini mi se da ce se moci ispod budzeta nabaviti sve sto me jako raduje. A sto se prave astrofoto kamere tice to cu sigurno ganjati nakon nekog vremena kada se pohvata sve od osnovnog znanja.

Ljubo

Gorepomenuta montaža ima svoj stativ od nerđajućeg čelika, odličnih karakteristika za tu nosivost i ne treba bolja:
https://www.teleskop-express.de/shop/bilder/shop/sky-watcher/skywatcher-920859-eq-al55i-wifi-montierung-komplett-1000.jpg

Moguće je da će ti trebati i jedna metalna cijev (produžetak) između DSLR adaptera i teleskopa, jer se ovi zadnji prave tako da se u prvom redu ima vizuelna (a ne astrofoto) primjena. Kada se odlučiš za model teleskopa, tu napiši pa ćemo vidjeti jel treba i koja (a možeš i njih pitati direktno preko mejla na Teleskop Service).

Ljubo

January 10, 2024, 03:35:40 pm #13 Last Edit: January 10, 2024, 03:43:15 pm by Ljubo
Za autoguiding, ja bih preporučio nabavku preko Aliexpresa (čak i ako se ne plati carina za ovu opremu Teleskop Service, dodje jeftinije):

https://www.aliexpress.com/item/4001016979552.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.34.b8d91802hdiCjt
i
https://www.aliexpress.com/item/1005001889589600.html?spm=a2g0o.productlist.main.7.64671584cPHWSH&algo_pvid=096eae01-91e6-4c10-9b15-8c7eaad63e0b&aem_p4p_detail=2024011006230416912958022863320007902353&algo_exp_id=096eae01-91e6-4c10-9b15-8c7eaad63e0b-3&pdp_npi=4%40dis%21EUR%21139.52%21139.52%21%21%21149.00%21%21%402103854017048965847751735e942b%2112000018024054510%21sea%21MNE%211669093321%21&curPageLogUid=Yvg8dZ7piwg9&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A&search_p4p_id=2024011006230416912958022863320007902353_4

Sve se to fino ušteka u ASIAir Plus, i radi kao sat. (Osim naprednijih opcija, koje su van okvira ovog kompjuterića - ali to je stvar izbora - meni završava posao :) )

Luciano1997

Hvala gosn Ljubo! Top top, dok se jos neke stvari posloze, malo budzet da se ustabili pa ce se u nabavku opreme. Do tad se istrazuje jos ovaj forum i YT