• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupovina opreme sa ebay-a

Started by Luciano1997, January 08, 2024, 07:51:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Evo jedan YT sa sličnom opremom, ASIAir Plus i kako se koristi u njemu Bahtinov maska, kao i mnoge druge opcije...
https://www.youtube.com/watch?v=7p1ITxBlHT8

vlaiv

Ja bih bio pažljiv sa odabirom te montaže.

U pitanju je montaža koja je tek odnedavno u prodaji iako postoji već par godina (bila je primećena na astro sajmovima).

Ljudi su primetili par "sitnica" koje pokazuju da možda i nije dobar odabir ukoliko se ne koristi osnovna prednost te montaže a to je da se može koristiti na 0-90 latitude - što znači samo ljudima koji putuju od severnog pola pa do ekvatora.

Prva stvar je 144 zuba na RA osi i 100 zuba na DEC osi. Ako se ne varam EQ5 ima 144 na obe.

Druga stvar je što su u pitanju servo motori umesto stepera. Sama činjenica da su servo ne znači i da su loši, ali u tom cenovnom rangu, ja bih bio obazriv (servo+drajver+enkoder da valjaju neće biti jeftini).

Sve to čini da je EQ-AL55 u RA osi 0.32"/korak dok je EQ5 0.28"/korak (da kažemo malo preciznija).

Treća stvar je da dolazi sa ukupno 5Kg kontra tegova (1.8Kg i 3.5Kg) dok EQ5 dolazi sa 10Kg (2x5kg).

Četvrta stvar je da dolazi bez ručnog kontrolera nego se oslanja na mobilni telefon. Naravno, za astrofotografiju će biti povezana na računar pa tu ručni kontroler i ne igra ulogu ali posmatrano u smislu šta se dobije za novac - EQ5 izgleda kao bolje rešenje.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Luciano1997

Hvala na savjetu, ne zurim, tako da cu se posavjetovati dobro ovde oko svega. Svaka preporuka je pozeljna. Divni ste ljudovi

Ljubo

Xe-xe, zbog silnih teoretičara mnogi astrofotografi su ovdje napustili forum.
Elem, budžena EQ5 je zapravo obična EQ5 montaža na koju su "nakalemljeni" steper motori, ručni kontroler i čak upravljačka jedinica(!!)
Sve to u teoriji izgleda super, a kad se krene koristit duže vremena dodju problemi:

Prvo: Svi ti "budženi" detalji se nalaze sa vanjske strane montaže, što znači da svako pomjeranje montaže i opreme u mraku može dovesti do oštećenja ionako osjetljive elektronike.

Drugo: EQ5 je sa tegovima i stativom teška više od 25 kg - bez teleskopa!

Treće: Astrofotografi NE KORISTE ručni kontroler, osim jedino kada im zataji HOME pozition, a to se rijetko dešava.

Suma sumaris, najbolje rješenje je HEQ5 montaža, ali za 300 evrića više. Ukoliko OP može toliko izdvojit, to je pravo dugoročnije rješenje.

spadej

Koristim budženu EQ5 već godinama. I imam samo jedan problem - ne koristim je dovoljno. Ne smeta mi gomila  kablova, i raznih kutijica, samo kad bi imao više vremena da se saplićem o njih...  :(

Pitanje "koju opremu da kupim" je vrv najteže moguće u astronomiji. Broj nepoznatih je veći i od onih u Drejkovoj jednačini. Svi saveti koje ste dali su apsolutno na mestu. I zlata vredni. Ali nisu uvek od pomoći nekom ko tek treba da počne da se bavi ovim divnim hobijem.

Po meni, greška je odmah gadjati visoko. Treba krenuti od skromnije opreme, pa kako znanje raste tako će i oprema da se menja. Jer čemu služi HEQ5 ako ne umeš da iz nje izvučeš maksimum? Ili ako na nju kačiš neki plastični teleskop, a na njega dslr? Ili čekati mesecima da se kompletira neki High end setup?
Zar ne bi bilo bolje uživati u posmatranju sa EQ3 i nekim prosečnim njutnom od 130cm? Napraviti poneku fotku telefonom, učiti AF obradu i sve ostalo... Naravno, ako se ima i može, ne vidim ništa loše u tome da se odmah kupi i ta HEQ5, odgovarajući teleskop, kamera, sve.. Ali ako astro budžet to ne može da pokrije, čekanje da se steknu uslovi je najgori mogući izbor.   

Moja bivša EQ3 je i dalje živa i zdrava, u vrednim rukama jednog člana ovog foruma. A bivši njutn 130 u rukama drugog. Obojica redovno kače ovde svoje radove, stalno me terajući da se zapitam što prodadoh tako dobru opremu.Jer ja sa 150mm na budženoj EQ5 ne mogu ni blizu da dobacim... Ali, ja sam odavno u ovoj priči i znam da to nije zbog opreme. Presudne su volja i želja, pa tek onda uslovi, oprema itd.



Astro_fun_times

Slazem se da ne treba da bacas dodatne pare na mirrorless ako vec imas Canon.
Štekaj pare da sledeca kamera bude astrokamera.
Sto se tice montaze, ako zelis da se ovime bavis, da, kupovinom HEQ5 Pro si se resio te stavke i onda posle lako menjac teleskope.

Svako od nas je razlicit i ima razlicita misljenje i to je sve normalno.
Svi saveti su subjektivni i ti na kraju moras sam da odlucis sta ces.
Ja licno nisam za "prelazna" resenja iz razloga sto se onda pare dva puta daju.

Moj ti je savet da prvo resis koji bi teleskop koristio.
Refraktor ili reflektor.
Onda zavisno od njegove fokalne duzine i tog APS-C senzora na https://astronomy.tools/calculators/field_of_view/ vidis sta hvata taj setup sto se tice meta.
Znaci obicno manje fokalne duzine i veci senzor daju sire vidno polje pa vece mete mogu da ti stanu.
To znaci da ce ti vecina galaksija (osim M31 i M33) biti jako sitne.
Znaci moras da resis to.
Teleskopi sa manjim fokalnim duzinama su manje osetljivi od onih preko recimo 1500mm.

Gajding je korak koji olaksava stvari puno.
Ja sam mislio da koristim DSLR, hand controler i da tako slikam objekte bez gajdinga.
Posle par sesija sam resio da idem do kraja.
Minipc, guider, sve.

Nakon resavanja teleskopa biraj montazu ali savet je HEQ5.
Sve su to neki saveti na osnovu onoga sto sam ja prosao i moga nacina razmisljanja koji je verovatno drugaciji od nekog drugog.
Znaci citaj pa sam odluci sta ces😉
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2