• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Utiče li TEMPERATURA na FOTON?DA!

Started by Kizza, November 26, 2010, 06:49:14 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

E, ovaj put da se i ja slozim sa MMilanom: Ne treba nikako poistovjecivati kvantne pojave s klasicnim. Izraz "kvantna isprepletenost" moze da se tumaci na dva-tri nacina. Mehanicki posmatrano, misli se na virtuelna stanja, koja u ovom slucaju mogu imati razlicite vrijednosti, mozda baš i one koje navodi Kasper007 (preuzeto s nekog sajta).

Mada, u iskazu koji navodi Stameni: "Mislim da sam prilično svestan da u mikro-svetu mnogo šta ne funkcioniše zdravorazumski, i ni ne pokušavam da postavljam neke svoje teorije, jer nemam dovoljno znanja" - moglo bi se zakljuciti da kvantna fizika ima neka nelogicna, nejasna rješenja, što u stvarnoj praksi uopšte ne mora da bude slučaj! To se upravo odnosi na pomenutu Šredingerovu mačku. Ali, razmijevanje iste, zahtijeva drugačije razmišljanje od onog u klasičnoj mehanici (kao što primjećuje Stameni). Virtualnost dogadjaja u kvantnoj mehanici je podrazumijevano stanje, upravo zbog Hajzenbergove relacije neodredjenosti, pa to i ne treba da čudi previše. ;)

Kizza

Ja se takođe slažem sa svima i ako sam dobro razumeo fizičari sa Bonskog univerziteta su dokazali...Ma šta lupam,nije mi jasno :'(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mmilan

Quote from: stameni on January 13, 2011, 08:06:32 pm
Ne znam da li se ovaj pasus odnosi na moju prethodnu poruku, ali se bez obzira na to u potpunosti slažem sa tobom.

Ne, nadovezao sam se na "šašave kvante". Pre svega sam mislio na "jednostavno" napisanu originalnu vest. Često je nemoguće protumačiti šta su novinari hteli da kažu, a kad iz tako napisane vesti krenu nova tumačenja svašta ispadne :) Drugi problem u popularnim diskusijama o kvantnim efektima je traženje klasičnih analogija, koje često uopšte ne postoje (prvi primer je spin).
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Kizza

Hvala CyberianIce  :) Sad još samo da mi prevod bude dobar.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

kasper007

Hvala na pravcu, izmuči me Ajnštajn. Da je imao bar malo obzira prema Milevi, bar bi svi radovi bili na maternjem jeziku njegove dece. Pa da ga čitav svet razume.