• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Potreban dobar matematičar koji poznaje teoriju struna

Started by Milan Nikolic, September 29, 2012, 10:58:12 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Milan Nikolic

Želeo bih da iznesem neke ideje o novom konceptu fizičke teorije, koji bi se unekoliko razlikovao od konstituenata dosadašnjih teorija. Klasična kvantna mehanika podrazumeva bezdimenzionalne entitete (tj. tačkaste čestice), dok teorija struna govori o jednodimenzionalnim entitetima (strunama), uključujući višedimenzionalne brane - međutim, smatram da realniji koncept treba da podrazumeva isključivo dvodimenzionalne entitete (poput listova ili cilindara).

U cilju formiranja ovog koncepta, potrebna je saradnja matematičarâ. Ukoliko se nađu neki, zamoliću da se pridruže - u projektu koji treba da rezultuje eksperimentom.

Ideja je da se objasne nove zagonetke po pitanju tamne energije i da se to poveže sa fizikom poznatih čestica. U razvoju ovakve teorije može se doći do tehnoloških napretka - energetike, propulzije, komunikacije, itsl.

Sekula

Quote from: Milan Nikolic on September 29, 2012, 10:58:12 am
Želeo bih da iznesem neke ideje o novom konceptu fizičke teorije, koji bi se unekoliko razlikovao od konstituenata dosadašnjih teorija. Klasična kvantna mehanika podrazumeva bezdimenzionalne entitete (tj. tačkaste čestice), dok teorija struna govori o jednodimenzionalnim entitetima (strunama), uključujući višedimenzionalne brane - međutim, smatram da realniji koncept treba da podrazumeva isključivo dvodimenzionalne entitete (poput listova ili cilindara).

U cilju formiranja ovog koncepta, potrebna je saradnja matematičarâ. Ukoliko se nađu neki, zamoliću da se pridruže - u projektu koji treba da rezultuje eksperimentom.

Ideja je da se objasne nove zagonetke po pitanju tamne energije i da se to poveže sa fizikom poznatih čestica. U razvoju ovakve teorije može se doći do tehnoloških napretka - energetike, propulzije, komunikacije, itsl.


Najbolje mesto gde za tako nešto možeš da nadješ adekvatnu pomoć je Institut za fiziku u Zemunu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Milan Nikolic

Hvala na uputu. Treba mi što širi krug udruženja i institucija da im se obratim.

Milan Nikolic

Tema bolje da se zvala: ,,U potrazi za objedinjenom teorijom''.

Edvard Viten, jedan od pionira i vodećih stručnjaka teorije struna, rekao je: ,,Teorija struna je deo fizike dvadeset prvog veka koja je slučajno iskrsla u dvadesetom veku''.

Brajan Grin objašnjava ono što želim da pokrenem sa ovom temom:

,,Normalno je da se zapitate: ,Zašto strune, a ne maleni frizbiji? Ili mikroskopske grudvice? Ili kombinacija svega toga?'. Najnovija istraživanja pokazuju kako te druge vrste sastojaka imaju važnu ulogu u teoriji struna, i otkrivaju da je teorija struna zapravo deo još veličanstvenije sinteze zasad tajanstveno nazvane M-teorija. (...)

Opšta relativnost i kvantna mehanika, onako kako su trenutno definisane, ne mogu važiti istovremeno. Dve teorije koje stoje iza izvanrednog napretka fizike u proteklih sto godina - objašnjenje širenja kosmosa i fundamentalne strukture materije - međusobno su neuskladive.

Zar je moguće da je svemir na najfundamentalnijem nivou podeljen i da za velike stvari važi jedan skup zakona, a za male drugi, bez dodirnih tačaka s prvim? Ovaj sukob se s pravom naziva centralni problem moderne fizike.

Problem pri spajanju opšte relativnosti i kvantne mehanike nastaje kada se glavno pravilo ovog prvog - prostor i vreme čine glatko zakrivljenu geometrijsku strukturu - suprotstavi esencijalnoj karakteristici drugog - sve u kosmosu, uključujući tkanje prostora i vremena, podložno je kvantnim fluktuacijama koje su sve turbulentnije kada se ispituju na sve manjim razmerama.

U središnjim dubinama crne rupe, golema masa se sažima do minijaturnih razmera. U trenutku Velikog praska, čitav kosmos se izlio iz mikroskopskog jezgra naspram koga zrnce peska izgleda kolosalno veliko. To je svet majušnih, a ipak neverovatno masivnih stvari na koje je neophodno primeniti i kvantnu mehaniku i opštu teoriju relativnosti.

Iz nesretnog spoja ove dve teorije dobijaju se besmisleni odgovori na razumna pitanja. Čak i ako ste spremni da ostavite unutrašnjost crne rupe i nastanak vasione pod velom tajne, ne možete se odupreti osećaju da se netrpeljivost između kvantne mehanike i opšte relativnosti naprosto mora dublje razumeti.''

Sekula

Nije najsrecnije pokrenuta tema. Sem toga bojim se da ovde ne postoji dovoljno kompetencije za ovakvu pricu osim da ponovo dovlacimo ljude sa instituta i fakulteta, sto je malo iluzorno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Milan Nikolic

Znam, previše su mi nerealne ambicije. Jer je ta matematika toliko teška da zahteva velike napore.

A ja sam potpuni amater za matematiku. Ono što imam su ideje u spekulativnom smislu, teorijski koncepti, itsl.

Pokušaću da se raspitam kod domaćih istraživača, pa me možda oni mogu uputiti kako dalje da razvijam te ideje.

r2d2


Milan Nikolic

Ma ozbiljan sam. Mislim da imam dobar koncept po pitanju kvantne mehanike.

Mislim da najmanji entitet nije poput strune (jednodimenzionalan), nego da je poput lista - dvodimenzionalan. Razlozi za to su složeni, pa treba da razgovaram sa stručnim ljudima i da vidim šta je od toga realno.

Accuphase

Milane, uz dužno poštovanje prema tvojim ambicijama i interesovanjima, čini mi se da je bolje "razmišljanje o krajnjim pitanjima" prepustiti drugima !
Naravno, to nikako ne znači da ne treba uživati u delima Brajana Grina, te se pritom prepustiti "mašti na volju"...

Milan Nikolic

Naravno. Samo želim da podelim ideju sa drugima, - možda će neko to mnogo bolje upotrebiti.

Kvantnu mehaniku u principu nije teško razumeti, samo treba biti načisto sa pojmovima prostora i vremena. Na primer, talasna funkcija - čestice - (tj. talas verovatnoće) kao da obuhvata celokupan prostor, itd.

Možda bi to i dalje bila fantazija da naučnici nisu sproveli eksperimente koji to potvrđuju. A i dalje je reč o otvorenom pitanju.

orion310591

October 02, 2012, 12:38:43 am #10 Last Edit: October 02, 2012, 12:57:34 am by orion310591
Quote from: Milan Nikolic on October 01, 2012, 08:02:00 pm
Ma ozbiljan sam. Mislim da imam dobar koncept po pitanju kvantne mehanike.

Mislim da najmanji entitet nije poput strune (jednodimenzionalan), nego da je poput lista - dvodimenzionalan. Razlozi za to su složeni, pa treba da razgovaram sa stručnim ljudima i da vidim šta je od toga realno.


Zbog cega mislis da je bas dvodimenzionalan?
Sta je po tebi "list"?

Nisam matematicki ekspert al bih voleo da cujem/procitam objasnjenje... ili ako imas neki link na srpskom da mi das da procitam...

Oko strucnih lica...
http://www.elfak.ni.ac.rs/phptest/new/index.php
Gore klikni na organizacija fakulteta > katedre > matematika, i tu imas imena ljudi i emailove...


PS.
Aj pogledaj ovo
http://www.mediafire.com/view/?rod0j004ktwdfw8
pa ovo
http://www.mediafire.com/view/?s5r8feaw4sjamu3

i kazi mi sta mislis?

r2d2

Struna vec jeste dvodimenzionalna. Ima pravac prostiranja strune i duzinu.Struna vibrira. Jedina stvar koja bi bila jednodimezionalna je tacka ili matematicki snigularitet...  Koliko ja znam, a nije iskljuceno da gresim...  Tako da moras biti oprezan pri ikakvom pisanju da ne bi izazvao dozu podsmeha ili podrozenja (ne mislim na forum)...
------------------
Inace nije problem izneti teoriju i ovde. Ja sam svoje iznosio i ostra kritika je upravo ona dobra stvar u svemu tome. Sto se tice copyRajta tesko da ista mozes da zadrzis za sebe, ali to nije ni bitno, ako je teorija valjana, s obzirom da novih teorija ima kol`ko oces ramnozavaju se kao amebe - prostom deobom i to od strane teoreticara i strucnjaka i od strane laika, prosto danas je moderno da svako ima novu teoriju, a konacnu ocenu (koja je obicno smtrna cutnja) daju autoriteti....

Milan Nikolic

@orion310591

Pogledao sam ono i samo vidim da se pojavljuje neka greška. Ako možeš objasni mi o čemu se radi.

QuoteZbog cega mislis da je bas dvodimenzionalan?

Smatram da taj entitet mora da bude dvodimenzionalan da bi se objasnili neki kvantno mehanički fenomeni. Naime, mislim da jednu od tih dimenzija mora da deli svaki entitet.

Jednom rečju, mora da postoji jedna dimenzija (ultramikroskopska) koja je u celom prostoru i koju istovremeno poseduju svi entiteti. Dok drugu dimenziju svaki entitet ima pojedinačno - individualno.

Uz pomoć povezanosti prvom dimenzijom, svi entiteti mogu se preplitati. Eto to bi bilo šturo i kratko objašnjenje ,,zašto dve dimenzije''?

Yagodinac

Ovaj...
Svaka ideja prvo postoji kao hipoteza. Tek kad se milion puta sve kockice slože i provere u praksi ona postaje teorija. Ali pre toga i obična hipoteza mora da bude zasnovana na nekim dokazima.
Sve što je napisano u kvantnoj mehanici nisu slučajne predpostavke već su zasnovane na nekim empirijskim ili matematičkim dokazima. Poznavanje kvantne mehanike (ne kao većina nas na forumu, već ozbiljno poznavanje) podrazumeva da vladaš matematikom na vrlo visokom nivou.
Da se poslužim meni bližoj analogiji: hoćeš da operišeš nekome slepo crevo a ne znaš anatomiju, a vala ni izgled i upotrebu hirurških instrumenata. Ajd što nemaš rutinu...

Dobar deo krivice za ovakvo olako shvatanje kvantne mehanike leži u popularizaciji iste. Sećam se da sam pročitao nekoliko Hokingovih knjiga gde on veoma uprošćava koncept kvantne mehanike bez upotrebe ijedne formule, čak to navodi i kao prednost. To nije razumevanje suštine, to je prepoznavanje osnova kvantne mehanike. Kao kad bi neko pokušao da nabuba napamet celu matematiku.

Hipoteza se ne smišlja unapred a posle da se traže dokazi. U nauci se radi obrnuto.

r2d2

Lepo receno i istinito, mada sama realnost je jos surovija .. Za kvantnu mehaniku i razumevanje iste  ti treba puno rada i godina, stono bi rekli pod stare dane ces mozda nesto razumeti i tek posle toga mozes navaliti na teoriju struna. Mozda je prakticnije cekati da se ljudski zivot  vremenski produzi pa mozes natenane da izucavas jedno pa drugo.  Ipak ako mene pitas ja ne bih odustajao, jer em ces da se zabavis em ces nauciti mnogo toga novog, ne moze da skodi...
Quote
Jednom rečju, mora da postoji jedna dimenzija (ultramikroskopska) koja je u celom prostoru i koju istovremeno poseduju svi entiteti. Dok drugu dimenziju svaki entitet ima pojedinačno - individualno.

Hm da to uslovno receno ta tvoja koncepcija  mikroskopske dimenzije podseca na Higsovo polje koje je u celom prostoru i ono utice na sve entitete dodeljujuci im masu..