• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce kao kao gravitaciono socivo

Started by r2d2, December 01, 2010, 11:39:01 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

December 01, 2010, 11:39:01 am Last Edit: December 01, 2010, 11:44:11 am by r2d2
Citajucu zaista fantasticnu kinjigu "jesmo li sami u svemiru" napisanu od strane vodja SETI programa (Jean Heidmann, Alfred Vidal-Madjar, Nicolas Pratzos, Hubert Reeves) na strani 64 nacrtana je skica koja opisuje nacin rada takvog teleskopa. Ideja je da se sunceva zakrivljenost prostorvremena iskoristi kao socivo postavljanjem teleskopa iza sunca na liniji   posmatrani objekat -sunce- teleskop...


"J. H. - Da vam dam jedan primjer: kada se jednom stvori putem naše solarne leće i projicira na sto milijarda kilometara slika planeta sličnog našemu i smještenog sto svjetlosnih godina od Zemlje, ta bi slika imala promjer tri kilometra. Stoga nije nužno postaviti okular točno na mjesto gdje će slika biti projicirana i tamo ga držati. Pogon na plazmu nam to omogućava, interferometrijom (optički sustav vrlo velike točnosti) ćemo moći zadržavati radioteleskop na osi i na dobroj udaljenosti od njegove leće u odnosu na položaj planeta kojeg se proučava i našeg."

Da li neko zna nesto blize o ovom projektu? Meni ideja zvuci fenomenalno....

Dejan V.

January 06, 2011, 08:37:30 am #1 Last Edit: January 06, 2011, 08:52:26 am by Dejan V.
R2D2, da li mozes da napises kako si nabavio ovu knjigu? U knjizarama u Srbiji je nisam primetio (nazalost :( )... Da li se nekako moze nabaviti? Inace, o gravitacionom fokusu Sunca pise jos Carl Sagan u svom kapitalnom delu "Plava tacka u beskraju". Na oko 550 a.j. - sto otprilike odgovara desetostrukoj udaljenosti Sunca od Jupitera, a sto je znatno blize od Oortovog oblaka, naisli bismo na gravitacioni fokus Sunca. Na to mesto bismo mogli stici za godinu dana ako bismo putovali samo brzinom od 1% brzine svetlosti (fokus bi bio znatno dalje ako bi se uracunala i Sunceva korona). Na tom mestu se slabasni radio signali izuzetno amplifikuju. Dakle, ako bismo se slobodno kretali po opni zamisljene sfere cije je srediste Sunce, odrzavajuci prikladnu ziznu daljinu, mogli bismo istrazivati svemir uz ogromno uvecanje. Pojam gravitacionog sociva nam je obicno vezan za supergalakticka jata tipa Abell koja uvelicavaju slike distantnih, bledih galaksija, za Ajnstajnov krst, kao i za microlensing, u slucaju detekcije ekstrasolarnih planeta.

Srecna Nova godina, mnogo pozdrava i sve najbolje. :)

kruska

pale blue dot   pdf  search  -google.com  1010 kb
ima je na rapidshare
ne znam da li moderator dozvoljava link download...

kruska

a ima i ova druga               jesmo li sami u svemiru? prevod...
1.08Mb pdf

Dejan V.

Quote from: kruska on January 07, 2011, 02:31:43 pm
a ima i ova druga               jesmo li sami u svemiru? prevod...
1.08Mb pdf


Bravo! :) Pronasao link i skinuo sa Neta, download je besplatan, pa pretpostavljam da moderator nece imati nista protiv linka (ako je politika sajta drugacija, molim da se brise):)

http://www.sendspace.com/file/9iflhf


r2d2

January 07, 2011, 06:25:37 pm #5 Last Edit: January 07, 2011, 07:05:25 pm by r2d2
QuoteR2D2, da li mozes da napises kako si nabavio ovu knjigu?

Ah nevidoh poruke, ali vec je sve razreseno i bez mene, vidim......  ..Ja sam takodje knjigu skinuo sa neta davno neznano gde i kada sam rasciscavao i klasifikovao knjige sa hard diska naidjoh na nju i skoro u jednom cugu je procitah... (onaj fazon:cek`,  cek`- samo da vidim sta je to uopste i ostadoh satima pored monitora)  :)

U svakom slucaju nisam znao to za "plavau tacku beskraja",...

QuoteNa tom mestu se slabasni radio signali izuzetno amplifikuju.


Koje vizionarsko razmisljanje. Gotovo izvesno za neke buduce projekte teleskopa, posle popunjavanja orbite!

--------------------------------------------------------------------------

Sretna nova godina svima (posto eto cestitananja u raznim temama postade moderno), astronomima zelim vedro nebo, forumasima puno novih otkrica u nauci, urednicima sajta/casopisa  zelim veliku popularnost u sirokom auditorijumu . Ko slavi cestitam i Bozic! Na slave se ne samopozivam ali uredno cestitam iste, ako padaju u skorasnje datume..... ...