• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

MESECINA LECI PANCEVCE

Started by Djorvoz, February 08, 2006, 03:35:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Djorvoz

Autor: MIODRAG ŠAŠIĆ

KAKO JE JEDNA NOVINARSKA PATKA USKOMEŠALA JAVNOST NA TAMIŠU

U noći između ponedeljka i utorka, oko hiljadu ljudi izašlo u gradski park ne bi li se izložilo lekovitom dejstvu mesečine, po savetu izmišljenog dr Mekoja

PANČEVO - Nikada neće biti utvrđeno koliko je Pančevaca u noći između ponedeljka i utorka držalo otvorene sve prozore zbog toplote, a koliko zbog toga što su poverovali ,,čudesnom otkriću" izvesnog dr Frenka Mekoja, sa Stenford univerzita, koji je poručio da će te noći mesečina biti lekovita i da bi je trebalo u što većim količinama prihvatiti u kuću. Nije, međutim, bilo teško utvrditi da je mnogo Pančevaca prihvatilo da je priča istinita, jer se oko hiljadu njih našlo posle ponoći u gradskom parku, gde je, učinak navodnog lekovitog posvetljenja trebalo da bude najdelotvorniji. Većina noćnih posetilaca parka nije krila da je došla da proveri istinitost teorije dr Frenka Mekoja.

Priču o dr Mekoju sa Stenford univerziteta (SAD) plasirao je u prošlonedeljnom broju list ,,Pančevac", a u mnogim beogradskim redakcijama i njihovim dopisništvima u Pančevu zvonili su ovih dana telefoni, jer su čitaoci protestovali zašto oni o dolazećoj čudesnoj noći podmlađivanja ćute.

Sunce, između Meseca i Zemlje

Jedan beogradski dnevnik, koji se nikako ne može podvesti u ,,žutu štampu", podlegao je priči, i informaciju o čudu koje će se zbiti, štampao, kao sasvim verodostojnu, na vidnom mestu. Pančevačka televizija je u poslednjim velikim vestima, 5. jula, oko 22 časa, objavila, reagujući na silne upite gledalaca, da je proverila sajt Stenford univerziteta, da tamo nema reči ni o dr Mekoju ni o očekivanoj pojavi, ali je propušteno da se kaže da se radi o običnoj šali lokalnog lista.

U tekstu, čiji je autor Nenad Živković, glavni urednik ,,Pančevca", stoji da je dr Mekoj stručnjak za ,,Mesečeve mene i astronomsko zdravstvo", otkrio da će do posvetljenja Meseca (pojava koja ne postoji) doći između 23,14 časova 5. i 2,32 časa 6. jula, jer će se tada Sunce nalaziti ,,između Zemlje i Meseca". Nepotpisani ali znani autor teksta poručio je da će Mesečevi zraci u tom vremenu biti lekoviti, naročito za proćelave muškarce, starije od pedeset godina, koji imaju problema sa prostatom i bolovima u predelu vrata. Zraci Meseca će u tom periodu, kaže navodni dr Mekoj, predstavljati lekovitu kuru, jer pomažu sintezu karotina i vitamina A 11. U toj noći, kaže se dalje, kokoške će sneti po dva jajeta, a procvetaće i biljke koje nisu cvetale petnaest godina. Poslednjih petnaestak minuta posvetljenja našeg prvog nebeskog suseda, mesečina će biti tako jaka da će se, svuda na otvorenom, moći ,,čitati dnevne novine".

Da bi priču ojačao, autor je čitaoce podsetio da je posvetljenje Meseca poslednji put zabeleženo 1663. godine, a da će se naredno dogoditi tek 2318. godine (!?).

Mesečina koja sprečava starenje

Autor se, radi uverljivosti potrudio da izmisli i jedinicu za merenje jačine mesečine, pa je naveo da će na razmeđi dva julska dana Mesec zračiti svetlošću jačine ,,412 mikrolunatike po pikselu, dok u normalnim okolnostima ono ne prelazi 0,4 odsto prosečnog SUV zračenja kada je faktor osam u Vodolijinoj kući, a dan traje na severnoj polulopti".

Ova hrpa besmislica ipak nije obeshrabrila Pančevce da poveruju kako će te noći mesečina samo kod njih biti ekstra jaka i doneti im blaženstvo. Kao da nisu primetili i da je tekst o čudesnom otkriću dr Frenka Mekoja štampan ispod nadnaslova ,,Podvučeno žutim", što takođe asocira na verodostojnost onoga što tamo piše.

Nenad Živković je veoma iznenađen posledicama svog teksta. Izašao je posle ponoći u gradski park da vidi hoće li biti lakovernih, kad tamo, bilo ih je kao nekada na mitinzima naših političara. Priča o dr Mekoju i njegovom otkriću toliko je ponela ljude da više nisu hteli da čuju kako je priča izmišljena, iako im je za to bio garant sam pisac teksta u ,,Pančevcu".

- Istini za volju, ovaj je tekst pisan pre otprilike pet godina, kada se zbilo poslednje pomračenje Sunca. Kao kontru za sav galamatijas koji se tada podigao, ponudio sam tadašnjem glavnom uredniku rubriku o posvetljenju Meseca. On ga je odbio i objavljen je, eto, sada, kao deo ,,letnje šeme" novina koje uređujem. Prosto ne mogu da verujem da je toliko sveta silne besmislice kojima tekst obiluje, uključujući i to da Sunce može promeniti orbitu i naći se između Zemlje i Meseca, prihvatilo zdravo za gotovo - kaže Nenad Živković.

Od silne navale Pančevaca na gradski park u noći između ponedeljka i utorka profitirali su vlasnici kafića i kafana i ,,Pančevac", koji je dobio novu atraktivnu rubriku za ,,letnju šemu". Ostali zaključci će se tek izvoditi.

Politika, 05.07.2004 Strana: B3

sashastar

E od ovakvih dogadaja covek samo moze da poblenavi i razocara.

Zato nasa Astronomija mora svim silama i znanjem da prosvetli ovaj
narod jer eto dovoljno je samo malo gluposti i narod ce ko muve na ......
Ali u jednu ruku i shvatam ljudi ne zive dobro pa se hvataju za slamcicu.
A sta dalje reci...................................

Sasa


Djorvoz

Da ali do sada nismo o njoj diskutovali. Ono što sam "hteo da kažem ovom pričom"  :D  je da u popularizaciji astronomije nije dovoljan internet i neki preskupi časopis. Treba naći nači da se spustimo do dna piramide i spasemo ove jadne ljude od neznanja tj. da im bar pružimo neki način da, ako hoće, razmišljaju svojom glavom. To je na amaterima i poluprofesionalcima da pokušaju da urade.
Ovoj napaćenoj zemlji su potrebni ljudi koji su voljni da nose svetionik znanja i nauke. Ne verujem da je Južnoafrička Republika uradila nešto po tom pitanju preterano otvaranjem "gigantskog teleskopa". Treba da se spustimo na zemlju i a damo sve od sebe da ljudima damo šansu da izaberu istinu.
I kao što kaže moj imenjak:
Dosta smo se sklanjali: čim se jedan pametan skloni tri ludaka uskoče na njegovo mesto.
Ovim Vas takodje pozivam da osnujemo Društvo za borbu protiv horoskopa i svega što on predstavlja: laži, zatupljivanja ljudi i svega ostalog.
Dosta smo ih puštali da zaradjuju laganjem i podvodjenjem ljudi pod svoj uticaj. Vreme je da im neko stane na put, A TO SMO MI!
Ako mi to ne uradimo niko neće!!!

gucic

Znate kako...mozda bi za svet bilo malo previse da njime hodaju sve sami Ajnstajni. Pokusavamo svim realnim naporima da popularizujemo nauku ali ne mozemo menjati cud celog sveta kome su ipak vazniji zabava i zivot po horoskopu. To je vec problem psiholoske prirode. Kad se jednom ispere mozak jaaako tesko se vraca u razumno stanje.  blablabla, udavih.
Opet, sto se mene tice jako bih podrzao Antihoroskopsko drustvo!

Djorvoz

Neću ja ni od koga da pravim Anštajne. Nego da unesemo skepsu u glave ljudi. Kao što rekoh da im omogućimo da saznaju istinu ako to žele.