• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

FirstLightOptics

Started by polumasni_kreker, July 29, 2023, 09:15:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

polumasni_kreker

Da li je neko poručivao neku opremu sa ovog sajta i da li zna da li se naplaćuje carina ili pak to nekako bude izbegnuto?

Da li su u mogućnosti da napišu nižu cenu na paketu pošto planiram da poručim okular od £55 što je, koliko mi se čini, podložno carinjenju?
Teleskop: Levenhuk Ra 200N Dobson f/6
Okulari: 9mm Plossl, 30mm SuperView (2"), Celestron 8-24mm Zoom, 12mm BST StarGuider
Ostalo: 2.5x APO Barlow

nemars

Nisam narucivao od njih, ali jesam raznorazne stvari iz drugih zemalja i imam resenje za carinu. Ne znam jel OK da pisem ovde, ako jeste, nek admin kaze pa cu napisati, inace, pisi mi privatno ako te zanima.
SW Newton 130/900 EQ2

vlaiv

Ja sam naručivao i mislim da mi nije carinjeno, ali se ne sećam zašto.

Da li je bilo ispod limita za carinjenje ili zato što su pogrešno protumačili pošiljku jer je bila poslata pod ličnim imenom (ali kao zaposleni u FLO-u). Tako nešto je bilo, samo je bilo dovoljno davno da se ne sećam tačno.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Quote from: nemars on July 29, 2023, 09:49:23 pmNe znam jel OK da pisem ovde, ako jeste, nek admin kaze pa cu napisati, inace, pisi mi privatno ako te zanima.

Ne znam ni ja da li je ok da budem iskren - zavisi od toga šta želiš da preporučiš. Ako je u pitanju nešto što je u suprotnosti sa zakonom, onda mislim da ne bi trebalo da se preporučuje.

Pogledaj pravilnik za detalje (tačka 8 je specifična u vezi kršenja zakonski prava).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

nemars

Quote from: vlaiv on July 29, 2023, 09:55:39 pm
Quote from: nemars on July 29, 2023, 09:49:23 pmNe znam jel OK da pisem ovde, ako jeste, nek admin kaze pa cu napisati, inace, pisi mi privatno ako te zanima.

Ne znam ni ja da li je ok da budem iskren - zavisi od toga šta želiš da preporučiš. Ako je u pitanju nešto što je u suprotnosti sa zakonom, onda mislim da ne bi trebalo da se preporučuje.

Pogledaj pravilnik za detalje (tačka 8 je specifična u vezi kršenja zakonski prava).

Da, na to sam mislio, ali je trebalo da budem precizniji. Nista onda, javite se privatno koga zanima.
SW Newton 130/900 EQ2

vlaiv

Sad sam pogledao mail-ove i vidim da sam naručivao bar tri stvari od njih. Dve su bile oko 55 eura (bez poštarine) a jedna 72 eura - ali se ne sećam koja je carinjena a koja ne.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Astro_fun_times

Mislim da koji god metod da je u pitanju, nije to nesto "toliko" strasno, a bilo bi lepo da svi saznamo "za foru" kako bi unapredili hobi.
Tako da bi bilo lepo da vlaiv da zeleno svetlo ili da njemu posaljes pp pa ako on misli da nije strasno, da se objavi kako bi svi imali benefita od toga.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2