• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tunguski meteorit

Started by sashastar, June 27, 2007, 11:37:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sashastar

Grupa italijanskih istraživača, pod rukovodstvom Lika Gasperinija, objavila je u listu 'Tera nuova' članak u kojem opisuje geološko istraživanje jezera Čeko u Sibiru, koje se nalazi osam kilometara severozapadno od mesta pada čuvenog tunguskog meteorita, i koje je moglo nastati 1908. godine.

Dubina i neobičan oblik jezera kazuju da je ono, u stvari, krater stvoren posle pada nebeskog tela, odnosno njegovih delova, prenela je agencija Interfaks.

Nad teritorijom basena reke Jenisej 30. juna 1908. godine proletela je velika vatrena kugla koja se rasprsla na visini od pet do deset kilometara nad sibirskom tajgom.

Eksploziju su zabeležile sve svetske seizmičke stanice. U tajgi je ostala pustoš na teritoriji većoj od 2.000 kvadratnih kilometara, a tokom nekoliko dana na nebu Sibira beležena je intenzivna svetlost.

Jezero Čeko nalazi se na teško dostupnom terenu, pa se veruje da ono nije postojalo pre ovog događaja. Ranije se pretpostavljalo da je jezero vulkanski krater ili da ga je stvorila reka Kimču.

Istraživačka grupa Gasperinija pokazuje da su te hipoteze malo verovatne. Dubina kratera od 50 metara i njegov konusni oblik daju osnovu za pretpostavku da je jezero nastalo kao rezultat pada meteorita.

Ovo je receno na nasim tv medijima


Stojanov

E najzad prava tema ! Da mi se niko ne ljuti ali pomalo mi je muka od virusa-kloniranja-astrologa i slicnih zavrzlama na Forumu. Ajde malo vise astronomije. Ovo jeste Forum Astronomskog magazina.

sashastar

Ocigledno prema ovim istrazivanjima meteor je PAO.
To naglasavam posto je bilo reci o mogucnosti da je meteor
eksplodirao na izvesnoj visini i da nije udario o zemlju.
Nadam se da ce sa ovim i ostale spekulacije biti odstranjene.

Stojanov

Kako italijanski istrazivaci objasnjavaju podrucje "telegrafskih stubova" ? Radi se o vecoj povrsini gde su stabla oborena u suprotnom smeru od veoma verovatnog centra eksplozije iznad zemlje. U samom centru su postojala stabla sa kojih su prakticno skinute grane i kora , te lice na prave telegrafske stubove. Iz toga proizilazi da se udarni talas eksplozije vertikalno obrusio na njih. Povrsina grana je mnogo veca od povrsine samog preseka stabla i logicno je da one nisu mogle izdrzati udar potiska vazdusne ( i ko zna sta jos ) mase . U blizini jezera Ceko postoji vise cudnovatih konfiguracija u obliku vulkanskih kupa.
Veoma indikativno je to da su stanovnici videli dugacak trag vatrenog snopa. Da li to znaci da se od meteorita odvajali delovi prilikom nailaska na gornje slojeve atmosfere i zbog manje mase gubili na inerciji i brzini i tako dospeli do povrsine ( stvarajuci pomenute kupe i jezero ) a glavnina meteorita je zadrzala kosmicku brzinu i eksplodirala u momentu kontakta sa troposferom.

Dok sam snimao Leonide 2001 imao sam nezaboravan dozivljaj. Sat i po posle ponoci ugledao
sam zaslepljujucu  svetlost bas iz pravca radijanta. Visestruko je nadmasivala svetlost punog   
Meseca ostavivsi rezidentni trag citavih desetak minuta.Zvuk slican udaljenoj grmljavini cuo
sam posle tridesetak sekundi. Uzimajuci u obzir nejednako sirenje zvuka u razlicitim slojevima troposfere, meteorit se raspao na oko 8 km iznad povrsine. Imao sam tu srecu da ga snimim
(objavljeno u jednom ranijem broju nase "Astronomije").Da li je to bio mikro scenario tunguske katastrofe? Jer ono sto sam gledao kako sagoreva i eksplodira imalo je najvise desetak
centimetara u precniku. U odnosu na n metre i n tona tunguskog dzina. 

sashastar

Znaci ti mislis ili (tvrdis) da je ipak eksplodirao meteor iznad zemlje
ali da je bilo i dodatnih ekplozija ili udara jer se meteor raspao.


Stojanov

Volim da sabiram i oduzimam ono sto sam procitao ili video negde i nekim svojim nacinom dedukcije postupno dolazim do licnog zakljucka: tako je, mislim da je meteorit eksplodirao iznad zemlje i krupniji produkti dezintegracije su ostavili traga na povrsini zemlje - kupe ili krateri i jezero. Ne moze se tek tako izostaviti podatak o izgledu i polozaju stabala na mestu udara. To je lako vidljiva i neoboriva cinjenica. Zar je moguce da je italijanski istrazivaci nisu pomenuli? A po velikoj duzini traga ognjene lopte koji su potvrdili tadasnji ocevidci , meteorit je uleteo u atmosferu pod malim uglom sto pogoduje odvajanju delova od glavne mase. Da je vertikalno pogodio zemlju, nista ne bih imao protiv da je jezero Ceko jedina posledica tunguskog meteorita.
     

flintviking

Ako bi neko mogao da dodje do one knjige Misterije Sveta, od A. Klarka.... mislim da je tamo uopsteno dobro dato objasnjenje...
za pocetak...

sale11472

Hmm nesto mi pade na pamet  ;)

Ako se ne varam danas je 99-to godisnjica pada Tunguskog meteorita.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sashastar

Flintviking dobro mi znamo za tu knjigu A.Klarka ali u toj knjizi se
vise postavljaju pitanja i dilema nego sto se resavaju problemi kao
u ovom slucaju sa ovim meteorom.
A.Klark jeste sjajan SF pisac i sve mislim o njemu najbolje ali on
nije taj koji resava takve naucne zavrzlame.

flintviking

Znas, u moje vreme, kada sam bio klinac, osnovac,.... gutali smo ga kao cokoladu...
Izgleda da taj ukus mladosti ne prolazi lako.
Naravno da ne daje resenja...
Ali sjajno drzi paznju...

Kizza

Jako je vazna ova tema i da se sazna sta je izazvalo eksploziju,pretpostavljam da ima puno delova meteorita u jezeru?
Da li neko zna u skorasnjoj ljudskoj istoriji koliko se puta desilo da naki meteorit eksplodira?
Od kojih materijala je bio sastavljen?
Koliko je meni poznato u udaru meteorita u tlo,deo zemlje(tla) se izdigne oko kratera.Period od 100 godina je
veoma mali da bi ga erozija "poravnala".Da li je nege objavljena slika tog jezera? ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Koliko sam prelistavao sajtove o temi, vidim da su italijani jedini koji smatrahu jezero Ceko za udarni krater, protiv toga su listom strucnjaci za udarne kratere a ni cinjenica da je dno jezera prekriveno sedimetima koji ukazuju da je isto staro bar 5000 godina itd itd, Zbog svega italijanska ekipa planira da se vrati da obavi dodatna istrazivanja jezera posto je trenutno malo verovatno da Ceko stvoreno kao udarni krater. Odlicna pocetna strana o ovome je (kao i obicno) Wikipedia sa koje postoje linkovi ka originalnim dokumentima pa i strani Univerziteta u Bolonji (pominjani italijani ;) )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

bila je emisija na nac. geo.
i sada po nekim teorijama, udari meteora u zemlju, nekada davno, doneli su joj vodu....
nebih da detaljno objasnjavam kako, ali kako oni kazu, u njima vec ima vode, koja se rasprsi pri udaru u zemlju... da li se pri udaru stvara jos vode, nisam razumeo.
uglavnom,
sa druge strane, ima doc. film, a takvih je uostalom vise, koji govore kako zbog istih mozemo u jednoj sekundi nestati....

sta sada misliti o svemu

ako je ona teorija tacna, prakticno su doneli zivot na zemlju, a tako ga mogu i odneti....

prosudite sami..


sale11472

Verovatno da su u pitanju komete, pre nego neka stenovita tela. Inace i za Tungusku vecina misli da se radi o kometi .....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

flintviking

Moguce, samo ima i jedna nezgodna teorija , ali ja ne volim teorije zavere....
a i nemoguca je ....