• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupujem socivo

Started by CyberianIce, September 28, 2009, 09:17:59 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Pozdrav svima,

Hteo sam nekoc da kupim neki (jeftini) reflektor sa eBay-a. ali su mi svi poznavaoci te opreme savetovali da ne kupujem takve teleskope, pa bih zeleo da sastavim sebi jedan "CopyScope" dok ne sakupim finansijska sredstva za kupovinu neceg ozbiljnijeg. Vec sam sastavljao jedan Netwonian od 150 mm ali je ogledalo bilo ocajno i na kraju je cela aparatura bila totalno neupotrebljiva (ogledalo sam takodje sam pravio, sledeci kojekakve ATM tutorijale).

Molim vas ako neko ima viska socivo iz kopir-aparata ili diaepiskopa da mi se javi na mail cyberianice@gmail.com

Hvala unapred.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

Imas ih u servisima kopir masina, do duse ja ih trazim ali nisam nasao...
U krajnjem slucaju bani do lokalnog opticara i pitaj ga za naeobradjeno socivo, ono nije skupo mozda ti i pokloni. za diptriju +1 ziza ti je oko 1m. Precnik ti je 5cm f20. Ako nadjem nesto od ovih stvari uputicute jer i ja tragam za njima!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

Ajde molim te ako ti nije tesko, ja sam izludeo vec trazeti ali na zalost nista. Gledaju ljudi u mene po tim servisima i sigurno misle da nisam normalan, pogotovo kad im kazem zasto mi treba. Vec sam razvalio sve fotoaparate i dvoglede koje sam po kuci nasao, nebi li uspeo nekako od nicega da napravim nesto ali to ne ide. Vec sam poprilicno razocaran, pogotovo sto se sa kineskim dvogledom od 500 din vidi puno bolje od svih mojih dosadasnjih naprava. :(
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

Probaj da na vojnom otpadu da nadjes neku optiku to je moje sledece mesto, posto i mene tako odj*%# u stilu kad me vide :) , Ako ne tamo imas neke 8x30 dvoglede kao i neke projektora pa se mozda od toga moze nesto iskoristiti ??? Znam da smo ranije imali tu neku optiku za vojne svrhe...
Ako nedjes negde nesto oglasi, da znamo i mi!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

trut

Mislim da je bolje da vijas veci precnik, ja sam nabavio socivo iz kopira zatim sve to nabudzio medjutim premalo je uvecanje. Takodje probavao sam da dodam jos jedno socivo da produzim fokus ali je onda slika suvise muljava. Sto se tice kvaliteta socivo je extra samo da je vece :) sa okularom koji sam dobio od Janka slika je ostra da se raseces...

CyberianIce

Tesko, posto sam iz Apatina, a najblizi vojni otpad je cca. 200k away, tako da sam ja vec obisao sva moguca mesta u okolini koja su mi u dometu, odavde do Novog Sada i corak. Bad :(
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

Zar Temerin ne radi, on je bilzu novog sada?
A jel probao neko sa ovim socivom iz starog projektorapoput ovog na slici http://www.vreme.com/g/images/462921_21-20.jpg  ?

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

Mislim da to nece piti vodu... Uostalom ja vise ne zelim da ulazem trud u nesto sto nije bar 90% sigurno da ce da fercera, jos jedno razocarenje ne bih preziveo. Ma vec sad razmisljam uveliko da batalim sve to, ali nekako svaki put kad izidjem napolje prvo pogledam u nebo cisto da vidim kakve su meteoroloske prilike za posmatranje, zatim gde se koje sazvezdje nalazi itd... Vec me bubrezi bole samo tako od lezanja na zemlji i posmatranja M31 jer je to pored plejada jedini interesantan objekat koji moze da se vidi sa gore pomenutim kineskim dvogledom (a i taj sam morao prvo da rastavim i podesim jer je by default bio malo "zrikav"). Mislimda  je taj dvogled cca 6x50, totalno komiran, tek malo bolji od naked eye observacije.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

trut

Vec kad se povela prica iz cega jos moze da se iskoristi socivo ? Posto sam se pomalo zanimao sa ovim socivom zadnjih meseci, i kad covek nabavi dobro socivo onda je problem montaza :)

CyberianIce

Ja sam napravio neku EQ montazu po uzoru na ovo: http://www.scopemaking.net/hrv/retro/retro.htm sa malom razlikom jer se kod mene delovi inox selni vrse rotaciju po osama, i naravno, cev je zavarena na 45 stepeni tako da je ova nasa geopozicija jedina na kojoj je montaza upotrebljiva. Ovo sa selnama nije los princip jer omogucava i upotrebu servo motora za pozicioniranje/pracenje. Izuzetno sam zadovoljan, izdrzava sigurno 30kg tereta, nema vibracija i sto je najbitnoje, vrlo je jeftina za izgradnju.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

cola

Pazi mislim da kod sociva ti je vise vazna ziza nego promer, sto veca ziza to manja h. aberacija!
Jel si probao da brusis ogledalo, kad vec imas toliku montazu?
Jel bi mogao da napises nesto o tome kako si je naprvio i gde si kupio delove za montazu? Posto ja non-stop krpim neki stari stalak za moj mali refraktor?
Ako nadjem nesto saljem ti, mozda u skorije  skoknem do Rakovice tamo cu, nadam se, naci nesto od optike koja valja!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

CyberianIce

E a ja mislim bas obrnuto; da je hromatska aberacija donekle smanjena kombinovanjem vise vrsta stakla u sisteme, tzv. dublet, triplet, itd. (flint, crown). Inace dijametar je uglavnom najbitnija stvar jer diktira kolicinu svetlosti koja ulazi u aparaturu, i to eksponencijalno (s=r^2*pi). Zato je onaj moj dvogled upotrebljiv, ima 2x50 mm objektive, sto znaci da je ukupna povrsina kojom on sakuplja svetlost 39.25 CM^2 sto odgovara teleskopu sa objektivom otvoroa 70 mm, plus svega sto je ljudski organ cula vida osetljiviji kad se koristi u paru jer se povecava broj cepica i stapica (fotoreceptora) kojima vrsis osmatranje. Inace za ovaj stalak sam iskoristio neke delove za vodoinstalaciju (standardno, jeli), koleno od 45 san morao sam da varim posto navodno nepostoji, razne fi materijale, lezajeve, selne, srafove. Cim donesem fotoaparat slikacu sve, mislim da je ilustracija najbolje uputstvo.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

September 30, 2009, 04:39:12 pm #12 Last Edit: September 30, 2009, 04:44:18 pm by sale11472
Quote from: CyberianIce on September 30, 2009, 03:09:16 am
... ima 2x50 mm objektive, sto znaci da je ukupna povrsina kojom on sakuplja svetlost 39.25 CM^2 sto odgovara teleskopu sa objektivom otvoroa 70 mm, ...


Heh pa nije to baš tako jednostavno, to ti kažem iz iskustva pošto imam i jedno i drugo.Iako bi u teoriji moj dvogled trebalo da bude bolji od mog teleskopa (sa f/13 objektivom) pogotovo kada se posmatraju DSO u praksi je to sasvim drugačije pa većina takvih objekata izgleda mnogo bolje u teleskopu nego u dvogledu uz izuzetak onih objekata koji ne mogu da stanu u vidno polje teleskopa na najmanjme povećanju koje koristim.

Ako već imaš prilično jaku montažu a hoćeš nešto što je sigurno upotrebljivo lepo kupi tubus nekog teleskopa npr BD 150/750 ako  ti sredstva dozvoljavaju....
Ako baš nemaš mogućnosti da kupiš gotov tubus i/ili insistiraš na ATM-u (što ja zdušno pozdravljam) imaš par mogućnosti da potražiš neki stari durbin (oni stari rusi na izvlačenje su solidan izvor) ili neki malo veći dvogled koji ima bar jedan čitav objektiv pa da od tih sočiva sastaviš mali wide field refratkorčić (solidan izbor objektiva su i toliko kuđeni Optisan i slični refratkorčići kod njih je ono prateće katastrofa ali su im sami objektivi ok) ....
Što se tiče objketiva iz kopira pa teško da će od toga biti nešto kod nas .... pošto si razmičljao o e-bay-u možeš čak i da razmisliš o naručivanju sa SurplusSheda npr nešto od ovoga 70/500 ili 80/400 ili 80/900 ili već i nešto veće... (mada je to ipak kupovina na neviđeno pa bih se ja lično odlučivao samo za jetinije varijante)

PS ako se neko odluči na ovakvo naručivanje od preko bare uvek bi moglo više nas da se skupi pa da probamo da smanjimo troškove poštarine ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

September 30, 2009, 10:30:19 pm #13 Last Edit: September 30, 2009, 10:35:24 pm by cola
Da taj BD 150/750 (22 800 RSD) gledam i ja, to bi ti bio dobar izbor, a i neko ga prodaje polovnog an forumu... Nego sta te najvise interesuje da posmatras?
DODATO:
Ajde posalji sliku bas me interesuje, bolje da to probam nego da odmah platim neku EQ, bar je ovako kreativnije :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Ljudi, taj 150/750 je baš ok za te pare. Večeras sam posle dva sata hlađenja (i snimanja Meseca i Jupitera, ali nisam zadovoljan) teleskop okrenuo ka Vegi. Pravilnije Airy diskove na mojim teleskopima na 150x dosad video nisam. A atmosfera osrednja!
I drago mi je što nova kolimacija nije potrebna  ;D