• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

svezi astro izvestaji

Started by kostur, March 28, 2011, 11:46:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

vecina nas poseduje teleskop. Jedva cekamo da malo Sunce zadje, da se otvori sveze nebo, prepuno zvezda. Medjutim, ne posmatraju svi istovremeno nebo, neki oko 21 uvece, neki oko 01 uvece itd., no nebitno. Gledam ovaj pdf, jako lepih tema ima, ali me nervira zato sto neko otvori temu, pa onda pise o svom posmatranju i samo o tome, a onda drugi komentarisu. I onda mi se svidi par tekstova, pa moram da trazim po temama. Zato sam smislio da se otvori jedna tema, u koju bi se svezi izvestaji pisali, pa napr. za datum taj i taj, pocetak u toliko i toliko, kraj u toliko i toliko, opis i lista objekata, teleskop i to je to, kao obican izvestaj samo u jednoj temi. Tako da molim moderatore da ukoliko ova anketa bude u vecini saglasan, naprave temu(ili cak koriste i ovu) u koju bi svi izvestaji isli.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

Da, mogla bi da bude jedna od usidrenih tema!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Ljubo

Trebalo bi na Forumu napraviti jednu stranicu s linkovima ka izvještajima sa posmatranja - idealno bi bilo po objektima posmatranja, kako bi imali bazu podataka šta se sve moze i kako posmatrati u ovim uslovima na prostoru ex-yu. Vjerujem da bi iskustva posmatraca doprinijela boljoj pripremi, organizaciji i realizaciji posmatranja koja planiraju da izvedu posjetioci Foruma.

Slicno bi bilo zgodno napraviti i za astrofotografiju... Da pitamo moderatore?

Sekula

Možda ne bi bilo loše da u okviru foruma posmatranja imamo recimo glavne teme:

1. Planete i mala tela Sunčevog sistema (planete, asteroidi, komete, meteori)
2. Objekti dubokog neba (Mesijeovi objekti, NGC)
3. Sunce
4. Mesec
5. Vanredna posmatranja (polarna i zodijačka svetlost, ostali astro objekti i pojave)

Onda bi u okviru ove dve teme, ljudi davali svoje izveštaje šta je posmatrano, čime i odakle. Dakle, bili bi postirani posmatrački izveštaji tj dnevnici posmatranja. Naravno, ovih pet tema bi bile usidrene.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: Ljubo on March 29, 2011, 09:14:11 am
Trebalo bi na Forumu napraviti jednu stranicu s linkovima ka izvještajima sa posmatranja - idealno bi bilo po objektima posmatranja, kako bi imali bazu podataka šta se sve moze i kako posmatrati u ovim uslovima na prostoru ex-yu. Vjerujem da bi iskustva posmatraca doprinijela boljoj pripremi, organizaciji i realizaciji posmatranja koja planiraju da izvedu posjetioci Foruma.

Slicno bi bilo zgodno napraviti i za astrofotografiju... Da pitamo moderatore?


Shodno predlogu koji sam dao, po istoj sistematizaciji bi bile podeljene pet teme i za astrofoto.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

kul bi bilo kad bi sve tako podeljeno bilo, u njima izvestaj i link ka posebnoj temi sa izvestajem, pa ko hoce da komentarise ode na tu temu. Znaci da se ne mesaju izvestaji i komentari. Stim sto bih ja, da sam neki moderator, isto napravio i za astrofotografiju samo da se u istoj temi i komentarise, da se ne otvaraju sto tema za svaku sliku. Molim samo da se saceka da se glasanje zavrsi, da ne ispadne da neko to nije hteo.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

sale11472

Mislim da bi bolje bilo otvoriti podforum izveštaji sa posmatranja pa nek svako otvara svoju temu što bismo svi morali da trpamo sva posmatranja u u istu temu ???
Mislim pogedaj temu astrofotografija ima sto stranica i sad treba neko u tome da se snalazi, jednom rečju nepregledno, ne vidim nikakav problem u tome da svako otvori svoju temu sa posamtranjima ili čak više njih pošto mislim da je na forumu znatno lakše pronaći neku temu nego u nekoj temi od sto strana određenu poruku.


PS kad sam već pomenuo astrofotografiju mislim da ona već itekako zaslužuje svoj poseban podforum u okviru posmatranja sad već imamo poprilično astrofotografa i onih koji bi to želeli da budu.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Predrag

Quote from: Sekula on March 29, 2011, 01:03:09 pm
Možda ne bi bilo loše da u okviru foruma posmatranja imamo recimo glavne teme:

1. Planete i mala tela Sunčevog sistema (planete, asteroidi, komete, meteori)
2. Objekti dubokog neba (Mesijeovi objekti, NGC)
3. Sunce
4. Mesec
5. Vanredna posmatranja (polarna i zodijačka svetlost, ostali astro objekti i pojave)

Onda bi u okviru ove dve teme, ljudi davali svoje izveštaje šta je posmatrano, čime i odakle. Dakle, bili bi postirani posmatrački izveštaji tj dnevnici posmatranja. Naravno, ovih pet tema bi bile usidrene.


Skroz sam ZA. Podeljeno po kategorijama je baš ono što nam treba za lakše snalaženje.

Sve to uz ovaj predlog:

Quote from: kostur on March 29, 2011, 01:38:37 pm
Znaci da se ne mesaju izvestaji i komentari. Stim sto bih ja, da sam neki moderator, isto napravio i za astrofotografiju samo da se u istoj temi i komentarise, da se ne otvaraju sto tema za svaku sliku.


Mislim da bi to bilo to.  8)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

Quote from: sale11472 on March 29, 2011, 02:05:47 pm
Mislim da bi bolje bilo otvoriti podforum izveštaji sa posmatranja pa nek svako otvara svoju temu što bismo svi morali da trpamo sva posmatranja u u istu temu ???
Mislim pogedaj temu astrofotografija ima sto stranica i sad treba neko u tome da se snalazi, jednom rečju nepregledno, ne vidim nikakav problem u tome da svako otvori svoju temu sa posamtranjima ili čak više njih pošto mislim da je na forumu znatno lakše pronaći neku temu nego u nekoj temi od sto strana određenu poruku.


PS kad sam već pomenuo astrofotografiju mislim da ona već itekako zaslužuje svoj poseban podforum u okviru posmatranja sad već imamo poprilično astrofotografa i onih koji bi to želeli da budu.


Upravo sam i mislio da to zapravo budu podforumi, a ne teme. Izvinjavam se na terminologiji tj nedostatku opisa sa moje strane čime sam doveo do misunderstanding-a. Dakle, ovo će biti realizovano vrlo uskoro, s tim što će svim članovima foruma morati da bude prezentovano novo pravilo na glavnom forumu Posmatranja.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kulevb

ODLICNA ideja, molim Vas uradite to   :D
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Danijel

Dobro je i da onaj koji otvara novu temu u nazivu iste napiše datum i ime objekta koji je snimao, na primjer 29.03.2011. - Jupiter kako bi se odmah znalo o čemu se radi. Uz fotku bi bilo dobro staviti i sve podatke o njoj, znači podaci o teleskopu, fotoaparatu, ekspoziciji... Na taj način je na jednome mjestu sve o tome pa se ne mora puno propitkivati kako je što snimano.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kostur

slatem se u potpunosti sa Danijelom
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Danijel

Ma ja to iz iskustva, evo primjer kako smo to rješili na AstroForumu, i mi smo prije muku mučili sa sličnim problemima i onda smo se dogovorili, pa je sada sve jasno ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

NeS

Da ne otvaram novu diskusiju, iskoristicu priliku, kad se vec predlazu razne izmene da i ja predlozim, da se otvori tema za ATM ili "Izrada i modifikacija astronomske opreme". Ne snalazim se u terminologiji, da li to treba da bude tema ili podforum ali da bude u rangu; posmatranja, opreme itd.