• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Hteo bih da kupim teleskop .

Started by pokrajac, July 20, 2008, 04:24:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

perijar

To je znaci razlog,jasno mi je sad.Koje uvezanje je potrebno za fotografisanje Meseca? 

perijar

Ja sam kupio onaj ultra wide angle eyepiece od 6mm pa bi na njemu uvecanje bilo 200x ako sam dobro rekao.Je li to mnogo za Mesec?

Ljubo

January 31, 2009, 10:20:14 pm #167 Last Edit: January 31, 2009, 10:28:39 pm by Ljubo
Ako ćeš Mjesec snimati sa Canon DSLR aparatom, onda ti treba adapter EOS-T2 (nije skup). Isti ovaj adapter trebaće ti za bilo šta drugo da snimaš astro sa DSLR.
Uz to provjeri da li ti fokuser ima vanjske (muške) T2 navoje (prečnika 42 mm i koraka 0,75 mm). Ako nema, onda ti treba i T2-2" adapter. U ovom drugom slučaju može i jeftinije da se prodje ako uzmeš EOS-M42 adapter koji imaš u svim bolje snabdjevenim foto-radnjama kod nas, a potom daš da ti neki tokar (metalostrugar)  na strugu napravi M42-2" adapter.

Nije mnogo 6 mm okular (200x) za Mjesec, ali će ti trebati trenuci za posmatranje sa što stabilnijom atmosferom. Uvijek prvo u astro posmatranju probaš da pozicioniraš i posmatraš okvirno objekat u većem vidnom polju (sa okularom veće žižne daljine), a potom staviš onaj okular manje žižne daljine. Ovaj postupak se naročito izvodi kod planeta.
Da rezimiram, probaj posmatrati planete prvo s nekim dugofokusnim okularom, potom probaj na oko 8 do 10 mm (sa ili bez barlowa), a na kraju, ako je vidljivost dobra i stabilnost atmosfere solidna, koristi i taj 6 mm. Ako ti barlow ni u jednoj kombinaciji okulara ne daje 8 do 10 mm žiže, onda planiraj kupovinu ovakvog jednog okulara.

perijar

Da,to ce morati neko da mi pokaze na licu mesta.Sto se tice stabilnosti atmosfere verovatno mislis na vetar koji stvara turbulenciju u tubusu koji ja imam.Pri mirnom vremenu i adaptiranosti optike na temperaturne promene ne bi trebalo da bude takvih smetnji,zar ne?Trebalo bi da bude stabilna slika?

perijar

Imas li mozda neke fotografije Meseca?

Ljubo

Pa mogu ti dosta pričati o turbulentnosti i transparentnosti atmosfere, ali sve ćeš vidjeti u praksi kad budeš posmatrao (a za to koristi 6 mm kad god je zgodno za planete, a kad se dovoljno ispraksiraš, i neke deep-sky objekte, što da ne - ali ispočetka koristi više okulare veće žižne daljine, jer će ti za ove kraće trebati i prilično prakse (da znaš šta i kako gledati!).

Snimanje Mjeseca u većim oblastima ili čitav Mjesec može se dosta uspješno vršiti pomoću DSLR. Ipak, za detalje i mozaike Mjesečevih predjela, bolji rezultati postižu se pomoću web kamere. Jako dobra web kamera je Philips ToUcam Pro II, s kojom se prave i odlični detalji na planetama. Pa evo, da okačim jedan snimak Mjeseca EOS-om 20D kroz APO dublet refraktor ED120 (tvoj Dobson je 50% veće žižne daljine), kao i jedan snimak Saturna pomenutom web kamerom kroz Celestron C9,25 i Meade 3x Telextender (mislim da je već bio postovan na forumu, ali zgodno je za uporediti i vidjeti šta se sve može):

Ljubo


perijar

Steta sto nemas kratere izbliza ali i ovo je super. Sta u praksi znaci imati 50% vecu zizinu daljinu?

perijar


perijar


Ljubo

Imam ja i snimke nekih kratera DSLR-om, ali ima dosta prašine sa korektorske ploče teleskopa i senzora aparata. Nije mi nikad ni bio prioritet krateri i detalji, pa čak ni planete ne snimam mnogo (dosta manje nego što sam mislio i želio!), jer dobijanje, a posebno obrada deep-sky astrofotografija uzima mi dosta vremena (što je u praksi uvijek slučaj kod svih koji snimaju deep-sky).

Da, tvoj teleskop ima žižnu daljinu 1200, a moj refraktor 900, ali se ne mogu jednostavno uporedjivati ovakvi uredjaji, da ne razglabam sad zašto - uglavnom, nisu isti tipovi teleskopa.
S druge strane ovaj C9,25 ima čak 2350 mm žižnu daljinu, ali i to je opet drugi tip uredjaja, na F/10 i tako to...

perijar

Na koji nacin obradjujes fotografije?

Ljubo

Ima dosta sofvera na netu, praktično ne mora se ništa kupovati.
Zatim, koristim dosta literaturu, kako štampanu, ali tako i onu na netu. Uz to, član sam nekoliko astrofoto foruma na Yahoo listama i tu skupljam dosta svježih informacija.
A ima uvijek ponešto interesantno i u ova dva časopisa na koja sam pretplaćen: "Sky and Telescope" i beogradska "Vasiona"...

perijar

To je nesto kao foto shop.Neznam koliko je moguce ostrinu povecavati,verovatno ne mnogo.

perijar

Evo nasao sam na netu casopis vasiona,cak su snimili i pomracenje Meseca.