Forum Astronomskog Magazina

Astronomske diskusije => Oprema => Topic started by: kostur on January 03, 2014, 12:07:03 am

Title: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: kostur on January 03, 2014, 12:07:03 am
Da se menja samnom? Nerviram se zbog kolimacije, stvarno vise ne znam sta da radim. Da predjem na stvar. Trazim minimalni apohromat (mali malecki) samo sa prstenjem, u zamenu za ceo moj teleskop. Nudim potpuno funkcionalan 150/750 SW BD na eq3 montazi sa okularima 10, 25 i barlowom 2x, reddot i 6x30 traziocem, i GSO kolimatorom. Nije bitno koje bi starosti bio apohromat, bitno je da nema ostecenja na optici.

Sad da predocim moj problem sa kolimacijom: ne mogu vise. Svaki put kad hocu sa posmatram moram da proveravam da li je kolimiran. Hocu mali apo i dokupio bih mu kasniej malu montazu, i da ga iznesem i samo posmatram. Ako ima ko zainteresovan neka se javi. I da - dajte ponude da cujem, mozda i ne uzmem apo, nudite novce, optiku sve, pa sta mi bude odgovaralo videcemo.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Polare on January 03, 2014, 02:16:37 am
.....s konja na magarca :(
Pa za vizualno 150mm ti je super,po meni samo gubiš jer daješ i montažu a kasnije moraš kupovati drugu.
....ok,ti imaš svoje ideje oko toga-što se tiče optike sve zavisi koliko imaš $ u vreči.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: kostur on January 03, 2014, 02:34:01 am
Dolara u vreci nula, tu dolazi ono "lud". Vizuelno je ekstra, ali jednostavno glomazno. Em zauzima puno mesta em me hvata nervoza kod kolimacije. Ma videcu sta ko nudi, pa cu da razmislim. Stavljeno je sve tu sto se nudi, i smatram da bi neko ko ima samo cevku i prstenje uzivao u teleskopu kompletnom. Ako se taj neko nadje.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Danijel on January 03, 2014, 04:03:43 am
Ah, karamba i karambita kako bi to rekao Zagorov Čiko, što se dogodilo s ovom prekrasnom pričom (http://astronomija101.wordpress.com/2012/04/07/sky-watcher-150750-newton/), tako je lijepo počela, vratila me je u neke mlađe dane. ::) I sada, odjednom se sve kod tebe pretvorilo u jednu veliku frustraciju. :-\
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Darchy on January 03, 2014, 09:02:14 am
Pa ništa drastično nećeš uštedeti na gabaritu. 150/750 i ED80 su tubusi sličnih dimenzija, a jedan i drugi potrebuju minimum EQ3 montažu. Razmisli dobro, daćeš 5x više novca da bi izbegao kolimaciju, a dobićeš mašinu istih gabarita i sličnih performansi.
Po meni, taj setup koji već poseduješ ima najbolji odnos "cena-gabarit-performansa".
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: kostur on January 03, 2014, 09:30:27 am
Sinoc umesto dobrog posmatranja je bio horor. Obicno mi za kolimaciju treba minut dva jer je teleskop inace kolimiran, ali kad sam stavio kolimator poceo je sou. Totalno raskolimiran. Totalno totalno. Kao da ga je neko zakacio na auto i vukao po putu. Pokusam da ga iskolimiram, kad sam provalio da nije bio raskolimiran, nego je problem bio u kolimatoru. Probacu da ga saljem za suboticu, ako i dalje imam garanciju. Danijele, hvala sto si me podsetio na pricu :) zbog te price razmislicu jos jednom o svemu.

E sad - koja az montaza je ekvivalent eq3 momtazi (mislim da moze solidno da nosi istu kilazu)
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Yagodinac on January 03, 2014, 09:36:29 am
Pre nego što otpišeš reflektor proveri da li su zategnuti šrafovi na primarnom ogledalu, a zatim i na sekundarnom. Na primarnom imaš tri šrafa za kolimaciju plus tri koji su kočnice i koji se otkoče pre a zategnu posle kolimacije. Ako eventualno nisu onda su ogledala labava i šetaju, pa je svaka kolimacija uzaludna. Retko ali i to se dešava  ;) Vezano za sekundarno, ako je ono raskolimirano ili labavo to bi tek trebalo da bude horor, a prosto se rešava.
Što se tiče zamene, sve su to dosta dobri teleskopi, nijedan nije greška. Jedino ako imaš neku ultratamnu lokaciju ED80 će pre da kapitulira od 150 na tamnim galaksijama i graničnoj magnitudi, ali zato je prost za upotrebu i ima fenomenalan kontrast kako za gledanje tako i za slikanje  :)
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: kostur on January 03, 2014, 10:18:57 am
Evo sad sam pogledao ponovo, ok je teleskop, kolimator nesto nije u redu. Moram naci negde kako se kolimira bez kolimatora - necu fotografisati, ali bar za posmatranje. Naravno, ed80 je moj ideal, zapravo bilo koji skop dublet tih razmera, ali i dalje mi je drag njutn. Razmislicu jos jednom ipak, pre svake ponude.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: spadej on January 03, 2014, 10:48:46 am
Cemu tolika frka oko kolimacije?
Da posmatras sa ugasenog vulkana na 5k metara, ili negde u Tanzaniji i slicnim nedodjijama, jos bi i shvatio potrebu za savrsenom kolimacijom. Ovako, u gradskim (i prigradskim) uslovima, pored LP-a, smoga, toplote koja bezi iz lose izolovanih zgrada, i svih drugih otezavajucih faktora, kolimacija mi se cini kao potpuna banalnost.

Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: kruska on January 03, 2014, 11:22:24 am
Praksa prijatelju, praksa. Malo vezbe i bice sve u redu
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Sekula on January 03, 2014, 12:07:13 pm
Ako je laserski kolimator u pitanju onda ne vidim šta tu može da ne radi dobro kod njega osim da da je crkla lampa ili da mu je oslabila baterija. Kod njega nema drugo šta da bude loše.

Što se kolimacije ovog teleskopa tiče mogu da budu tri loše stvari, da nešto sa spajderom nije dobro, da je glavni srednji šraf na sekundarnom ogledalu razlabavljen, da su kolim. šrafovi za sekundar razlabavljeni, ili da su previše razlabavljeni kolim. šrafovi na primaru.

Uzgred, fokuser može da bude četvrti faktor ako je previše labav i landara u fokusnom otvoru pa je onda svaka kolimacija zbog njega loša. Naravno, svi ti fokuseri nisu nešto previše idealni, čak i ako su crayford. Ali to opet ne znači da je teleskop loš toliko.

Uzgred, ova tema nije za astroberzu, jer se povela diskusija o opremi pa će biti prebačena u Opremu.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: frugorski on January 04, 2014, 11:25:08 am
              Sekula ti je dao puno korisnih informacija.
Razmisli dobro sta zelis u astronomiji,pa bi moglo i o tome da se porazgovara.Moj ti je savet da ne menjas to sto imas,jer je dobro i za posmatrenje i za astrofoto.Bar do Letenke.
Sto se kolimacije tice,prvo pogledaj kako stoji fokuser,(da nije suvise plitko ili duboko u tubusu.)Pogledaj kako kolimator baca snop na primarno ogledalo.Mora u centar.Ako nije u centru,pomocu tri zavrtnja podesi sekundar dok snop ne dodje u centar.Ako treba ,olabavi malo centalni zavrtanj i rotiraj levo- desno sekundar.Tek onda doteraj primarno ogledalo, olabavi zavrtnje pa polako ...I nemoj da se nerviras ,sve je to astronomija.
              Evo, ja sam sinoc dva-tri sata useveravao EQ 6 i nisam sasvim uspeo.Oblaci su me sistematski ometali,kicma mi puca,ali cu veceras ponovo,ako bude vedro.A i sam znas koliko sam x stariji od tebe. ;)
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Yagodinac on January 04, 2014, 12:17:48 pm
Jedno pitanje, kakvu sliku daje taj teleskop? Kakav je star-test? Ono tipa kad defokusiraš sjajnu zvezdu, jesu li Ejrijevi prstenčići koncentrični?
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: kostur on January 04, 2014, 12:42:53 pm
To vece nisam posmatrao, pokusao sam da ga kolimiram pomocu flase kisele vode osvetljene blicem sa telefona :D a sinoc sam zaspao rano, bio sam previse premoren. Ako bude lepo vreme veceras bas cu ga izneti i probacu da vidim. Na kraju krajeva necu da fotkam, nije mi bitna kolimacija toliko, ali necu bas ni difuznu ili mutnu sliku. Sa kolimatorom imam problem. Recimo kad ga usmerim u zid, pored tacke ima jedan krug svetlosti. Izgleda da i on mora da se kolimira :/
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: kostur on January 04, 2014, 02:04:41 pm
Kolimator je totalno raskolimiran. Moracu da se zezam sad sa njim ali - sta sad. Za u medjuvremenu moracu da vidim kako se kolimira teleskop bez kolimatora. Prelistacu malo teme na forumu.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Sekula on January 04, 2014, 02:34:29 pm
Quote from: kostur on January 04, 2014, 02:04:41 pm
Kolimator je totalno raskolimiran...


Objasni molim te tehničkim rečnikom, ako je to ikako moguće, šta znači ovo?   :o
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: sale11472 on January 04, 2014, 07:34:27 pm
Quote from: Sekula on January 04, 2014, 02:34:29 pm
Quote from: kostur on January 04, 2014, 02:04:41 pm
Kolimator je totalno raskolimiran...


Objasni molim te tehničkim rečnikom, ako je to ikako moguće, šta znači ovo?   :o


Da probam ja ;D

Osa laserskog snopa i osa kolimatora se ne poklapaju a verovatno nisu ni paralelne.

Uobičajena stvar kod ovih kineskih igračkica a prilično česta i kod mnogo skupljih laserskih kolimatora. Stvarno ne znam otkud ljudima toliko poverenje u te spravice, valjda zato što je u pitanju nešto lasersko pa to odmah mora da bude super-mega-turbo-sci-odlično, nisam siguran koliko ali sigurno sam mnogo puta na ovom forumu napisao sledeće, kada su u pitanju laserski kolimatori "ko tvrdi da je kolimator kolimiran". Uostalom laseski kolimatori su pre namenjeni za brzu i grubu kolimaciju nego za neko fino štelovanje sistema (tu je ultimativni metod kolmacija na zvezdi).....

Dakle kosture, batali ti tu igračku namenjenu techno-geekovima i gadget-fetishistima i baci se na posmatranje. Ako baš, ali baš baš moraš da proveravš kolimaciju pogledaj tekst na sledećem linku  http://www.scopemaking.net/hrv/collimat.htm

ili
http://w1.411.telia.com/~u41105032/kolli/kolli.html
http://w1.411.telia.com/~u41105032/myths/myths.htm   na ovo obrati posebnu pažnju ;D
http://www.fpi-protostar.com/bgreer/collim.htm

ma dovoljno ti je i ovo.
Smanji kolimiranje i povećaj uživanje u posmatranju.

I da ne zaboravim ako bih mogao da biram između 150/750 i nekog malog apo-a za posmatranje..... sigurno ne bih izabrao apo-a. Jednostavno vizuelna astronomija je jedna od onih stvari gde size does matter ;D
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: kostur on January 04, 2014, 08:19:24 pm
Sale me je pretekao i objasnio sta je raskolimiran kolimator. Hvala sale, odradicu star test koji je ipak najprecizniji, a kako cu da probam da kolimiram kolimator nisam siguran.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Sekula on January 04, 2014, 08:21:57 pm
@sale11472
@Kostur

Da, ali to bezanje lampe u telu tj shasiji lasera nije glavni uzrok nepreciznosti kolimacije. Laser kolimator sam po sebi ne može da bude precizan alat jer se gadja centar kolimacionog kružića primarnog ogledala laserom. Dovoljno je napraviti pomeranje od samo 2 mm da kolimacija ne bude dovoljno precizna kada posle toga treba podešavati sekundar i uterati povratnu crvenu tačku u centar laser kolimatora. Za toliko će čitava optička osa da odstupa. Dakle, menja se ugao za toliko i dolazi do efekta nekolimiranost ako to bežanje biva više. Dakle, ponavljam, ahilova peta laser kolimiranja je gadjanje centra jer često i laser tačka ne daje dovoljnu tačnost zbog milimetarskih odstupanja. To je problem nepreciznosti laser kolimatora koji se smatra alatom samo za brzo kolimiranje teleskopa. Dodatni je problem i fleksija fokusera i njegovo nedevoljno precizno naleganje te mogući luft u mikrometarskim veličinama.

Da bi se teleskop potputno kolimirao i to precizno mora da se radi sa Cheshire okularom koji je najbolji kolimatorski alat:

(https://forum.astronomija.org.rs/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.skyandtelescope.com%2Fimages%2Fcolimation_tool_m.jpg&hash=40171a566df4954c90440affc6a4fe89)

(https://forum.astronomija.org.rs/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.skyandtelescope.com%2Fimages%2Fcollimation_coma_m.jpg&hash=593276c45709266aeacbc34e5cf0f13b)
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: kostur on January 04, 2014, 11:05:00 pm
Laserski kolimator je brzinsko resenje - to smo ranije utvrdili, ali ti si pitao:
Quote from: Sekula on January 04, 2014, 02:34:29 pm
Quote from: kostur on January 04, 2014, 02:04:41 pm
Kolimator je totalno raskolimiran...


Objasni molim te tehničkim rečnikom, ako je to ikako moguće, šta znači ovo?   :o

i na to si dobio odgovor. E sad, to bezanje lasera je i te kako uzrok za nepreciznost jer je meni taj laser otisao nekih dva i po centimetra od centra tako da... Laserski kolimator nije idealan, ali za posmatranje dovoljan. E sad, star test sam izbegavao jer nisam nikad kolimirao teleskop tako - to cu morati da uradim i bez Cheshirea, ali sta je tu je - nekad moram to da probam.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Sekula on January 04, 2014, 11:33:46 pm
Quote from: kostur on January 04, 2014, 11:05:00 pm
Laserski kolimator je brzinsko resenje - to smo ranije utvrdili, ali ti si pitao:
Quote from: Sekula on January 04, 2014, 02:34:29 pm
Quote from: kostur on January 04, 2014, 02:04:41 pm
Kolimator je totalno raskolimiran...


Objasni molim te tehničkim rečnikom, ako je to ikako moguće, šta znači ovo?   :o

i na to si dobio odgovor. E sad, to bezanje lasera je i te kako uzrok za nepreciznost jer je meni taj laser otisao nekih dva i po centimetra od centra tako da... Laserski kolimator nije idealan, ali za posmatranje dovoljan. E sad, star test sam izbegavao jer nisam nikad kolimirao teleskop tako - to cu morati da uradim i bez Cheshirea, ali sta je tu je - nekad moram to da probam.


Nisam dobio odgovor. Ali je to manje važno za mene a važnije za druge koji po prvi put dolaze na forum ili nemaju nikakvo iskustvo sa instrumentima, pa im onda sve ovo može koristiti, a da pri tome ne budu dovedeni u stanje bilo kakve zablude. Diiskusija treba da bude relevantna i da koristi svima drugima. U tom smislu je bilo i moje insistiranje i u tom smislu ću i dalje nastaviti sa tim u sličnim situacijama.

Upravnost laserskog sočiva tj njegovo odstupanje ćeš najbolje proveriti na milimetarskom papiru ili povratnom refleksijom od običnog ogledala. Prosto ćeš videti da li i koliko odstupa. Ako odstupa onda imaš pravo da vratiš proizvod prodavcu, ukoliko je pod garancijom, a trebalo bi. Do tada je to samo jedna paušalna pretpostavka. Problem laserskog kolimatora nije u njegovoj izradi i preciznosti nego u problemu tačnog odredjivanja centra primarnog ogledala pri nameštanju odraza snopa. Znači, laserski kolimatori nisu glupost, niti su bacanje para. Jesu dobri za kolimiranje ali nisu najidealniji alat za to. Njihova jedina prednost je u komociji i brzini.

Laserski kolimator je dovoljan i za foto, ako znas da ga namestiš dobro u fokuser a da pri tome koristiš i defokusiran izgled zvezde u okularu.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: kostur on January 05, 2014, 10:58:31 am
Sinoc sam pokusao i koliko god sam se trudio nisam znao da odradim startest :/ ali ispostavilo se da nije bitno. Da je jos za nijansu raskolimiran ne bi bio dobar - tesko sam nalazio fokus ali sam uspevao da ga nadjem, a moram i da napomenem da reddot stvarno sluzi svrsi. Video sam gomilu objekata vrlo lako. Najveci problem su bili oblaci. Sto se kolimacije tice - proucicu malo na internetu kako i sta pa cu probati jos jednom, ali tesko da cu danas jer je izuzetno oblacno. Najvaznije pitanje je sta raditi sa kolimatorom. Nisam bacio pare na njega, ali kolimacija ce biti...
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Yagodinac on January 05, 2014, 12:39:42 pm
Ma pusti već jednom taj kolimator, ja živim ceo život bez njega i teleskop mi je uvek kolimiran...  ;D Opušteno... Stoput sam napisao da nijedan laser upravo zbog tih problema nije ni izbliza precizan kao kolimiranje na zvezdu - laser ko laser je na mrtvo precizan ali sve ostalo nije (centar ogledala, obeležavanje i sama optička osa, fokuser, trista čuda). Sve, ali sve to se preskače kad kolimiraš na zvezdu.
Nađeš Severnjaču, praćenje uključeno, centriraš na velikom uvećanju (najveće koje imaš) i lagano defokusiraš prvo u jednom a onda i u suprotnom smeru. To ti je sva magija: simetrični prstenovi i teleskop je kolimiran, nesimetrični (jajasti ili štagod) i potrebna je kolimacija.

E sad, postoje razlike u pristupu. Jedni savetuju da se gleda na najvećem uvećanju slobodno sa barlowom, a drugi kažu striktno bez barlowa. Svakako barem 200-300x je poželjno za kolimiranje, ispod 150 su Ejrijevi prstenovi suviše mali, a poneki ljudi to rade i na preko 500x (planetarni osmatrači, vlasnici velikih dobsona...). Ja lično prihvatam i barlow, uz određeni rizik da ponekad telo barlowa nije u centru ili nije pričvršćeno (tzv PRC problemi).
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: kostur on January 05, 2014, 01:02:03 pm
Znaci problem je bio malo uvecanje... Imacu to u vidu pri sledecem posmatranju.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Sekula on January 05, 2014, 01:47:45 pm
@yagodinac
@kostur

Da li može da se posmatra i kolimira teleskop bez laser koliimatora? Može. Ja samo kažem da laser kolimator ubrzava proces ali ga ne završava. Dodatna kolimacija se radi na zvezdu. Dakle, laser kolimator je svakako dobra stvar imati ga kad ste u vremenskoj iznudici. Jer kolimaciju bez njega trebate započeti po dnevnom svetlu. A ovako, laser kolimatorom odradite odmah na terenu kolimaciju i doradite je na zvezdu.

Ja ne delim mišljenje da je to krajnje nepotrebna stvar, pogotovu jer znam šta je bitka sa vremenom kada se ode na teren, izvadi teleskop iz gepeka, montira, pa se gleda što pre da se odrade pravilni flatovi i ostalo. Treba imati pored sebe stvari koje će vam ubrzati i olakšati život.

To bi bilo kao kada bi neko tvrdio da vam mikrotalasna nije potrebna jer jelo možete podgrejati i na običnom šporetu, a plus je i štetna. Ona vam samo ubrzava život, ali to isto jelo ne može da spremi u osnovi. Da li je to razlog da se onda kaže javno da zbog toga što ja nemam to isto ne treba ni ostali to da imaju?   ???

Evo, detalja o kolimaciji od A do Š, da ne bi sada pisali posebne članke

http://www.skyandtelescope.com/howto/diy/3306876.html
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Yagodinac on January 05, 2014, 05:26:24 pm
Sve je individualno, pa i naša iskustva. I poenta je da pomognemo dečku svojim iskustvom, pa nek odabere pristup. Meni je teleskop više-manje kolimiran; primarno stoji kako treba i u principu mu treba vrlo malo podešavanja a to je moguće na zvezdi, laser nije dovoljno precizan naprosto.
Da sam skinuo primarno zbog čišćenja ili pranja sigurno bi mi (ispravan!) laser pomogao da brže kolimiram. Međutim, može se podesiti i bez toga  ;)
U principu rekao bih da smo obojica podjednako u pravu. Ja biram da se malo pomučim ako treba, naprosto mi je uživanje useveravati, kolimirati, tražiti objekat u okularu pre fotkanja. Nije Sveto Pismo da moraš da imaš goto, cheshire ili praćenje - rekoh, sve je to individualno. I jeste, uvek bih pre dao svojih 50e za nešto drugo nego laserski kolimator. Dobar CPL (koji košta malo više od kolimatora) mi je u fotografiji pomogao stoput više nego da sam imao laser...  ;)
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Sekula on January 05, 2014, 05:59:08 pm
@yagodinac

Nemam interes u proizvodnji astro opreme, niti zastupam proizvodjače, niti jednog jedinog prodavca u Srbiji, niti one van nje. Danas se npr. proizvode goto sistem i oni značajno ubrzavaju rad i pomažu onima koji nemaju mnogo vremena da se upoznaju sa astrognozijom. Zapravo, mnogo profesionalnih astronoma koji rade na teleskopu nemaju pojma o snalaženju medju sazvežđima jer im sve to kompjuter odradjuje a oni samo unose efemeridske koordinate. Na Mesijeovom maratonu ne bi mogli da nadju ni Plejade i M31, kamoli nešto drugo. Mnogi drugi će zato reći da je goto hand kontroler nepotrebna stvar i da smanjuje "čari" traganja za objektima. Ali on značajno olakšava život u radu sa teleskopom i pomaže. Da li vam je preko potreban? Nije.

Ja sam samo reagovao na konstataciju da je laserski kolimator neki nepotrebni gedžet "jer ga ja ne koristim" što zvuči jako paušalno u svojoj izrečenosti. A to nije tako, on je svakako od pomoći.

Ergo:

A. laserski kolimator je vrlo uslužni alat za precizno kolimiranje
B. laserski kolimator nije apsolutno tačan za kolimiranje kao što je Cheshir okular
C. ne mora da se obavezno ima, ali će vam zato postupak preciznog kolimiranja biti duži
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Yagodinac on January 05, 2014, 07:04:46 pm
Ok, u pravu si, koristan je  8)
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Sekula on January 05, 2014, 07:23:01 pm
Quote from: Yagodinac on January 05, 2014, 07:04:46 pm
Ok, u pravu si, koristan je  8)


Nije stvar u tome da li sam ja ili ti u pravu, i kako i koliko lično pristupamo diskusiji, već kakav kvalitativan feedback dajemo potencijalnim čitaocima ovog foruma po pitanju relevantnosti saveta u nabavci opreme (u ovom slučaju).
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Yagodinac on January 05, 2014, 07:32:02 pm
Stvar je u tome da se ne slažemo oko ovog (u suštini beznačajnog) pitanja.
Ali dobro, rekli smo svoja mišljenja i povlačim se iz dalje rasprave na temu laserskog kolimatora.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: Sekula on January 05, 2014, 07:50:08 pm
Quote from: Yagodinac on January 05, 2014, 07:32:02 pm
Stvar je u tome da se ne slažemo oko ovog (u suštini beznačajnog) pitanja.
Ali dobro, rekli smo svoja mišljenja i povlačim se iz dalje rasprave na temu laserskog kolimatora.


Ovde je bitan tok diskusije, pričali smo o otvorenoj temi člana foruma koji je došao do zaključka da mu laser kolimator nije ispravan, a da ni on sam nije (pa samim tim i mi, nazovi iskusniji) siguran da li sve radi kako treba by the book. Pa se onda potegla priča da je taj laser kolimator bacanje para. To košta para, tako da nije beznačajno za bilo koga. Poenta je da smo mi ovde svakako, nadam se zapravo da je tako, raščistili da je to deo opreme koji može da pomogne ali ne u potpunosti i da konačna kolimacija mora da se uradi na zvezdu i da svaki test jeste samo i isključivo na zvezdu.

O drugoj opremi na drugoj temi.

Uzgred, ova tema će da se zove laserski kolimator.

A ako kostur hoće da otvori temu da prodaje teleskop neka to uradi na Astroberzi sa konkretnim spiskom i uslovima prodaje.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: sale11472 on January 12, 2014, 02:40:03 am
Jao letelo perje na forumu a ja nisam bio ni blizu ;D


Quote from: Sekula on January 05, 2014, 05:59:08 pm
.....
A. laserski kolimator je vrlo uslužni alat za precizno kolimiranje
B. laserski kolimator nije apsolutno tačan za kolimiranje kao što je Cheshir okular
C. ne mora da se obavezno ima, ali će vam zato postupak preciznog kolimiranja biti duži


OK nagradno pitanje za sve ljubitelje laserske kolimacije:

Situacija je sledeća, ubacili smo laserski kolimator u fokuser i reflektovana tačka nije centrirana u kolimatoru. Pitanje je šta je dovelo do ovoga:

1. Primarno ogledalo nije dobro kolimirano.
2. Sekundarno ogledalo nije dobro kolimirano.
3. Laserski kolimator nije dobro kolimiran.
4. Fokuser nije postavljen pod pravim ugolm na optičku osu.
5. Fokuser je klimav.
6. Nije dobro određen centar primarnog ogledala.
....

Ili je možda u pitanju kombinacija svega navedenog i kako onda odrediti koji parametar koliko doprinosi ukupnoj grešci?

Problem ovde nije da li je Laserski kolimator koristan ili nije. Problem je što se on olako preporučuje kao univerzalni lek za sve probleme sa kolimacijom (da ih fabrike plaćaju ne bi ga toliko hvalili), to početnike može da dovede u žestoku zabunu, što smo u ovom slučaju mogli da vidimo. E u tom slučaju je čisto bacanje para.

Dakle, kolimacija nije bauk i ne treba je takvom ni predstavljati. Ali, nije sa druge strane dovoljno ni samo ubacili laserski kolimator i misliti da je to sve. Poptrebno je ipak ponešto i naučiti o kolimaciji, ne samo kako se ista radi već i zašto i šta se u stvari podešava. Naravno treba je proveriti star testom, doduše star test ne treba (a i ne može) da se uvek radi ali kada se jednom potvrdi kolimacija onda i nije neophodan svaki put.
Title: Re: Laserski kolimator za njutn teleskop
Post by: marko on January 12, 2014, 01:04:14 pm
Moj prvi kolimator bio je laser kolimator...
Upravo zbog tih problema eno ga skuplja prašinu na polici. Kolimaciju vršim križnim kolimatorom, jest nešto kompliciranije s njime kolimirati ali definitivno preciznije. Za prvu pomoć može se iskoristiti i kolimator napravljen od kutijice filma 35mm.
(https://forum.astronomija.org.rs/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fusers.belgacom.net%2Fastronomy%2Feyepieces%2Fcollimation_caps.jpg&hash=e59d0d16b3dfa2edb319fff7fe640c41)

Evo i jedan dobar tutorial o kolimaciji na engleskom: http://www.astro-baby.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm