• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

I dalje u potrazi za Higsom

Started by Sich, July 25, 2011, 11:42:43 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mmilan

Pomenuto je! Tanjug je preneo još tokom seminara, RTS skoro istovremeno izbacio na traci, B92 javio u vestima. Ostalo nisam pratio.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

CyberianIce

Na traci? Ja u glavnom ne gledam u TV da bi tako nesto primetio, samo ga slusam u pozadini pa kad cujem nesto vredno paznje okrenem pogled... Evo malo i da se nasalimo :D


Temer Tantrum ili sto bi rekli ovi nasi - ROLETNA
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Kizza

Evo i Grčki mediji detaljno izveštavaju o lepoj vesti iz CERN a  :)Pozdrav i od mene za vredne naučnike :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NShappy

Ej ljudi, promenite naziv ove teme. Pa nije "I dalje potraga..."  :)

Danijel

O je, je, i dalje je potraga jer nisu decidirano potvrdili da je riječ baš o Higgsovom bozonu nego samo da je riječ o tragovima čestice koji imaju karakteristike koja ukazuje da bi moglo biti riječi o Higgsovom bozonu. To je onaj rezultat od 99,99994%. Slijede daljnja istraživanja kako bi potvrdili onu razliku od 0,00006% ili ju opovrgli.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Predrag

Mora sve da ide službenim putem. Zvanično nedostaje tih 0,00006 % za konačnu potvrdu, ali nezvanično u naučnim krugovima Higsov bozon je otkriven.

Ali ta papirologija je uvek problem! :)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

r2d2

July 06, 2012, 08:27:53 am #22 Last Edit: July 06, 2012, 08:46:35 am by r2d2
Pitam se (inplikacija) !!!

1.Da li to znači zbogom teorijo struna?
2.Da li to znači da su sve pojedinačne čestice bilo kakve prirode u stvari polja (na primer jedan jedini usamljeni elektron nije čestica ni talas već kvantno polje) ?
3.Kakve i da li  higsovo polje pravi dramatične promene  u zakonima održanja materije i energije?

morea

July 06, 2012, 02:36:57 pm #23 Last Edit: July 06, 2012, 03:36:29 pm by morea
99,99994% je dovoljno za otkrice. Nakon ovoga ce pouzdanost asimptotski da se priblizava 100% -tnoj. Eventualno ako se pouzdanost kada iskombinuju rezultate spusti, ali mislim da od toga nema nista

Sad ostaje da se proveri da li je novootkriveni bozon zapravo higsov (koliko sam primetio, iako su teoreticari manje vise sigurni da je u pitanju higs, eksperimentatori su malko rezervisaniji), a nakon toga (ako se ispostavi da jeste) treba utvrditi da li je u pitanju higs kakvim ga predvidja standardni model ili je neka druga varijanta. Opet, koiliko sam primetio, fizicari drze palceva za ovu drugu varijantu, posto bi ona mogla direktno da otvori vrata ka fizici iza standardnog modela (posto standardni model nije teorija koja u potpunosti opisuje kosmos - u njemu nema nista o gravitaciji recimo).

@r2d2

1. Koliko ja znam, ne
2. Koliko ja znam,  u fizici cestica se, inace, sve opisuje preko polja, ali ne elektron u tom slucaju ne bi bio polje, vec najmanji moguci talas u elektronskom polju (kao sto je foton najmanji moguci talas u elektromagnetnom). Molim nekog upucenijeg da me ispravi ili dopuni u vezi sa ovim.
3. Ne

Sasa

Stvari su, koliko sam ja uspeo da shvatim, mnogo složenije od toga što piše u novinama i potrebni su novi testovi i analize i novi dokazi da bi nauka prihvatila da je ovaj bozon zaista otkriven. I prof. Aničin, čiju izjavu smo zabeležili ovde: http://www.astronomija.co.rs/nauka/fizika/6301-prof-aniin-na-vest-o-otkriu-higsovog-bozona.html, kaže da su napohodna dalja istraživanja koja će verovatno potvrditi postojanje Higsovog bozona, ali da se do tih novih istraživanja ne može bez rezerve tvrditi da je Higs bez sumnje otkriven.

Inače, postoji dogovor da prof. Aničin dođe na Letenku što će biti dobra prilika da s njim razgovaramo i o ovoj temu. Pripremite pitanja.

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

r2d2

July 07, 2012, 10:15:08 am #26 Last Edit: July 07, 2012, 10:24:41 am by r2d2
Zahvaljujem se Morea-u na odgovorima. Takodje ovaj Danijelov link izgleda da prilicno objasnjava situaciju.

Evo jedan pasus iz pera nobelovca tj iz knjige "bozija cestica"

   "Pre nego sto odem, moram da dam jednu izjavu o onome na konaènoj majici. Mozda sam stvorio utisak da Bo¾ija èestica, kad jednom bude shvaæena, mo¾e dovesti do konaènog otkrovenja: do saznanja kako Vaseljena dejstvuje. To je, znate, podruèje rada onih zaista dubokih mislilaca, onih teoretièara èestica koji su plaæeni da misle stvarno duboko. Neki od njih veruju da æe nas Put, a to je Put redukcionizma, konaèno priæi svome svr¹etku, jer æemo, u su¹tini, znati sve. Onda æe se nauka okrenuti da se bavi raznim zapetljanim stvarima: gledaæe viruse, super baki-loptice, jutarnja zakrèenja saobraæaja, tra¾iæe lek protiv mrznje i nasilja... stoje sve dobro.
   Postoji, meðutim, i jedno drugo gledi¹te, koje nas uèi da smo svi mi deca (alegoriju je dao Bentli Glas /Bentley Glass/) koja se igraju na obali ogromnog okeana. To je gledanje koje ka¾e da je granica pred nama odista beskrajna. Iza Bo¾ije èestice tek æe se otkriti svet predivne, zasenjujuæe lepote, ali kad se na¹ umni vid prilagodi tome, shvatiæemo da nismo sve otkrili, da postoji ne¹to unutar elektrona, i kvarka, i crne rupe, i tako za veèita vremena sve dalje i dalje."

Milan Nikolic

Quote from: r2d2 on July 06, 2012, 08:27:53 am
Pitam se (inplikacija) !!!

1.Da li to znači zbogom teorijo struna?



Na strani 370 u knjizi Elegantni kosmos, ovako stoji:



morea

To bi bilo lepo al najverovatnije nema ništa od toga, samo ga ATLAS vidi, plus što teoretičari tvrde da su šanse da se dva Higsova bozona nađu na tako bliskim masama veoma, veoma male. Al ovaj raspad na dva fotona, veći od očekivanog, je interesantan.  On stoji tu još od letos, i još uvek nije nestao u statističkom šumu, premda mu je pouzdanost još uvek niska (oko dva sigma ako se ne varam). To je interesantno za praćenje, videćemo šta će da se desi sa tim signalom na sledećoj konferenciji (čini mi se da je marta)