• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

MEADE teleskopi kod nas...

Started by vmiro, September 10, 2009, 08:38:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vmiro

Slučajno naletih...
http://bmfoto.rs/shp_category.php?id=159
Doduše piše da je nabavka samo po poruđžbini, možda mogu poručiti i neki drugi model osim dva ponuđena.

Yagodinac

Cenim momke iz BMFoto ali refraktor 127mm koji oni nude za 999Eur ima u Nemačkoj potpuno istu cenu. Sa istom lxd75 montažom; samo što Nemci uz to daju GoTo. Ako Goto vredi koliko carina i marža onda ... neka. Ne volim velike refraktore.
A mali 114m reflektor sigurno spada u not recomended opciju, kraći je od pola metra a piše f8.8. Ako poželim barlow sam ću da ga montiram  ;D

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac


cola

Pazi ovako je sigurno jeftinije jer da ga kupis u Nemackoj, moras da platis i Atakarnet i prevoz i smestaj(ako ides po njega)...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

trut

Raspakujes ga u delove i prenes preko grane...

Yagodinac

Quote from: cola on September 29, 2009, 04:57:03 pm
Pazi ovako je sigurno jeftinije jer da ga kupis u Nemackoj, moras da platis i Atakarnet i prevoz i smestaj(ako ides po njega)...


ATA karnet ne plaćaš, plaćaš samo carinu. Karnet služi ako hoćeš u Nemačku npr da nosiš svoj teleskop i da ga vratiš; karnet je vrsta privremenog uvoza ili kako već. U svakom slučaju to je dokaz da robu nameravaš da vratiš kući a ne da preprodaš.
Mislim da se (nakon ukidanja viza, of course ;D) ipak više isplati malo putovati za neku skuplju opremu. Za nekoliko stotina eura prokrstariš Evropu busom i u povratku ti i tvoja banda švercera iz autobusa podmitite carinika  da ode da piški ;)

CyberianIce

Quote from: Yagodinac on September 29, 2009, 08:06:34 am
Da ne misliš možda 30%?


Ne mislim da je carina na uvoz luksuzne robe kod nas 300% a teleskopi se ubrajaju u luksuznu robu jos od druga Tita, i to niko nije menjao od tada (a da ja to znam)
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mravic

Na ulasku se plaća porez i carina sve ukupno 33%, ali to do nekih 3000e mada neko insistira i za manje da moraš da ideš u špediciju da ti rade papire. Onda izadje još više... Zapravo imao sam razna iskustva i sve zavisi od carinika i kako je spavao tu noć...dali se svadjao sa ženom i sl.
Ako Švercuješ, onda nipošto ne uzimaj porez PDV nazad jer...te onda imaju u evidenciji...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Quote from: mravicZapravo imao sam razna iskustva i sve zavisi od carinika i kako je spavao tu noć...

Upravo to sam imao na umu. Inace ja redovno pazarim stvari iz Nemacke preko ebay.de i imao sam takodje razna iskustva. Kupovao sam jedno 30x satelitske risivere (DreamBox, Dbox-2, Kathrein, TripleDragon etc) i svaki put mi to drugacije ocarene. Jednom mi ocarene D-box2 kao DVD plejer, jednom ga uopste ne ocarene, a u vecini slucajeva mi lupe carinu na bruto iznos koji pise na pratecem racunu. Znaci poslednji put sam platio samo porez u iznosu od 20% na sumu od 78 eura, gde je sam artikal placen 50 eura, 20 eura je VAT (nemaci PDV) i 8 eura troskovi dostave postom. Zaci ja sam osim na sam artikal, platio porez na nemacki porez i na troskove dostave iako je na pratecem racunu lepo pisalo sve stavku po stavku! Ovo cu da skeniram i postavim. A ako pokusate da vijate pravdu onda dodju sa pricom da je teleskop klasifikovan kao luksuzna roba, na sta je carina stvarno 300%! Inace imam razne kanale za sverc, ali sve je to kao ruski rulet, nikad ne znas kako ces proci na carini. Koriscen Meade DS60 sa autostar sistemom koji sam platio 99 eura na ebay.de dosao je u Srbiju sa nalogom za naplatu carine 31328.00 din!!! Naravno nikada ga nisam preuzeo, zbogom mojih 100 jevreja, a ako neko zeli moj nesudjeni teleskop, pavac na Kelebiju i srecno!
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac