• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

MILOŠ

stakirano je sedam slika i obradjena izvinjavam se svoma

Yagodinac

Da vidimo koliko sam napredovao u poslednjih godinu dana. Možda se neko seća situacije kad sam slikao nešto što ni sam nisam znao šta je  ;D
Ovog puta sam snimio 65 frejma po pola minuta na ISO1600 i rezultat je tu. Jedino što je (po meni) malo napredovalo je obrada; LP me standardno ometa da snimim bolje bilo koju maglinu.
Njeno veličanstvo planetarna IC1296 i klaster NGC6712:



kruska

nesto sam oko flat framea uporedjivao.
videh da ima nekoliko nacina da se (snimi flat frame/ flat field) skine sum sa slike sa slikanjem u sumrak,
stavljanjem sa belom majicom na objektivu teleskopa
meni deluje interesantno a i videcemo rezultate za koji dan da li defokusiranje moze da posluzi u uklanjanju shuma a  bogme i hot pixela!!!
Odokativno uporedjeno   defokusiran light frame sa istom ekspozicijom izgleda mi identicno kao i shum na light frameu a sadrzi i hotpiksele.
sinoc sam slikao samo m81 i 82 a mozda upotrebim i frame na prethodne fotografije jer ce se moci mozda upotrebiti i na druge slike.
Ako je iko razumeo sto sam hteo da objasnim nek me ispravi ako sam pogresno percipirao realno stanje na nebu.

Yagodinac

Flat-frejm ne pomaže kod šuma i hot pixela. Služi za korekciju prašine na senzoru i vinjetiranja. Međutim, ima jedna caka - flat mora da ima histogram isti ili sličan kao i ostali light-frejmovi. Drugim rečima ako preeksponiraš za jednu blendu light onda bi trebalo i flat takav da ti bude. Pošto je to malo teže usklađivati kad sam ograničen samo na 30sec i pošto sve to što nudi flat ja dobijem lepo u PS-u onako, što bi rekli "sintetički" ja ne uzimam flat frejmove.
Prosto, ne treba mi, rešim i šljam i vinjetiranje u PS-u  ;)
Mada, ako se zabrlja nešto sa postavkama fleta ili darka umeju i oni da dodaju šum finalnoj slici. Ali ako stakiraš kao ja pre neki dan 136 snimka...  :P ...šuma nemo'š bit' ni u tragovima koliko god da siluješ fotku u PS  8)

kruska

50x20 sec no flat
m82 crop no resize   cigar galaxy bese
nije mi stao m81 u FOV sem na ivicu slike gde su zvezde "lose" pa sam ih slikao odvojeno. mozda ih spojim kad stekiram frameve a posto mi je ponestalo prostora na hardu za obradu verovatno stize slika za koji sat


ivanmsk

Sunce 7.8.2011, Celestron 102/500, Astrosolar, Astronomik H-alfa 13nm, 10x5ms, Marianka - Slovačka

http://members.chello.sk/ivan.majchrovic/20110807_10x5ms_1su2_cr_color.jpg
Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D

Sekula

Isto današnji snimak popodnevnog Sunca. Naravno, ne tako dobar kao Ivana iz Slovačke. Snimak je napravljen na Maksutovu MTO 110/1000 sa Baader astrosolar folijom pomoću modifikovane Logitech Quickcam kamere:

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Prilično oštar snimak tog 102/500; mislim da bi mi dobijanje ovako oštrog snimka sa 150/750 pojelo nerve   ;D
A i maxutovi su oštri tako da su vam fotke odlične (mada se više vidi efekat turbulencije - oni su osetljivi na ambijentalnu temperaturu :) )

U svakom slučaju uspeli ste da dokumetujete interesantnu pojavu.

kruska

yagodinac kako ti pravis sinteticki flat ?
moj flat frame ima i histogramom i bojom identicne osobine kao i slika ali na konacnoj slici se pojavljuju kao brazde tj trake

p.s. treba mi nesto sto homogenizuje izgled flat framea jer se na fletu naziru te brazde kao poprecne pruge

Yagodinac

Image>duplicate
Filter>noise>dust&scratches, podesim radius na 40-50
invert (ctrl+I), podesim levels da slika bude balansirana: obično levels udesno;
po potrebi se ubaci gaussian blur (5-20) i poravnaju se fleke sa Spot healing brush tool (taster J).
Odabereš prvu sliku, image>apply image> odabereš blending mode koji ti najviše odgovara, slobodno sve isprobaj. Takođe čekiraš mask i invert kvadratiće; opacity podesiš odokativno. Ja nekad stavim 20% a nekad i svih 100%, zavisi na šta posle liči slika.

Možda malo deluje konfuzno ali je čim ovladaš jako prosto.

kruska



yagodinac mlogo fala,

evo malo nabudzene m51 od ranije

kruska


ovo je manji experiment od malopre prema datom uputstvu, ja nemam komentara

cenicfilip

Evo slike i snimak meseca koji sam napravi oveceras.

teleskop :optisan Star 60060
aparat: fujifilm 4.1 mega pixela

nemoj te biti surovi ovo mi je prvo slikanje nebeskih tela :D

http://www.youtube.com/watch?v=2Et89HsNRag

Sekula

Noćašnja fotografija Meseca sa Debelog brda (newton 200/1000, logitech astro quickcam):


| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Quote from: cenicfilip on August 12, 2011, 01:30:15 am

teleskop :optisan Star 60060
aparat: fujifilm 4.1 mega pixela

nemoj te biti surovi ovo mi je prvo slikanje nebeskih tela :D


Jao, a kad smo bili surovi prema fotkama...  ;D
Mi volimo nebeske fotke čime god da su napravljene. I nije moguće napraviti bolje snimke Meseca sa tom kombinacijom opreme, zato čestitke (Mesec je razmrljan malo zato što taj fuji nema multicoatinge na objektivu - ili su se vremenom izlizali što je mnogo češće slučaj).

@Sekula:
Odličan snimak, koja ti je to logitech quickcam (puna oznaka)? Ja sam kupio neku svojevremeno ali je CMOS i ne može da snima raw. I jel barlow upotrebljen?