• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kruska

Na mom cg-5 celestron moze se izgurati 60 sekundi kad se dobro useveri,
za vece single expozicije bez pracenja poput 100 sekundi moram da radim "  drift alajnment ;D   "
istina kad izguram 100 sekundi single (uspeo sam par puta) onda sa guidingom mogu i vise od 300 sekundi
tako da je 60 sekundi i meni granica za useverenje...
i naravno off axis guider za guiding

ivanmsk

Near Earth Asteroid (1036) Ganymed (9.2mag) - Amor family, 27.8.2011, Marianka - Slovačka, animation 2 x 30sec (20:03 UT i 20:23 UT - distance 20 min), crop, Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, NEQ6.

Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D

rendermaxa

Quote from: kruska on September 28, 2011, 03:05:38 pm
Na mom cg-5 celestron moze se izgurati 60 sekundi kad se dobro useveri,
za vece single expozicije bez pracenja poput 100 sekundi moram da radim "  drift alajnment ;D   "
istina kad izguram 100 sekundi single (uspeo sam par puta) onda sa guidingom mogu i vise od 300 sekundi
tako da je 60 sekundi i meni granica za useverenje...
i naravno off axis guider za guiding

Koji autoguider koristis i kako si zadovoljan?
Ja uskoro planiram neki pa zato pitam :)
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Yagodinac

Quote from: ivanmsk on September 28, 2011, 09:26:55 pm
Near Earth Asteroid (1036) Ganymed (9.2mag) - Amor family, 27.8.2011, Marianka - Slovačka, animation 2 x 30sec (20:03 UT i 20:23 UT - distance 20 min), crop, Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, NEQ6.


Odlično, sa kog sajta uzimaš podatke o NEO? Mislim na njihove položaje. Mogla bi i nešto duža animacija da se složi, ne samo 20min.

ivanmsk

Quote from: Yagodinac on September 29, 2011, 12:12:24 pm
Odlično, sa kog sajta uzimaš podatke o NEO? Mislim na njihove položaje.

Koristim softver Guide8. Imam list NEA i na neki NEO su dobro www.spaceweather.com
Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D

rendermaxa

Kompozicija slike je ocajna :( , bice bolje drugi put.

8 fotki po 60 sec  iso 1600
obrada u DSS-u i PS-u
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Miro

Fantastičan rezultat za samo 60 sec expozicije! ;)
U obradi ti je pobjegla malo u plavo 8)

rendermaxa

Quote from: Miro on September 30, 2011, 02:27:28 pm
Fantastičan rezultat za samo 60 sec expozicije! ;)
U obradi ti je pobjegla malo u plavo 8)

Globalnu boju sam dodao u photoshopu posto je vukla u zeleno. Takodje je i jezgro vestacki ofarbano:)
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

kruska

September 30, 2011, 03:27:01 pm #1838 Last Edit: September 30, 2011, 03:35:56 pm by kruska
Quote from: rendermaxa on September 28, 2011, 11:07:18 pm
Quote from: kruska on September 28, 2011, 03:05:38 pm
Na mom cg-5 celestron moze se izgurati 60 sekundi kad se dobro useveri,
za vece single expozicije bez pracenja poput 100 sekundi moram da radim "  drift alajnment ;D   "
istina kad izguram 100 sekundi single (uspeo sam par puta) onda sa guidingom mogu i vise od 300 sekundi
tako da je 60 sekundi i meni granica za useverenje...
i naravno off axis guider za guiding

Koji autoguider koristis i kako si zadovoljan?
Ja uskoro planiram neki pa zato pitam :)


off axis guider orion 27 mm distanca (za vlasnike newtona se preporucuje 9mm distanca zbog kratke fokus distance)
uz sam orion oag ide brdo manjih adaptera u slucaju razlicitih fokus distanci jer se isto mora podesiti tokom snimanja u zavisnosti od polozaja kamere za snimanje i guiding naravno.

adapteri:    posto je moja oprema na teleskopu inicijalno isla tek uz SCT-T_1.25 inch adapter imao sam manjih problema oko secenja slike jer put svetlosti od nebo-teleskop-prizma-OAG-guiding kamera sece na pola sliku sa mojih 1.25 inch adaptera(pre neki dan sam nabavio(SCT-T2) adapter pa je i to reseno
tako da preporucujem da ti bazicna oprema na teleskopu bude T2(sto verovatno jeste, a meni nije bila)
malo mi se bio rasklimao OAG ali se to da resiti kad sve rastavis i sastavis ponovo ;D cuvaj prizmu kao oci u glavi!!!!
iz neke paranoje uvek stavi gumicu za tegle na kameru ka bazi oag suprotne strane da ne ispadne jer mi to nije delovalo  cvrsto fiksirano (moja paranoja)

kamera je starshoot autoguider orion(SSAG)-zapravo neka verzija QHY5 koja se moze nabaviti.
crno bela sa 1mpixel
Tu treba gledati naravno da dobijes kabl za guiding sa cini mi se ST4 za guiding
cena ce za qhy5 biti niza nego za SSAG kao moj ali je treba neko doneti iz EU
za guiding sam ja poceo koristiti PHD ...  
Da li sam zadovoljan? prvo moras dobro useveriti! da bi izvukao 300 sekundi (6 minuta-sto je neki cilj) mora da montaza radi dobro na 50 ili 60 sekundi a ako ga useveris dobro na 100 sekundi onda ces prevazici sebe.
Ja ovo govorim kao neko ko je relativno skoro dobio guiding pre oko 10 meseci ali zbog nedostatka vremena i svega ostalog
nije odmah provalio sve. Ali OAG ti resava problem koji pravi guidescope koji ces elegantno izbeci kupovinom OAG.
Ja sam ovo sve pitao na forumu pa su mi odgovorili Ljubo i Hrast ali nisam uspeo naci na kojoj su strani ASTROFOTOGRAFIJA napisali jos bolji opis.

i naravno treba ce ti najmanje 3 USB porta na kompjuteru jedan za guider, jedan za kameru i jedan za montazu.
Svakako sve najbolje ti zelim u kupovini nove igracke jer nemas ni puno izbora TS ti je za OAG najblizi a ako imas newton onda ces morati OAG9mm jer na fous ne utices.
ako nesto fali (a uvek fali) cimni forum-javnost

kruska

obnavljanje gradiva dabl klaster 29x20 sec





steta sto sajt ne prikazuje vece slike nego samo resize max size upload
http://img546.imageshack.us/img546/3430/ngc884869persei29x20sec.jpg

rendermaxa

Quote from: kruska on September 30, 2011, 03:27:01 pm
Quote from: rendermaxa on September 28, 2011, 11:07:18 pm
Quote from: kruska on September 28, 2011, 03:05:38 pm
Na mom cg-5 celestron moze se izgurati 60 sekundi kad se dobro useveri,
za vece single expozicije bez pracenja poput 100 sekundi moram da radim "  drift alajnment ;D   "
istina kad izguram 100 sekundi single (uspeo sam par puta) onda sa guidingom mogu i vise od 300 sekundi
tako da je 60 sekundi i meni granica za useverenje...
i naravno off axis guider za guiding

Koji autoguider koristis i kako si zadovoljan?
Ja uskoro planiram neki pa zato pitam :)


off axis guider orion 27 mm distanca (za vlasnike newtona se preporucuje 9mm distanca zbog kratke fokus distance)
uz sam orion oag ide brdo manjih adaptera u slucaju razlicitih fokus distanci jer se isto mora podesiti tokom snimanja u zavisnosti od polozaja kamere za snimanje i guiding naravno.

adapteri:    posto je moja oprema na teleskopu inicijalno isla tek uz SCT-T_1.25 inch adapter imao sam manjih problema oko secenja slike jer put svetlosti od nebo-teleskop-prizma-OAG-guiding kamera sece na pola sliku sa mojih 1.25 inch adaptera(pre neki dan sam nabavio(SCT-T2) adapter pa je i to reseno
tako da preporucujem da ti bazicna oprema na teleskopu bude T2(sto verovatno jeste, a meni nije bila)
malo mi se bio rasklimao OAG ali se to da resiti kad sve rastavis i sastavis ponovo ;D cuvaj prizmu kao oci u glavi!!!!
iz neke paranoje uvek stavi gumicu za tegle na kameru ka bazi oag suprotne strane da ne ispadne jer mi to nije delovalo  cvrsto fiksirano (moja paranoja)

kamera je starshoot autoguider orion(SSAG)-zapravo neka verzija QHY5 koja se moze nabaviti.
crno bela sa 1mpixel
Tu treba gledati naravno da dobijes kabl za guiding sa cini mi se ST4 za guiding
cena ce za qhy5 biti niza nego za SSAG kao moj ali je treba neko doneti iz EU
za guiding sam ja poceo koristiti PHD ...   
Da li sam zadovoljan? prvo moras dobro useveriti! da bi izvukao 300 sekundi (6 minuta-sto je neki cilj) mora da montaza radi dobro na 50 ili 60 sekundi a ako ga useveris dobro na 100 sekundi onda ces prevazici sebe.
Ja ovo govorim kao neko ko je relativno skoro dobio guiding pre oko 10 meseci ali zbog nedostatka vremena i svega ostalog
nije odmah provalio sve. Ali OAG ti resava problem koji pravi guidescope koji ces elegantno izbeci kupovinom OAG.
Ja sam ovo sve pitao na forumu pa su mi odgovorili Ljubo i Hrast ali nisam uspeo naci na kojoj su strani ASTROFOTOGRAFIJA napisali jos bolji opis.

i naravno treba ce ti najmanje 3 USB porta na kompjuteru jedan za guider, jedan za kameru i jedan za montazu.
Svakako sve najbolje ti zelim u kupovini nove igracke jer nemas ni puno izbora TS ti je za OAG najblizi a ako imas newton onda ces morati OAG9mm jer na fous ne utices.
ako nesto fali (a uvek fali) cimni forum-javnost

Hvala ti puno za detaljno objasnjenje :)
Nekako naginjem ka standalone autoguideru, ko da vuce jos i laptop po planini. Nisam siguran da bas najbolje razumem kako funkcionise OAG, ali proucicu malo.
Hvala u svakom slucaju :)
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

rendermaxa

Evo bas i ja sada obradjujem dual cluster sa seanse proslog vikenda.

15 fotki po 60 sec   iso 1600
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5


kruska


ngc6888 crescent moj prvi crescent "brain" nebula
cak i za moj amaterski ukus lose sam ga obradio ali boja je tu
sinoc sam dosta slikao pa sam komiran, do veceras valjda ostatak , north america, veil... m31 full

Yagodinac

Bravo momci, vidim da se dosta radi... Šteta samo što u zadnje vreme nisam stigao nešto i ja da snimim ali fotke su vam super.
;D ;D