• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


Orion

I da kako da kontaktiram Lajosa.Broj telefona ili adresa?

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mladen_vb

Odakle ste? Treba mi jedan teleskop! Daj objasnite mi malo oko ove nauke ???,molim vas!Pochinje da mi se svidja.

mravic

Teleskop se moze napraviti i golim rukama, uz malo znanja i mnogo volje. Procitaj malo na www.astronomija.co.rs o astronomskim isnstrumentima i ATM-u.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gucic

Quote from: mladen_vb on January 17, 2007, 02:13:25 pm
Odakle ste? Treba mi jedan teleskop! Daj objasnite mi malo oko ove nauke ???,molim vas!Pochinje da mi se svidja.


Zavisi sta te konkretno interesuje?

Slobodan

Posto vidim da odve ima iskusnih astronoma, imam jednu molbu.
Pre nekoliko godina sam nabavio Njutnov teleskop sa ogledalom od 114mm i ziznom daljinom 900mm. Uz teleskop su dosli okulari prilicno loseg kvaliteta (K4 i K25), mada mi se cini da ogledala i nisu tako losa... Neko vreme ga nisam koristio, ali nameravam da pocnem ponovo. Medjutim, mislim da bi nabavka kvalitetnijih okulara bila neophodna.

Interesuju me neka iskustva i preporuke za nabavku okulara koji bi bili primereni tom teleskopu, ili neki koristan link gde bi mogao da pogledam testove okulara koji mogu da se nabave u Evropi.

Unapred se zahvaljujem na odgovorima.


mravic

Ma koliko ti mislio da je taj 25mm los, mislim da bi trebao imati dobru sliku sa njim.
Trebao bi da proveris kolimaciju tog teleskopa. Ako ne znas kako se to radi slobodno se javi pa da ti objasnimo.
Dobri okulari kostaju od 30 -400 eura po komadu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Slobodan

Kolimaciju sam podesavao i mislim da je dobra. Slika sa K25 nije tako losa (mada je okular cak bez antirefleksnog sloja) a kad je lepo vreme i sa K25 se moze videti dosta lepo. Mislim da bi se boljim okularima dosta poboljsala slika.

Kakvi su na primer Meade 4000 SP (dosta ih hvale) ? Vidim da nisu preterano skupi... Takodje me zanima sta je sa Meade apohromatskim barlowom, isplati li se to kupovati ili je pametnije kupiti jos jedan okular (cena je od prilike slicna)?

mravic

Barlow je jako dobra stvarcica i jako korisna. Mislim da je ipak dobro ga imati jer sa dva ouklara i barlowom imas cetiri povecanja.
Za ove okulare koje pitas ne znam jer ih nisam probao. Mozda neko drugi zna.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

drago

Imao sam to zadovoljstvo da pre par godina da isprobam nekoliko okulara iz serije Meade 4000 SP i ono sto sam video mi se zaista svidelo.To su vrlo dobri Plossl okulari,ostri su, kontrastni i sa vrlo malo aberacija.Samo okular od 40mm iz ove serije bi trebalo da izbegnes jer ima nesto manje vidno polje (43 stepena) u odnosu na druge iz iste serije(52 stepena).
Sa ovim okularima i teleskopom kojim imas dobices znacajno bolju sliku nego sa okularima koje trenutno posedujes.
Prema Ed Ting-u(cuvenom poznavaocu astro-optike), u klasifikaciji okulara prema kvalitetu ,ovi okulari stoje na pocetku vrlo kvalitetnih,high end okulara.
Ako mozes da ih nabavis,slobodno to ucini bez ikakvih bojazni jer ce ti dobro doci i za svaki naredni teleskop koji budes kupio.
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

gucic

Ako kupujes i apobarlow i dobar okular, mozda mozes da uradis i neku akciju oko prodavanja 114/900 pa kupis malo jaci njutn 150mm?

Slika ce se vidno poboljsati ali ne ocekuj mnogo. Ivice polja ce biti ostrije nego sa Kernelom (K-okulari). Jedina mana je sto moras da kupujes 1.25" promere okulara jer taj teleskop ne moze podrzati i izdrzati 2". Dobro bi ti dosao jedan okular 4000SP od 32mm, jedan od 20mm i jedan od 12.5mm...ovi sa manjim zizama su skoro neupotrebljivi sa tom aperturom. Zato postoji barlow.


pedja

da li postoji velika razlika izmedju teleskopa refraktor bresser 70/900 i bresses meisser 90/900mm ili 90/1200

gucic

Probaj ovde. Mozda nadjes nesto bolje od Bresser-a. Jedan od najpopularnijih sajtova..

http://www.telescope-service.com/