• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

miroslav

Pocetnik zainteresovan za refraktor

Pozdrav svima!

Prijatelj mi je iz Kanade doneo optiku koju sam mu narucio. Sa surplushed.com:

MTD 80MM DIA OBJECTIVE, 900MM FL            Item No: L3002     Price: $29.00
JAEGERS 81MM DIA, 622MM FL              Item No: L3387     Price: $75.00

INEXPENSIVE 1-1/4" FOCUSER FOR 80MM DIA REFR.        Item No: L3630  Price: $14.95
INEXPENSIVE 1-1/4" MIRROR STAR DIAGONAL               Item No: L2177  Price: $9.75
A. JAEGERS 90 DEGREE AMICI ROOF PRISM COATED    Item No: L3832  Price: $12.00

52MM DIA SPOTTING SCOPE , 220MM FL,                 Item No: L3035  Price: $6.00
15MM TO 25MM ZOOM 1-1/4" EYEPIECE                Item No: L3073        Price: $22.50
MOUNTED MULTI-ELEMENT OBJECTIVE                       Item No: L1436  Price: $8.00
MOUNTED MILITARY 7X50 BINOC ERECTING PRISM ASSEMBLY
Item No: L3358    Price: $12.00

Pored toga, doneo mi je i dva komada nove optike, u prodavnici su ga ubedili da ove delove u stvari pravi SkyWatcher pa sam tako dobio SkyWatcher umesto Celestona.

Celeston Diagonal, Erect Image - 1.25 in - 45° (item no. 94112-A)
Celeston Zoom Eyepiece 1.24 in - 8-24mm (item no. 93230)

Za sada nemam vremena da ovo sastavim, kad sastavim i probam, javicu se. Inace, slazem se sa komentarom da je bolje kupiti novi teleskop ali mi je bilo neprijatno da od mojih prijatelja narucujem kabaste i teske stvari + eventualni problemi sa carinom. Sta je tu je. I ja sam se dvoumio oko skupljih Antares objetiva vecih precnika, ipak sam odabrao da vezbam na ovim jeftinijim objektivima.

Utisak o dobijenoj opremi, na prvi pogled: unutrasnja cev fokusera malo klima u lezistu, objektiv 52mm ima vidljive "krugove", sigurno zbog lose uradjenog spoja dva sociva. Ostalo na prvi pogled deluje ok.

Nisam mislio da se javljam ali u svetlu kritka da je forum u celini pomalo neaktivan...




Stojanov

Korisna zbirka optike za eksperimentisanje. Pokazao si svim ( ne samo ) pocetnicima kako doci do jeftinijih optickih komponenata za samogradnju. Istovremeno pretstavlja dokaz da je ova nasa Evropa preskupa za nase amatere. Samo jedan primer. Predlozio sam ti objektive Elite serije jer  su  veoma kvalitetni . Kod jednog od povoljnijih evropskih distributera optike, Teleskop Service , Nemacka , Elite objektiv 83/1200 kosta 198 eura dok se isti takav  moze nabaviti za 95 eura sa sajta koji si pomenuo na Forumu. Da ne govorim o izvrsnim ruskim ED objektivima koji su cak trostruko skuplji  ( ! ) kod zapadnoevropskih distributera.
Pazljivo rukuj sa optikom  i srecan rad :) 

gucic

Cestitam na optici! Sklepaj dobar teleskop!!
Slazem se da je forum dosta neaktivan.

Dušan

Da li mozete da mi kazete nesto vise o teleskopu Tal 110 (str. 39 u Astronomiji br. 20)? Vase misljenje o njemu. Zeleo bih da kupim neki teleskop ali o tome malo znam da bih odabrao dobar.

gucic

Super teleskop. Svaki TAL je zakon i na Zapadu se prodaju za nestandardno vecu sumu novca nego Meade, Celestron, Orion...
Jedino mi se ne svidja njihova uzasna montaza.
Pogledaj sliku ispod. To je TAL 110/800 - slika sa Mesijeovog maratona 2005.
Velika zamerka je ta sto su neki okulari nekompatibilni za ovim teleskopom. Probali smo neke Celestronove Plossl serije i nismo mogli da dostignemo fokus jer je isuvise bezao kao unutra. To znaci da bi bilo potrebno ''gurnuti'' primarno ogledalo u tubus.

Dušan

Znaci da moram da imam posebne okulare, bas za njega?
Ni meni se ne svidja montaza. Nije bas prakticna. Ono postolje ne mose da se stavi na neku neravnu povrsinu.  :) Da li on ima one tockice za fino podesavanje? Da li moze da se stavi druga montaza?
Kolika je granicna magnituda ovog teleskopa?
Jel ovo teleskop Nemanje Martinovica?  :)

gucic

Nisam siguran za okulare koji mu odgovaraju. Samo se secam da kada smo hteli da stavimo 32mm i 25mm plossl Celestron, nije uspelo. Jedino da pitamo njega - Nemanju. Postolje moze da izdrzi solidan nagib i to nema veze jer i ovako neces stajati i osmatrati na nekom grebenu :))
Cini mi se da ima tockice za fino podesavanje, a ako TAL prodaje OTA (samo tubus) onda si na konju jer mozes da kupis drugu montazu i imas savrsen teleskop.

Dušan

Na tom maratonu si ti koristio Bresser 114/1000. Kakav je to teleskop? I kolika je cena?

Toma B

Zna li neko gde i po kojoj ceni moze da se kupi 3x Barlow 1.25" ???

gucic

Quote from: Dušan on May 08, 2007, 12:33:27 pm
Na tom maratonu si ti koristio Bresser 114/1000. Kakav je to teleskop? I kolika je cena?


Bresser je OK za deepsky ali za planete nije nesto. Ima jaku komu. Sve u svemu, teleskop moze da prodje ali ima mnogo boljih u toj klasi. Jednom sam uleteo u diskusiju sa Bobom Stromarom oko tog teleskopa jer je po njemu to kanta od instrumenta. U tome se potpuno slazem ali je bitno prihvatiti cinjenice da apetiti rastu sa iskustvom i godinama. Tako ce i 16" teleskop biti jednog dana isuvise slab jer ne moze da dohvati neki UGC od 14.3 magnitude.

NASA


Toma B

Da, ima u cenovniku sto sam skinuo sa njihovog sajta... malko je skup...
Mozda je bolje da nabavim od Lajosa Kisa... ;D

choka

Pozdrav svima!
evo obeca sam da cu vam prenijuet prve utiske kad mi stigne teleskop u pitanju je optisan 70060 i dota se pominja u ovu temu i mogu da kazem kao pocetnik da nije los bas za pocetnike malo sam gleda mjesec i bio sam odusevljen i u maloj sam nedoumici jer ne znam jesam li moga vidjet saturn ucinjelo mi se jer nije bio mniogo daleko od mjeseca ??? u svakom slucaju nije los za pocetnike.pozdrav

djoledjole

Prikljucih se i ja Forumu:).Imam teleskop optisan 60060 i uspeo sam da vidim samo mesec za sada,ne smem ni da pomislim kako cu se oduseviti ako ikad budem uspeo da vidim neku planetu,ili pak da nadjem neko sazvezdje:)
Videcu da kupim taj atlas sazvezdja uskoro,malo da ga proucim,ali izuzetno me nervira svetlosno zagadjenje >:(
Vidim da postoje razni kursevi astronomije,kao sto su Letenka,pa me interesuju vasa iskustva sa tim...Voleo bih da se upoznam sa astronomijom uz drustvo,profesionalnim,programom i predavacima,koji bi mogli da me nauce,iz prve ruke,kako da koristim teleskop...Ako mozete da mi date neki savet o tome i kako ste vi poceli bio bih vam zahvalan.
Pozz

Maxscope

Quote from: djoledjole on July 09, 2007, 12:26:36 am
,ne smem ni da pomislim kako cu se oduseviti ako ikad budem uspeo da vidim neku planetu,ili pak da nadjem neko sazvezdje:)
Pozz


Ne, "....AKO ikad budem uspeo da vidim neku planetu...".....vec "KADA budem video neku planetu".....