• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sale11472

Nije lepo ispravljati iskusnije ali cak ne ni "KAD vidi neku planetu" vec "kada bude znao da je video planetu", naime trenutno ih ima par komada koje se sasvim lepo vide i bez teleskopa, pa je verovatno video bar dve  ;D

Dakle samo je potrebno da zna koja je od onih tackica planeta pa da u nju uperi svoj teleskop sto i nije neki problem (mislim ako sam JA uspeo da nadjem Veneru u onom panoramskom teleskopu na Kuli onda to definitivno moze svako)
E sad koji atlas da kupis ttu se ja ipak ne bih mesao ali dok ne skupis pare ili nadjes neki odgovarajuci (a za to ces morati da gledas preko crte) pogledaj free resenja koja mozes da nadjes na internetu (posejao sam ja linkove po raznim temama pa potrazi malo da me admini ne bi opominjali  ;) ) a sto se sazvezdja tice ja sam tu ljubitelj planisfere, IMHO najbolja stvar za pocetnike (a ja bas bolujem od teskog oblika pocetnickog paceritisa).

I za kraj dobro nam dosao na forum i obavezno prati i poslusaj sta pisu iskusniji npr Maxscope, mravic, gucic i ostali ma provalices i sam ko zna a ko jos (kao ja) uci..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

imam taj teleskop-moram da te razocaram samo Mesec i po koju  vecu planetu(kao tacku)ces videti....

sale11472

Iskreno sad sam zbunjen mislim, ja sam kroz moj dvogled do sada upravo tako video i Veneru i Mars i Jupiter i Saturn (naravno ni traga od prstenova) a bogami i Neptun i Uran al to su vec bile bas sitne tackice tako da bi i kroz taj teleskop morao biti u mogucnosti  bar planete da gleda (ne zaboravimo Galilej je ima daleko ali daleko losiju optiku). Kada vec ima taj teleskop mnogo bolje je da ga koristi za sve sto moze nego da ga baci u djubre pa da skuplja pare da kupi nesto valjano (ovo je esencija saveta koji se uobicajeno daju ljudima koji su nesmotreno dosli uposed takvog teleskopa), u krajnjoj linij sa takvim teleskopom mozes da vidis bar nesto i bar nekako sto je daleko bolje od nista i nikako..... :-\
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

djoledjole

 
E sad koji atlas da kupis ttu se ja ipak ne bih mesao ali dok ne skupis pare ili nadjes neki odgovarajuci (a za to ces morati da gledas preko crte) pogledaj free resenja koja mozes da nadjes na internetu (posejao sam ja linkove po raznim temama pa potrazi malo da me admini ne bi opominjali  ;) ) a sto se sazvezdja tice ja sam tu ljubitelj planisfere, IMHO najbolja stvar za pocetnike (a ja bas bolujem od teskog oblika pocetnickog paceritisa).

I za kraj dobro nam dosao na forum i obavezno prati i poslusaj sta pisu iskusniji npr Maxscope, mravic, gucic i ostali ma provalices i sam ko zna a ko jos (kao ja) uci..


                                             ...................................


Zaboravio sam da kazem da imam Atlas of the Universe-Patrick Moore koju sam platio nekih 1200din. sadrzi izuzetno dobre mape Meseca,sazvezdja itd... Imam u planu da ga proucim malo,mada me malo muce neki termini na engleskom,ali tu je recnik na netu ;)...
Hvala na dobrodoslici,trudicu se da budem u toku..i mozda da idemo na letenku zajedno ;D

Vicka

gde u Beogradu može da se ode i da se posmatra...a da to nije kalemegdan?  :)

sale11472

Quote from: djoledjole on July 09, 2007, 04:09:50 pm

Zaboravio sam da kazem da imam Atlas of the Universe-Patrick Moore koju sam platio nekih 1200din. sadrzi izuzetno dobre mape Meseca,sazvezdja itd... Imam u planu da ga proucim malo,mada me malo muce neki termini na engleskom,ali tu je recnik na netu ;)...



Simpaticna knjizica (ja je imam samo u elektronskoj formi malko osakacenu ttj falikoja fotka ali boze moj ;)) ali mislim da nije mnogo detaljnija od dobre planisfere da ne pominjem cinjenicu da kroz teleskop (bilo koji pa i tvoj) vidis mnogoooo vise zvezda nego sto ih ima na njegovim mapama ja bih ipak skinuo Takijev atlas (cuj skinuo ja sam to i odstampao  ;D) i pomenuti program kojim mozes caki da odstampas planisferu i napravis svoju linkovi su u ovoj temi http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,1060.0.html obavezno skini ako do sada nisi Uranogeometriju B.Bracuna sigurno ces lakse citati nego engleski.



Quotegde u Beogradu može da se ode i da se posmatra...a da to nije kalemegdan?


Manje vise gde god nadjes zgodno mesto, naravno ako imas svoj teleskop (ili dvogled, a vek moze da se posmatra i golim okom ;)), ako nemas onda ti treba neko ko ima ;D u suprotnom mislim da je Kalis jedina opcija.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

gucic

Quote from: Vicka on July 09, 2007, 09:25:08 pm
gde u Beogradu može da se ode i da se posmatra...a da to nije kalemegdan?  :)


Mozes na Avalu. Nije lose i dosta je bolje nego u BG-u. Jedino je prevoz problem ali ako imas kola, super!

Vicka


[/quote]


Quotegde u Beogradu može da se ode i da se posmatra...a da to nije kalemegdan?


Manje vise gde god nadjes zgodno mesto, naravno ako imas svoj teleskop (ili dvogled, a vek moze da se posmatra i golim okom ;)), ako nemas onda ti treba neko ko ima ;D u suprotnom mislim da je Kalis jedina opcija.
[/quote]


nemam  :(

lucy

Upravo sam procitala celu temu, ali mogu vam reci da sam i dalje potpuno odusevljena sto sam dosla u posed BILO kakvog teleskopa, pa makar to bio i star 70060. Naime, dobila sam ga na poklon pre neki dan a tek ga veceras namontirala i sa prozora spijunirala devojke u zgradi preko puta ;D NE, nisam bolesna, samo je nebo oblacno, a ja sam morala da gledam bar NESTO. Jedva cekam da bacim pogled u nebo  :o

sale11472

Pa da ti poželim dobrodošlicu. ;D
Naravno da je makar kakav teleskop bolji od ničega, uostalom kada se razvedri uperi ga u Mesec i videceš puno toga, posle probaj da pronađeš i neku planetu eto jos veceg uživanja.....
Naravno podrazumeva se da, ako si već čitala šta je ovde pisano, znaš gde možeš da nađeš korisne sitnice na interentu ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Kada smo imali javno promatranje u Jastrebarskom, došao je jedan čovjek sa takvim 60mm refraktorom, ali sa digitalnim setting circlesima (ne znam prijevod, sorry). Skoro me je bilo sram razočarati ga, međutim kada sam naciljao Jupiter ugodno sam se iznenadio vidjevši dvije oštre pruge, a bome i poneki detalj u njima! Očito da dugački fokus radi čuda na malim teleskopima :)

sale11472

Quote from: Bobo on October 23, 2007, 05:40:47 pm
... međutim kada sam naciljao Jupiter ugodno sam se iznenadio vidjevši dvije oštre pruge, a bome i poneki detalj u njima! Očito da dugački fokus radi čuda na malim teleskopima :)


Sad da ja malo citiram Janka sa Letenke, dok smo gledali bas Jupiter kroz neki omanji teleskop i on objasnjavo nesto o navikavanju oka na nebeske objekte  "... sad da je tu Bobo on bi tu video pruge, gomilu detalja....."
;D ;D ;D ;D

Posmatracko iskustvo cuda cini, prosto je neverovatno koliko vise stvari vremenom vidis kroz istu opremu sto se opet svodi na ono sta god da imas koristi ga sto vise pa ako si i napravio gresku u izboru na pocetku kada kupis "pravu stvar" imaces vec ponesto znanja da opremu iskoristis na pravi nacin.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D


NASA


Sad da ja malo citiram Janka sa Letenke, dok smo gledali bas Jupiter kroz neki omanji teleskop i on objasnjavo nesto o navikavanju oka na nebeske objekte  "... sad da je tu Bobo on bi tu video pruge, gomilu detalja....."
;D ;D ;D ;D


secam se toga! :)
A i ako imas bogato iskustvo-navikao si da gledas kroz teleskope-kada pogledas kroz manji ocekujes iste detalje i malo ti mozak ubaci(sta bi tu trebalo da bude)...

P.S:mislim da je ovaj moj post niko nece razumeti ;D ;D


stefan

Gde ima u Srbiji da se kupi neki kvalitetni teleskop???????????