• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AshPiranha

1. mozes da narucis od nekoga ko pravi
ili
2. mozes da narucis od mene Celestron, Coronado i Meade, te svu pratecu opremu + Apogee, Starlight i SBIG

Ako bude sve kako treba, u prvoj polovini sledece godine bice i prodavnica.

Toma B

Quote from: AshPiranha on November 03, 2007, 02:47:10 pm
Ako bude sve kako treba, u prvoj polovini sledece godine bice i prodavnica.


Zainteresovao si me....mozda bi mogao malo prosiriti ovu misao...

Carth Vader

Pozdravi,
Nedavno sam kupio svoj prvi teleskop (Made ETX70AT). Posto sam totalno zelen sto se tice teleskopa , pokusavao sam sa MA25mm lecima zumirati okolne zgrate,objekte itd i to mi ide skroz okej. Sve bude za pet... ali zvijezde ili planete nikako ne mogu "uhvatiti".
Imam cetri vrste leca :
- MA25mm
- MA12mm
- MA4mm
te Barlow 3x 1.25"

Da li mi netko moze objasniti sta sa ovim teleskopom mogu vidjeti i kako da koristim leca/objektive posto ovo postaje jako frustrirajuce a zaljubljen sam u astronomiju :D

Unaprijed puno hvala.


ps. forum je odlican

mravic

Ajd da ti malo pojasnim.
Teleskop koji imas je pogodan za posmatranje meseca i planeta a manje maglina i galaksija zbog svoga dugackog fokusa.
Naravno da mozes da posmatras i ovo ostalo ali gledaj da stavis sto manje povecanje tj. stavis okular sto duzeg fokusa a to je ako se ne varam 25mm. Ove ostale okulare mozes da stavis kada posmatras nesto svetlije objekte, Mesec npr. pa cak i da stavis taj barlow koji imas. Barlow ti inace sluzi da produzis fokus teleskopa za toliko koliko pise na barlowu. Znaci 3x ili to ti je da povecas postojece povecanje za 3x.
Taj tvoj teleskop je sposoban i sam da pronalazi objekte sto je za tebe velika prednost, ali ga treba podesiti da on to prepozna. Koliko ja znam moras da mu pokazes tri reperne zvezde i onda on sam pronalazi ostale.
Problem je u tome sto je taj teleskop malo malih dimenzija tj. malog precnika objektiva i za vecinu objekata moras da odes na neko mracno mesto daleko od svetlosnog zagadjenja.
Najbolje bi ti bilo da malo sacekas lepse vreme pa dodjes na Letenku kada bude Mesieov maraton , i moci ces da to dobro istestiras. Naravno da ne mozes da cekas, ni ja ne bih mogao, tako da pokusaj nesto i sam.
Moras da znas da ti taj teleskop ima dosta malo vidno polje i da je dosta tesko pronaci objekat koji trazis ali sve se moze. Malo je nazgodno za pocetnika sto nama taj teleskop tazilac pa to otezava trazenje.
Pokusaj pa javi sta si uradio.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Carth Vader

Prije svega nova godina =),i puno hvala na opsirnom odgovoru.
Posto ja zivim jaaako sjeverno ( Svedska ) , i to u vecem gradu , poprilicno je tesko izbjeci svijetlost, ali naravno uvijek se nadje neki mracni kutak =) Sto mene zanima jeste koliko je moguce vidjeti planete suncevog sistema ? Da li cu ,npr., Mars vidjeti samo kao uvecanu svijetlu tacku ili kao planetu Mars ? To me malo zbunjuje i imam problema s okularima, posto ne znam koji da koristim ni kada  :'(
Ali mislim da je ovaj teleskop dovoljan za moje pocetnicke vjezbice, i da , teleskop ima malo vidno bolje i tesko je pronac neki objekat ali to je u neku ruku i dobro... treba mi prakse =)


Znaci , pitanje je da li mogu vidjeti planete suncevog sistema kakve jesu ( i sa kojim okularom ) ?

mravic

Nisam znao da si tamo gore, mislim severno i da nisi iz Srbije.
Planete ces najverovatnije, pogotovo Mars videti kao tackicu narandzastu, mozda i primetis koji detalj, zatamnjenje ili sl ali jako slabo. Mozes da vidis Saturn i prsten i Jupiter sa prugama i njegova cetiri meseca, Veneru kao polumesec i to je sve.
Prvo pronadjes sa tim najvecim okularom a onda polako pokusavas kraci i kraci fokus okulara tj. vece i vece povecanje. Pa sam ispitas do kojeg povecanja mozes da ides a da ti se slika ne raspline skroz.
Moras da zapamtis da se povecanjem, povecava i turbulencija vazduha, greske na optici i sve drugo a ne samo slika posmatranog objekta, pa je slika uvek cistija sa manjim povecanjem. Isprobaj sve ovo na Mesecu, pa ces i sam da steknes neko iskustvo.
Pozz...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

mravic

I naravno, srecna nova 2008. i puno vedrih noci zelim svima na forumu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Marcony

Quote from: Maxscope on January 03, 2006, 08:40:46 am
Ako na okularu ima mrlja od prstiju i slicne prljavstine, to se otklanja malo natopljenim sterilisanim pamukom  u rastvoru od tri case destilisane vode-pola case cistog isopropil alkohola i svega dve ili tri kapi lake tecnosti za pranje posudja i sve to naravno pomesano u izuzetno cistoj posudi.
Sve ostalo ce ostetiti povrsinu stakla a cesto ciscenje ostavlja fine ogrebotine i skida mali sloj coatingsa sa stakla sa svakim ciscenjem.
Zato se preporucuje sto redje ciscenje i samo ako je preko potrebno.
Pored toga ogledala i korekciona stakla se ciste na razlicit nacin od okulara i leca.


Slucajno sam veceras pipnuo Barlow 2x i, naravno ostao je ruzni otisak prsta koji sam (ne razmisljajuci) pokusao da obrisem stapicem za ciscenje usiju. Nije pomoglo. Znaci, samo ova smesa moze da pomogne u ciscenju?

sale11472

Hmm rekao bih da su štapići za uši ipak malko pregrubo rešenje.
Mislim nie optika baš toliko osetljiva da ko je pogledaš popreko ima odmah da se izgrebe ali opet. Ako ne nadješ isopropil možeš da koristiš i čist (naglaska na ČIST) metanol i najbolje ako imaš gde da nabaviš hiruršku vatu pošto ti ona neće ostavljati dlačice .....
E to bi bio neki stari savet ja čak i imam još malo metanol na dnu flašice ;)
Noviji savet je da lepo odeš do Repromarketa (ili do bio kog njihovog dilera tj svake malo bolje foto radnje) i kupiš komplet za čišćenje fotografskih objektiva koji se sastoji od mekane krpice (mislim da je lanena koja ne ostavlja dlačice) posebih papiriča za čišćenje optike, zatim "štapića za uši" ali odhiruške vate (opet ne ostavljaju dlačice) i tečnosti za čišećenje (koju ja sumnjičim da je metanol)... ja sam to pazario na sajmu knjiga za male pare tebe će izači nešto skuplje bez popusta ali se isplati. Naravno ima različitih kitova pa izaberi šta ti odgovara ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Uh, bas sam se iznervirao. Malo su mi uslovi gledanja u stanu zeznuti, pa dok premestim teleskop sa jednog mesta na drugo, svasta se desi.

Stojanov

Marcony, plasim se da si navedenim stapicem samo zamazao otisak. I to nasuvo! Evo kako ja cistim ako se nesto slicno desi na manjim optickim povrsinama.
Stapic za usi se obavije ( ne previse stegnuto ) mikrofibr tkaninom ( ima je u svakoj opticarskoj radnji ) tako da dobije oblik ostre kupe. Pamuk stapica sluzi iskljucivo samo kao mekana podloga mikrofibr tkanini i ne sme viriti napolje. Zamoci se vrh tako napravljene kupe ( oko 1cm ) u destilovanu vodu, izvadi se i na njega kane samo jedna kap 96% alkohola. Otrese se od viska tecnosti i zaprljano mesto  cisti se spiralno kruznim pokretima, nikako levo-desno. Ne vrsiti nikakav pritisak , toliko da se vrh kupe tek malo savije. Sve to treba raditi pri dobrom svetlu.
Par puta izvezbaj gornji postupak  sa otiskom prsta na nekom ogledalu ( bolje se vidi ) i tek nakon toga , kad vec imas neki filing, pristupi ciscenju Barlowa.    

Marcony

Gledajuci pod svetlom, imam utisak da sam ostetio zastitni sloj sociva (ako ga uopste ima).

sale11472

Pa jes ti to čisto ili šmirglao :o
Nekako imam utisak da ipak nisi ošetio ništa ali ili poslušaj Stojanova ili se strpi do sutra (i uživaj u wide field pogledu) pa kupi u nekoj prodavnici kit za čišćenje kao što rekoh ima ih raznih (a i nisu skupi sigurno su jeftiniji od najjeftinijeg kineskog barlowa) moj eto nema mkrofiber krpicu al sam istu imao od ranije a imaš ih i sa pirinčanim papirom i sličnim egzotama...... Samo bez panike.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Marcony

Ja onako u zurbi protrljao par puta i eto... sklonio sam ga u kutiju, ali ga gledam... uh   :)
Dobro, barem sam uspeo da kolimiram teleskop do kraja, ako nista drugo! I to sa home-made laserom :)

Opticar

Quote from: Stojanov on January 25, 2008, 11:25:49 pm
Marcony, plasim se da si navedenim stapicem samo zamazao otisak. I to nasuvo! Evo kako ja cistim ako se nesto slicno desi na manjim optickim povrsinama.
Stapic za usi se obavije ( ne previse stegnuto ) mikrofibr tkaninom ( ima je u svakoj opticarskoj radnji ) tako da dobije oblik ostre kupe. Pamuk stapica sluzi iskljucivo samo kao mekana podloga mikrofibr tkanini i ne sme viriti napolje. Zamoci se vrh tako napravljene kupe ( oko 1cm ) u destilovanu vodu, izvadi se i na njega kane samo jedna kap 96% alkohola. Otrese se od viska tecnosti i zaprljano mesto  cisti se spiralno kruznim pokretima, nikako levo-desno. Ne vrsiti nikakav pritisak , toliko da se vrh kupe tek malo savije. Sve to treba raditi pri dobrom svetlu.
Par puta izvezbaj gornji postupak  sa otiskom prsta na nekom ogledalu ( bolje se vidi ) i tek nakon toga , kad vec imas neki filing, pristupi ciscenju Barlowa.   


Dobar savet Stojanova. Obavezno radi pri dobrom svetlu da bi video obrise i mrlje pod razlicitim uglovima! Ponekad se mrlje vise samo pod extremnim uglovima.