• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

byja

Pozdrav svima.
Trebao bi mi "spotting scope", dakle ne nameravam da gledam predmete gore na nebu, već dole na zemlji (tačnije na stubovima). Svakako nije tema za ovakav forum, ali koliko vidim ovde su ljudi koji su upoznati sa opremom koja mi treba.
Na kraju sam se odlučio za par modela oko kojih se dvoumim. Nisu nešto preterano kvalitetni (skupi), ali bi mi poslužili. To su:
Celestron Ultima 65
Bushnell Sentry 12-36x50
Bushnell Spacemaster 15-45,25 x 50
Da li neko zna gde bih mogao da nabavim ove, ili slične uređaje u Srbiji/Beogradu? Bushnell ima zvaničnog zastupnika, ali su mi dali prilično dugačak rok isporuke.

sale11472

February 11, 2008, 04:50:51 pm #241 Last Edit: February 11, 2008, 05:00:05 pm by sale11472
Stvarno ne znam gde bi mogao da ih nađeš ali kontaktiraj Janka Mravika, na ovom forumu mravic i rapitaj se o TS Voyager 70 pogledaj ovde o čemu se radi http://www.telescope-service.com/maksutovs/start/maksutovsstart.html#Voyager.
Jako lepiih stvari sam čuo o tome a pošto ga prodaje Optimus iz Rijeke verovatno i Janko može da ga nabavi...
Alternativa ti je neki od Exakta modela u ReproMarketu ili po FotoBest radnjama da pogledaš Vanguard ili u BTi-ju neki Pentax (definitivno najkvalitetnija ali i najskuplja opcija).

Ja lično bih išao na onog Voyager-a.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Zanimljivo, ali bas takav Vojadzer mi prekosutra stize, pa cu ga imati za prodaju. I ja sam cuo mnogo lepih stvari o njemu, a i malo sam gledao na njega jednom prilikom, pa bas iz tog razloga sam ga narucio. A ima i velik dijapazon povecanja.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: mravic on February 11, 2008, 10:09:45 pm
Zanimljivo, ali bas takav Vojadzer mi prekosutra stize...

SPOOKY!!!  :o E da me tako oće pogađanje sedmice na LOTO-u ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ja bi bio zadovolja na pogadjam sijalice kao na tvom avataru :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Pssstt ov ti ja nisam rekao  ;)
Dakle proštaš do najbliže trafo stanice i preko provodnika baciš nešto metalno ali iz daleka tako da ne budeš blizu vatrometu i nema LP bar neko vreme u okolini
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

byja

Quote from: sale11472 on February 11, 2008, 04:50:51 pm
Stvarno ne znam gde bi mogao da ih nađeš ali kontaktiraj Janka Mravika, na ovom forumu mravic i rapitaj se o TS Voyager 70

Nažalost, taj mi ne bi odgovarao, pre svega nije baš kompaktan, a i u principu to je pre teleskop sa svim manama (lomljiv, veliko uvećanje, veliki prečnik, treba stalak).
Hvala u svakom slučaju, ostaje mi da tražim dalje.

sale11472

Quote from: byja on February 14, 2008, 08:06:18 am
Quote from: sale11472 on February 11, 2008, 04:50:51 pm
Stvarno ne znam gde bi mogao da ih nađeš ali kontaktiraj Janka Mravika, na ovom forumu mravic i rapitaj se o TS Voyager 70

Nažalost, taj mi ne bi odgovarao, pre svega nije baš kompaktan, a i u principu to je pre teleskop sa svim manama (lomljiv, veliko uvećanje, veliki prečnik, treba stalak).
Hvala u svakom slučaju, ostaje mi da tražim dalje.


Ovaj da li si imao prilike da vidiš neki od modela koje si pomenuo u prvom postu ili bilo koji drugi spoting scope uživo?
Ovo je daleko Kompaktnije lakče i zgodnije od bilo kog od pomenutih modela. Što se tiče stalka on će ti trebati za bilo koji spoting scope koji na tržištu postoji ali misliš da koristiš iz ruke onda teško da će te zadovoljiti bilo šta što ima povećanje preko 7-10x nema to preterane veze sa veličinom i težinom,  uvećanje je tu mnogo bitnije. dakle ako hođeš iz ruke pogledaj neki dvogled 8x40, 7x50 ili max 10x50 ako razmišljaš o spoting scopu onda obavezno gledaj i stalak...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Maldoror

Zdravo svima,bas sam se iznenadio kada sam nasao ovaj forum,sve pohvale!
U zadnje vreme sam poceo da se interesujem za astronomiju,pa sam i jednog dana odlucio da kupim i teleskop.
U pitanju je Optisan star 70076 (procitao sam dosta topica ovde na temu teleskopa ove firme,pa cu da vas pitam jos jednom da li sam se *ajebao? Bio je poprilicno jeftin,a ja sam ipak amater)
E sad imam problem cak i oko samog sklapanja,jer je uputstvo jaaako oskudno,toliko da ne pise ni gde neke delove treba da stavim,u pitanju su barlow x2,erecting eyepiece i okulari 4,12 i 20mm
Ja sam pokusao sve moguce kombinacije,medjutim nista.Cak ni profesor fizike koji zivi dva sprata ispod mene nije znao da namesti! :o
Pomagajte! :-\

Toma B

Quote from: Maldoror on March 20, 2008, 02:17:47 am
pitam jos jednom da li sam se *ajebao? Bio je poprilicno jeftin...


Verovatno DA!

Quote from: Maldoror on March 20, 2008, 02:17:47 am
Cak ni profesor fizike koji zivi dva sprata ispod mene nije znao da namesti!


Ako je tako onda ili treba da bacis teleskop ili verovatnije profesora FIZIKE kroz zatvoreni prozor....
Ako nista trebalo bi da zna da li je teleskop OK ili ne....
p.s.
Ja naravno nista ne sugerisem.......      samo......    ..... :-\

sale11472

Quote from: Toma B on March 20, 2008, 02:58:56 pm
Quote from: Maldoror on March 20, 2008, 02:17:47 am
pitam jos jednom da li sam se *ajebao? Bio je poprilicno jeftin...


Verovatno DA!



Pa sad zavisi, možda je stvarno bio jeftin pa se možda i nje *bao previše, mislim ipak je to 76 mm f/9 ogledalo ....
E sad koliko sam video na Letenki teleskope obično se u fokuser stavi okular ili eventualno barlow pa onda okular  ;D
Šalu na stranu ima ovde još korisnika pomenutog teleskopa pa oni sigurno mogu da daju konkretniji odgovor....

Ono što bih ti ja preporučio je da taj teleskop iskoristiš što god možeš više, mislim sasvim sam siguran da njime možeš da vidiš sve što i npr ja mojim dvogledom (OK Hijade ti sigurno neće stati u vidno polje  ;D a verovatno ni Plejade ili M44 i slični veliki objekti) pa kad jedno godinu dana budeš posmatrao njime znaćeš šta i da li želiš da nabaviš od opreme (odmah nabavi jedan dvogled 7x50 ili 10x50 ;D )
Najbolje da se oglasiš odakle si moguće da ovde imaš i nekog "komšiju" koji je u to upućeniji od profesora Fizike  ;D dođi obavezno sa sve teleskopom na Letenku, može i sad 29.03. na maraton i naročito na kamp .... tu ćeš em naći sigurno nekoga da ti pomogne oko tvog instrumenta ma kakva on bio em ćeš moći da baciš oko i kroz neke ozbiljne sprave :)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Quote from: Maldoror on March 20, 2008, 02:17:47 am
Zdravo svima,bas sam se iznenadio kada sam nasao ovaj forum,sve pohvale!
U zadnje vreme sam poceo da se interesujem za astronomiju,pa sam i jednog dana odlucio da kupim i teleskop.
U pitanju je Optisan star 70076 (procitao sam dosta topica ovde na temu teleskopa ove firme,pa cu da vas pitam jos jednom da li sam se *ajebao? Bio je poprilicno jeftin,a ja sam ipak amater)
E sad imam problem cak i oko samog sklapanja,jer je uputstvo jaaako oskudno,toliko da ne pise ni gde neke delove treba da stavim,u pitanju su barlow x2,erecting eyepiece i okulari 4,12 i 20mm
Ja sam pokusao sve moguce kombinacije,medjutim nista.Cak ni profesor fizike koji zivi dva sprata ispod mene nije znao da namesti! :o
Pomagajte! :-\


Već je bilo riječi o tom teleskopu ovdje na forumu. Imaš to što imaš, tu nema pomoći. Trebao si se prije malo raspitati no sada više nema veze. Savjetujem ti da pokušaš u svojoj okolici pronaći nekoga tko se bavi astronomijom, on će ti sigurno znati pomoći sklopiti teleskop. Ako ti ili tvoj profesor nikada prije niste radili s teleskopima, to može stvarno biti zbunjujuće. Ne znam koliko bi bilo korisno da ti mi ovdje sada opisujemo svaki detalj jer se teleskopi razlikuju međusobno po konstrukcijskim rješenjima. :-\
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mravic

Ma samo ti utakni onaj okular sa najvecim brojem, mislim da si rekao 20mm. I nista vise. I pokusaj nesto u daljini da izostris na taj fokuser. (Fokuser je ono sa dva tockica, sto kada okreces, ona cev gde se utacinje okular izlazi ili ulazi).

Srecno  :-\
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Maldoror

QuoteNajbolje da se oglasiš odakle si moguće da ovde imaš i nekog "komšiju" koji je u to upućeniji od profesora Fizike

Iz Panceva sam,ukoliko ima jos nekog na forumu....help!

Quotedođi obavezno sa sve teleskopom na Letenku, može i sad 29.03. na maraton i naročito na kamp .... tu ćeš em naći sigurno nekoga da ti pomogne oko tvog instrumenta ma kakva on bio em ćeš moći da baciš oko i kroz neke ozbiljne sprave Smeško

Ukoliko ispiti dozvole... :)

Hvala za savete,probacu ovo sto rece Mravic,pa javljam ako uspe...

sale11472

March 20, 2008, 08:01:03 pm #254 Last Edit: March 21, 2008, 12:32:21 am by sale11472
Šta ispiti pa nije valjda da imaš i martovski rok  ??? i to baš u subotu ??? ???

BTW u Pančevu ima i neka astronomska sekcija-klub-društvo siguran sam da ćeš naći pomoć ;)

EDIT:
Da me ubiješ ne mogu sad da nađem tekst o tome na Astronomskom Magazinu a znam da ima (Saša upomooooć ;) )...
Jedino što sam dobio preko Googleta je družina u OŠ "Vasa Živković" i ovo na forumu http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,1123.0.html
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D