• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Sasa

Da, u Pančevu postoji AD "M. Milanković". Čudno, ni ja ne mogu da nađem u AM podatak o tom društvu. Izgleda da smo o njemu pisali samo u Astronomiji. Ispavićemo tu nepravdu.

Nego, verujem da će Genezis uskoro da se oglasi ovim povodom.

sale11472

Da zamolimo Danijela da ga poćera sa zvjezdarnice  ??? Uostalom gde im je sajt  ??? (OK forum ne moraju da imaju primićemo ih ovde onako grupno ;D)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Pavdu

Šta, GENESIS je na Zvjezdarnici?

Pa da! Dobson, Danijele... Mislim da je Dobson ustvari GENESIS...  ;)
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

sale11472

Quote from: Pavdu on March 21, 2008, 07:11:13 pm
Šta, GENESIS je na Zvjezdarnici?


Pa URL mu je u potpisu ;)

Uostalom.....Svi su na Zvjezdarnici!

Doduše ja samo Lurkujem  tj nisam se učlanio.... učlaniću se kad budem imao štogod pametnog za napisati (nije da je i ovde svo moje skribomanisanje neš' pametno ali i tu sam se učlanio posle par godina lurkovanja ;D)


Čak i poziram na par fotki ovde mnogopominjanog autora :D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Quote from: Pavdu on March 21, 2008, 07:11:13 pm
Šta, GENESIS je na Zvjezdarnici?

Pa da! Dobson, Danijele... Mislim da je Dobson ustvari GENESIS...  ;)


Ah, tko bi to sve popamtio, ima nas na oba foruma, i tu i na Zvjezdarnici, ja se na oba zovem jednako, da mi se ne dogodi da zaboravim kako mi je ime, joj sramote... ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Maldoror

E hvala za informaciju,uspeo sam da navatam neke likove iz tog astronomskog drustva! :D
Ovih dana cu da svratim,da odrade posao...

QuoteŠta ispiti pa nije valjda da imaš i martovski rok  Molim? i to baš u subotu Molim? Molim?

Ne,ne,ne nemam martovski rok,ali za aprilski ima da se uci,posto nisam dao jos nijedan u ovoj godini,pa moram da zapnem :(

A da u subotu imam i trening,ali nista nije sigurno...ako se odlucim,kontaktiracu te ;)

sale11472

Eh jedan te vikend neće ubiti a ni jedan propušten trening.....
Nego što meni da se javljaš pa i ja moram da se grebem za prevoz ??? Kontaktiraj Genesis-a on ti je bliži ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NemanjaM

Sad se ja izvinjavam što upadam ovako, sa potpuno novim pitanjem, ali ono je dosta slično prvom u ovoj temi.

Ja sam kupio teleskop Optisan star 70076, kad sam, jos bio ''mali'' (13 god) i nisam citao forume i sve ljude koji govore to ne kupuj. Moj teleskop idalje radi, i ja sam zadovoljan njime, ali nakon 4 godine službe, pojavio se problem. U stvari, problem je postojao oduvek, ali sad polako kulminira. Naime njegova horizontska montaža počinje da ''zeza''. Po horizontskoj osi teleskop je vrlo teško okrenuti i naciljati, u neke tačke montažu je nemoguće i okrenuti jer kao da ima neke izbočine, pa ih samo preskoči... Sve ovo posmatranje čini vrlo, vrlo teškim i zamornim.

Sad sam zainteresovan za neku montažu, koju bih uzeo za njega. Sam teleskop mi je idalje dovoljan, tako da bih menjao samo montažu.

I sad, treba mi savet. U teleskop centru sam video onu EQ1 montažu (http://www.teleskop.rs/teleskop/mehanika/eq1-mehanika), pa me zanima vaše mišljenje o njoj. Čisto da posle nekog vremena ili čak odmah, ne počne da se ponaša kao ova.

gile.ms

Ja koristim tu montažu već tri meseca sa malo težim teleskopom (114/900) i sasvim me lepo služi...

Ukoliko si siguran da u narednih godinu - dve nećeš razmišljati o većem teleskopu, slobodno kupi ovu montažu...
na mojoj sve savršeno klizi i ne pokazuje nikakve znake preskakanja ili bilo šta slično...

Jedino imaj na umu da EQ1 sigurno neće nositi sledeći teleskop koji kupiš (prirodno je da ćeš kupiti neki veći)
i da montaže ispadaju dosta jeftinije kada se kupuju zajedno sa teleskopom...

Pozdrav!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply


kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kruska

katadioptrici su ok teleskopi i stvarno super za gledanje meseca, planeta  i zvezdanih jata.
astrofotografski ja jos uvek mog razradjujem.
f|ratio je malo veci ali sa dobrim nebom ne treba da se brines
sve sve sve ali katadioptrik se u kuci mora imati ako nista kad jednog dana kupis 15 incha  teleskop moze ti taj ponudjeni posluziti kao guider  ;)
p.s. prvo kupi ota a niko ne zna hoce li ti puknuti nesto u glavi pa pozelis slikati zvezde

robin15

Trazim po internetu za taj Skywatcher 105/1365 i nema nista
Je li to sigurno skywatcherov model?

kostur

Quote from: kruska on February 11, 2011, 08:02:51 pm
katadioptrici su ok teleskopi i stvarno super za gledanje meseca, planeta  i zvezdanih jata.
astrofotografski ja jos uvek mog razradjujem.
f|ratio je malo veci ali sa dobrim nebom ne treba da se brines
sve sve sve ali katadioptrik se u kuci mora imati ako nista kad jednog dana kupis 15 incha  teleskop moze ti taj ponudjeni posluziti kao guider  ;)
p.s. prvo kupi ota a niko ne zna hoce li ti puknuti nesto u glavi pa pozelis slikati zvezde

Dobro, ti si za ota, ali ja bih ga stavio na eq2. Ne verujem da je težak tako da bi trebao biti stabilan na eq2. Ne bih se bavio astrofotografijom, ali me zanima kakve su magline. niko ih ne pominje
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/