• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Opticka moc je odnos izmedju zizine daljine i dijametra primarnog optickog elementa - oznacava se sa F:

150/750

Znaci opticka moc je odnos izmedju zizine daljine i precnika ogledala u ovom slucaju i iznosi f/5 (750 / 150 = 5). Sto je F broj manji opticka moc je veca, odnosno u istom vremensom intervalu manji f broj ce sakupiti vise svetlosti. Ja nisam nikako pristalica teleskopa sa velikim f brojem, pogotovo ne preporucujem za pocetnika, iako su teleskopi sa manjim f brojem osetljiviji na kvalitet izrade, pa ti sad vidi.

Sto se tice dobsona, DOBSON je u stvari oznaka za montazu - veoma primitivna ali stabilna mehanika sto se vidi sa slike. Ali teleskop promera 200mm je izuzetno velik. Zizina daljina mu je ogromna (1.2m), sto cini sam teleskop jos duzim i nepogodnim za transport. Pa ipak 200mm ogledalo bi trebalo da ti obezbedi fantastican repertoar tokom cele godine i cak i u losijim uslovima posmatranja. Solidno za pocetnika ali ako te ikada povuce astrofotografija, doci ce ti glave taj dobson jer je ogroman i treba mu veoma jaka ekvatorijalna mehanika a to nije ni malo jeftino.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sladjanvasic

Ok, ako je prporuka model: 150/750 EQ3 SW Newton reflektor na EQ3 Mehanici
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/150750-eq3-sw-newton-reflektor-na-eq3-mehanici

Ostalo je još malo prostora da neki dodatak, barlow sočivo, reduktor/korektor za astrofotografisanje, filter za sunce ? Preporuka .. hvala :)

Predrag

Trebalo bi da barlow ide u paketu sa još 2 okulara (10 i 25 mm), tako da ne moraš da dokupiš. Filter za Sunce obavezno, jer se na taj način posmatranje teleskopom obogaćuje. Bez njega ostaje samo noć! ;)

Ovaj teleskop je odličan za taj novac. Daš 400 evra za njega, a za ostalih 50 možeš da uzmeš i jedan okular od 6 mm.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Ljubo

Sekula,

Dobar izbor za vizuelna posmatranja. Cijena odlična!

Ipak, za astrofotografiju, osim što je 1200mm fokusa malo duze, veci problem predstavlja rack'n pinnion  fokuser. A njegova zamjena - Crayford varijanta, nije baš jeftina: http://www.teleskop.rs/teleskop/razno/506mm-fokuser-crayford-i-adapterom-na-317-mm

sladjanvasic


Ljubo

Crayford fokuser je neophodan u astrofotografiji jer moze da nosi teret aparata i/ili okulara, a da se pri tome još moze i dovoljno precizno fokusirati ("izostravati" slika).

Ako bi za pocetak samo da posmatraš, onda ovo i nije loša varijanta, jer imaš kad kasnije kupiti Crayford fokuser.

Mada, Black Diamond verzija koju smo ti preporucili je vec "osposobljen" teleskop za astrofotografiju - u smislu tubusa posmatrano (montaza je vec nešto drugo).

kostur

rece da imas 450 evra, a posto se ja nisam oglasio vreme je.
Za te pare mozes uzeti onaj 150/750 bd kojeg su ti svi preporucili. Za razliku, uzmi kolimator, koji ti je daleko potrebniji od barlowa.
Moj savet ti je da skupis jos 350 evra, pa da kupis kolimator i dobson 203 mm sa motorima (tako je, motorima) i imas odlican instrument strasan (bar ja tako mislim) za astrofotografiju. Meni je to posle celestrona sledeci instrument. Uzivaj.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

sladjanvasic

Quote from: kostur on July 14, 2011, 12:28:55 am
rece da imas 450 evra, a posto se ja nisam oglasio vreme je.
Za te pare mozes uzeti onaj 150/750 bd kojeg su ti svi preporucili. Za razliku, uzmi kolimator, koji ti je daleko potrebniji od barlowa.
Moj savet ti je da skupis jos 350 evra, pa da kupis kolimator i dobson 203 mm sa motorima (tako je, motorima) i imas odlican instrument strasan (bar ja tako mislim) za astrofotografiju. Meni je to posle celestrona sledeci instrument. Uzivaj.


Na ovo si mislio ?
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/203-mm-dobson-pollux-8-%E2%80%93-skywatcher-autotracking

Verujem da je moćno ali ... mnogo je za amatera :)

CyberianIce

Motori na dobsonu jedino pomazu za GoTo sistem i vizuelno pracenje a koliko je meni poznato pracenje u nekoj iole ozbiljnijoj astrofotografiji je nezamislivo bez ekvatorijalne (paralaksijalne) mehanike pa jos i vodjenja.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

danicic_predrag

bilo je tema na astrofotografiji sa GoTo dobsonima i slozili su se svi bili da je nemoguce to raditi bez EQ montaze ... ( osim eventialno fotografija meseca )

CyberianIce

Pa za planete i Meces ti prakticno ne treba nikakvo pracenje. Za Mesec je dovoljan i jedan frejm, veoma kratka ekspozicija a kod planeta se obicno snimaju video klipovi, zatim se od njih RegiStax-om biraju najbolji pojedinacni frejmovi i oni se stekiraju.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

rendermaxa

Pozdrav svima!!!!

Ja sam "taz" u celoj ovoj prici, ali posto planiram malo da pocnem imao bih par pitanja ako vas ne mrzi da kucate ;D

Planirao sam da sledece nedelje kupim:
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/2001000-heq5-skywatcher-newton

Sta mislite i toj varijanti i koja je razlika izmedju HEQ5 i HEQ5 SynTrek  mehanike?

Hvala unapred na odgovorima.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Yagodinac

Dosta dobar izbor ovaj drugi komplet (syntrack) jer je namenjen astrofotografiji. Ako te interesuje isključivo posmatranje, znači bez fotografskih ambicija u budućnosti onda se u cifru možda uklapa i ova aždaha:
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/3001500-dobson-skywatcher

Ovaj koji sam naveo uz komplet filtera i nekoliko krštenih (dakle, ne no-name) okulara je sve što će ti biti potrebno da do kraja života ne vidiš sve što je moguće na nebu videti tim instrumentom.

rendermaxa

Ustvari me najvise i zanima astrofotografija(stize mi uskoro eos 550d) tako da dobson montaza nije opcija. Obe montaze imaju motore i nije mi bas najasnije kako funkcionise taj tracking bez autoguidera? Jel se glava montaze namesti da fura odredjenom brzinom pa time izbegnemo razmaz na fotkama duze ekspozicije i moze li uopste da se fotka kvalitetno bez autogajding kamere?

Hvala na odgovoru inace :)
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5