• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Quote...glava montaze namesti da fura odredjenom brzinom pa time izbegnemo razmaz na fotkama duze ekspozicije


Da.

Quote...moze li uopste da se fotka kvalitetno bez autogajding kamere?


Na kracim ziznim daljinama moze... Ali ne i sa 200/1000. Zašto? Preteško je to za HEQ5 Syntrek (imam tu montazu).

Poslušaj dobro savjet: bolje u startu uzmi 150/750 BD i nešto dodatne opreme (LVI autoguider je, recimo, jedna dobra opcija, mada mogu i drugi).

rendermaxa

Quote from: Ljubo on August 01, 2011, 09:45:45 pm
Quote...glava montaze namesti da fura odredjenom brzinom pa time izbegnemo razmaz na fotkama duze ekspozicije


Da.

Quote...moze li uopste da se fotka kvalitetno bez autogajding kamere?


Na kracim ziznim daljinama moze... Ali ne i sa 200/1000. Zašto? Preteško je to za HEQ5 Syntrek (imam tu montazu).

Poslušaj dobro savjet: bolje u startu uzmi 150/750 BD i nešto dodatne opreme (LVI autoguider je, recimo, jedna dobra opcija, mada mogu i drugi).


Znaci da za 200/1000 ja potrebna EQ6 SynTrek ? Koliko ce se izgubiti na detaljima na manjem precniku?
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Ljubo

Da, za 200/1000 idealan je EQ6 SynTrek (imam slicnu kombinaciju, samo je tubus 9.25'' SCT; a manju montazu, HEQ5 Syntrek koristim za manje cevke ;) )

QuoteKoliko ce se izgubiti na detaljima na manjem precniku?


Paaaa, ne znam to za "detalje" (to je relativno, pogotovu za planete), ali rezolucija ce biti manja, pa je i izbor objekata za snimanje manji. Koliko manji? Po onome što mogu da procijenim snimajuci DSLR-om, za te dvije opcije  (750 u odnosu na 1000) je oko 3-4 puta manje objekata.

EQ6 Syntrek je mnoooogo bolji izbor za 200/1000 i tu neces pogresiti. Sad, za slabije objekte (a takvih je najviše), trebace ti vremenom nekakav autoguider za maksimalne rezultate. Medjutim !! Za pocetak mozes snimati tom kombinacijom do 2 minuta po snimku, pa ces odbaciti odredjeni broj snimaka (ne veci od jedne cetvrtine, zavisno od kvaliteta balansiranja i usjeveravanja) zbog crtica umjesto zvjezdica, ali ce ostali snimci završiti posao.
Naravno, stekiranjem snimaka krace ekspozicije dobice se odredjeni solidni rezultati, mada za puni kvalitet treba gajdovati.

rendermaxa

Ufffff, malo mi je ogranicen budzet, do 1300 eura. Neki predlog mozda sta da uzmem po prioritetu gde bi posle imalo mesta za neku vrstu nadogradnje, a pod uslovom da je cev 200/1000?
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Ljubo

Hmmmm, k'o što rece Yagodinac, najvaznija je montaza kod snimanja, a sa 200/1000  ne moze se raditi iole ozbiljan astrofoto bez da je montaza najmanje EQ6. Tu nema sporenja, to je jednostavno tako.

Sad, za ostalu opremu, sve zavisi odakle snimas, jer ako ce to stajati negdje u gradu, onda racunaj da to sve treba i nositi na mjesto koje nema LP (svjetlosno zagadjenje), ili gdje je bar ono malo. Ako ti LP nije velik (predgradja i manja naselja), onda planiraj CLS filter. Za 550D treba ti T-2 prsten za spojit' na teleskop.
Autoguider i ostalo moze kasnije, opusteno.

rendermaxa

Hvala Ljubo na odgovorima. Svelo se na to da nemam dovoljno para, a za par stotina evra preko bi dobio pravu stvar koliko kapiram. Moracu neku srecku da ogrebem :)
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

MILOŠ

evo jedean savet od coveka koji nije sjajan ili uopste nije astrofotograf a voli.
kupio sam teleskop http://www.teleskop.rs/teleskop/na-goto-montazi/3001500-eq6-pro-goto-skywatcher-newton
plus aparat canon 350d, alccd cameru. poseban racunar i jos nisam uspeo da snimim fotke sa pracenjem.
prvo. za takvu montažu i teleskop kakav ja imam treba da imaš neku vikendicu ili dvorište gde ceš da postaviš instrument na pocetku sezone dobro ga useveriš i koristiš svaku slobodnu priliku da si kraj njega. ja to nemam i u ozbiljnom sam problemu.
uvek ti nesto fali pa to nabavljaš je pod dva.
alccd kamera tek sam ovog leta nasao adaptere kako bi mogao da podesim fokus. posto je teleskop ogroman, a teleskop koji sam kupio za pracenje mali i ne može da se prikaci na leđa velikog došao sam na ideju i kupio http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p641_Off-Axis-Guider---only-9mm-length---with-T2-adaptation.html.
taman kad sam hteo da ga isprobam na letenci on nemože da se prikopca.
sreca Juri Stare iz Slovenije se nađe tu i kaže da on ima sličan i da mi treba još jedan adapter.
E da svemu kraja nema i da moj pocetni budžet od 1500e koliko sam za to opredelio naglo raste i da nakon letenke nesto razmišljam da kupim neku ozbiljnu kameru, i vikendicu naravno, dolazim do zakljucka da ti dam jedan savet. ne ogranicavaj budžet ako si u prilici jer sama fotografija dolazi na kraju. mnogo je lepih stvari između. posmatranja. ja sam oduševljen kako izgleda nebo kroz moj teleskop. druženja kampova. na kraju krajeva  koga god da pitaš ulaganje u ovaj hobi nema kraja

rendermaxa

Quote from: MILOŠ on August 02, 2011, 12:36:20 am
evo jedean savet od coveka koji nije sjajan ili uopste nije astrofotograf a voli.
kupio sam teleskop http://www.teleskop.rs/teleskop/na-goto-montazi/3001500-eq6-pro-goto-skywatcher-newton
plus aparat canon 350d, alccd cameru. poseban racunar i jos nisam uspeo da snimim fotke sa pracenjem.
prvo. za takvu montažu i teleskop kakav ja imam treba da imaš neku vikendicu ili dvorište gde ceš da postaviš instrument na pocetku sezone dobro ga useveriš i koristiš svaku slobodnu priliku da si kraj njega. ja to nemam i u ozbiljnom sam problemu.
uvek ti nesto fali pa to nabavljaš je pod dva.
alccd kamera tek sam ovog leta nasao adaptere kako bi mogao da podesim fokus. posto je teleskop ogroman, a teleskop koji sam kupio za pracenje mali i ne može da se prikaci na leđa velikog došao sam na ideju i kupio http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p641_Off-Axis-Guider---only-9mm-length---with-T2-adaptation.html.
taman kad sam hteo da ga isprobam na letenci on nemože da se prikopca.
sreca Juri Stare iz Slovenije se nađe tu i kaže da on ima sličan i da mi treba još jedan adapter.
E da svemu kraja nema i da moj pocetni budžet od 1500e koliko sam za to opredelio naglo raste i da nakon letenke nesto razmišljam da kupim neku ozbiljnu kameru, i vikendicu naravno, dolazim do zakljucka da ti dam jedan savet. ne ogranicavaj budžet ako si u prilici jer sama fotografija dolazi na kraju. mnogo je lepih stvari između. posmatranja. ja sam oduševljen kako izgleda nebo kroz moj teleskop. druženja kampova. na kraju krajeva  koga god da pitaš ulaganje u ovaj hobi nema kraja

Ma kapiram ja da nema kraja sa ulaganjem, samo ne bih da se zeznem oko tako vazne stvari u startu, tj. da dodjem do toga da pri slikanju pocne da mi se drma slika
dok je teleskop u pokretu. Malo sam se razocarao sto eq5 nije dovoljan za 200/1000 iako ga svuda reklamiraju da jeste. Ostale gadgete bih lagano dodavao jer ne zahtevaju toliko ulaganje
kao eq6. Nemam pojma sta da radim, a bas sam se naostrio da ga uzmem ovih dana.
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

Yagodinac

I ja sam isto mišljenja da ako ne uzmeš eq6 onda ne uzimaš ni 200/1000. Za teži i na greške osetljiviji teleskop od hvaljenog 150/750 je potrebna i jednako bolja montaža. U praksi bez autoguidera smo na teleskopu Dragana Radmilovića prošle godine postizali po 30sec ekspozicije od kojih je oko 80-90% prošlo dalje u obradu. On ima syntrack (precizniju) verziju.
Kod mene sa 150/750 i verzijom koja nije syntrack odbacujem 20-30% fotki od po pola minuta. Objašnjenje prosto - montaža je manje precizna.

Međutim, čak i HEQ5 po mom mišljenju može da bude veoma koristan pratilac u astrofotografiji, međutim, isključivo uz autoguiding. Dokaz je moja montaža koja ima zvaničnu nosivost od 25kg (znači jedno duplo više od HEQ5) a ja na nju stavljam teleskop od 6kg. Ali, nosivost je jedno a preciznost sasvim drugo...
Znači, planiraj u neko dogledno vreme autoguider ili neku webcam i laptop; bez toga teško da će ići iznad pola minuta-minut. Možda nekad i ubodeš dva minuta bez pomaka ali jadan taj 550d i njegov šuter ako treba da opali 20 puta za dve ispravne fotke  ::)

U suštini, jedna velika spoznaja u astrofotografiji je da je manje bitno kojim teleskopom snimaš. Mnogo bitnije stvari su precizna montaža, dobra kamera, obrada... Pre nekog vremena je, mislim Hrast, kačio slike Orionove nebule sa 250/1250 GSO newtom u poređenju sa Bobinim pentaxom od 105mm. Naravno, nije teško pogoditi ko je kome očitao lekciju: pet puta veća površina aperture GSO i duplo veća žižna daljina nije bila dovoljna za bolje detalje. Pentax je imao mnogo bolji kontrast i boju i manje zvezde a to što je GSO u suštini dobar teleskop se pokazalo kao totalno nebitno u ovom slučaju.

rendermaxa

Hvala vam puno svima na pomoci.Tacno bih se zeznuo da se nisam okacio ovde veceras. Zvacu sutra radnju da pitam kakav dil mogu da dobijem za 1300, a ako ne bude nista sacekacu 1. kad legne plata da zabetoniram eq6 i 200/1000 :) Organizovacu neko pivo za ove informacije  8)
SW 200/1000 B    EQ6    Canon eos 550d mod     QHY5

MooNwalkeR

Ne znam da li je prava tema, ali da pitam.
Kao prvo, amater sam na kub. Dobio sam svoj prvi teleskop za rodjendan ( napokon :) ) i polako krecem u vode astronomije.
Hteo sam samo da pitam sta mislite o ovom teleskopu, kakav je za pocetnika, i sta cu moci, a sta ne sa njim da posmatram,radim,nadogradjujem...
Model 76700 Telescope ili F76700TX
Diam: 76mm
Focal Length: 700mmCoated Lens
Proizvodjac: Oriental Industries, China


Yagodinac

Euforija kad prvi put vidiš neke od znamenitosti našeg (severnog) neba se ne da ničim platiti. I da kupiš sutra najveći amaterski teleskop uvek ćeš pamtiti Orionovu maglinu, Mesec, Jupiter i Saturn kroz taj prvi teleskop. Zato, prioni na posmatranje i ne brini oko performansi teleskopa. Kakav je takav je, mada se lepo uklapa u termin first scope  ;)

Sinisa

150/750 EQ3

spadej

Poklonu se u zube ne gleda. Pocni sa najvecim okularom (najmanjim povecanjem) i uzivaj.

MooNwalkeR

Daleko bilo da gledam poklonu u zube. Zadovoljan sam, a pogotovo sada kada sam se nagledao Meseca veceras.
Bice vremena za nesto bolje :)