• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

:) hvala na obavestenju... ehh, mislim se, prodam stripove i kupim to, 1300 evra, ali eto... bez  1500 nema posmatranja, i jos najmanje dvesta za polovan cannon-.-
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

cenicfilip

znas kako ako uzmem onaj orion sto sam ti pricao necu imati frku sa carinom a izaci ce me oko 1200e znaci dobijem sve i teleskop i monazu sa onim elektromotorom i onaj go sistem trazenja objekata i + nemam frke sa carinom..imam jos koj dan za razmisljanje..pa vidcemo..

sale11472

Razmisli dobro pre nego što kupiš toliko velik teleskop.
odgovori (samom sebi) na sledeća pitanja:
Da li imaš puno slobodnog vremena koje možeš da posvetiš astronomiji i posmatranju?
Da li imaš automobil koji je ima veliki prtljažnik?
Da li imaš pristup tamnoj (planinskoj) lokaciji na manje od par stotina kilometara od mesta gde živiš?
Da li si do sada posmatrao teleskopom?
Da li si do sada posedovao teleskop?
itd itd itd

Ukoliko bi odgovor na bilo koje od gornjih pitanja (a takvih pitanja imao još) bilo "Ne" ja lično bih odabrao manji teleskop?
Daleko od toga da bilo koga odgovaram od nabavke kvalitetne opreme ali teleskop ove veličine zahteva dobro isplaniranu logistiku i poprilično iskustvo u korišćenju opreme kako bi se koristio na adekvatan način.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cenicfilip

hm..interesantno...zavrteo si mi sad glavu da mozgam jos vise:D

pazi imam kola.tako da mogu da odem i u italiu ako terba :D
gledao sam teleskopom optisanstar 60060
amater sam totalni. pa se sad lomim dali kupiti profi opremu pa uciti ili uciti pa kupiti profi opremu..

jel akd budem nauci necu onda imati opremu i to uci najvise.jel akosad ne uzmem tako nesto necu biti u mogucnosti jos dosta vremena:D


sale11472

Quote from: cenicfilip on September 01, 2011, 07:54:43 pm
hm..interesantno...zavrteo si mi sad glavu da mozgam jos vise:D


Pazi nije mi namera da ti zavrtim glavu niti da te odgovorim od kupovine. Samo pokušavam da ti predočim šta u stvari imaš nameru da kupiš.

Quote
pazi imam kola.tako da mogu da odem i u italiu ako terba :D



Iz ovoga imam utisak da nisi razumeo koliki je to u stvari teleskop, obzirom da sam ja napisao: Da li imaš auto koji ima velki prtljažnik?
Možeš ti i sa Puntom ili sličnim automobilom da odeš u Italiju ali da prenosiš ovakav teleskop, poprilično teško.

Quote from: cenicfilip on September 01, 2011, 04:32:09 am
... znaci dobijem sve i teleskop i monazu sa onim elektromotorom i onaj go sistem trazenja objekata ....


Ovo mi definitivno govori da nisi razumeo o kakvom se teleskopu radi. Naime ovaj teleskop niti ima elektromotore niti ima goto sistem, poseduje dobson montažu sa enkoderima i nečim što se zove push-to sistem. To funkcioniše tako što odabereš objekat i na displeju ti se prikazuju strelice u kom pravcu da guraš teleskop da bi našao objekat. Ne znam kako sistem funkcioniše u praksi (ali sam siguran da bi ga Koča počistio u traženju objekata ;D ) ali zahteva poravnavanje na dve zvezde koje moraš da pronađeš sam tako da ti učenje snalaženja po nebu ne gine...

Čisto da stekneš neku sliku o veličini pogledaj OVDE toje sa Letenke 2007 kada se takav teleskop prvi put pojavio na našim prostorima, u pitanju je pominjani Radanov "Godzila" (tada doduše nije bio Radanov ali to nije bitno) ili Meade Lightbridge 16, dakle sličnih dimenzija kao ovaj tvoj. Na početku te strane kao i na kraju prethodne  imaš par slika sklapanja teleskopa tako da možeš da stekneš predstavu kolika je to mrcina.

Kao što rekoh ja bih se lično odlučio za manji teleskop. Ako si siguran da hoćeš dobsona i astrofotografija te ne zanima nimalo i spreman si da se rveš sa velikim teleskopom možda ne bi bilo loše da pogledaš nekog dobsona od 10 inča, npr onog skywatchera koji se sklapa kod nas je skoro duplo jeftiniji,  ako si baš zapeo za ovaj OK siguran sam da će se naći puno ljudi sa ovog foruma koji će biti spremni da odu sa tobom na posmatranje da bi ti pomogli u snalaženju ;D


Quote from: kruska on September 01, 2011, 08:27:18 pm
sta si naumio kupiti? cenic filip-u


pa zar ne čitaš ranije postovečovek hoće da kupi ovo
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Stojim iza toga da u većini slučajeva (99.9%) nikome ne treba teleskop veći od 250mm. Mislim, i sa Mount Palomara može da se posmatra M57, ljudi to rade, ali sa 10" možeš pod tamnim nebom toliko toga da vidiš da ceo život možeš da istražuješ nebo i opet da ne nađeš sve što je taj instrument sposoban da prikaže. Pritom košta duplo manje od onog što planiraš da potrošiš.

Sekula

Ajde ovako i da ja kažem koju. Pre nekoliko dana sam završio konačno svoje tzv astronomsko leto. Započeo sam ga na Letenci 21. jula, nakon tog kampa otišao na 1055 m na Povlen, vratio se kući tako što sam bio na opservatoriji vidojevica poslednjih sedam dana i imao prilike da posmatram i snimam na 60/6000 Cassegren teleskopu. Elem, pored svih šerpi, lonaca, gaća i konzervi, nosio sam i svoj njutn 200/1000 sa Neq6 montažom i pratećom opremom podeljenom u veliki ranac sa tubusom, nezavisnim stativom, i plus tri kofera (glava montaže, tegovi sa kablovima i kontrolerom, okularima). Pri tome sam nosio i kotur naponskog kabla od 50 m, napajanje, teresnko napajanje na akumulator, alat, šator, rasklopne stolice i sto i druge stvari. U golf 4 sam morao da oborim sedišta. Jedva da sam imao slobodno suvozačevo sedište.

Šta je poenta ovakvog logističko transportnog izveštaja? Ako se uzima teleskop od 16 inča kao što je ovaj rasklopni koji je u razmatranju, za bilo kakvo njegovo rasklapanje i utovar i plus nošenje drugih stvari je neminovno vozilo koje ima više od 500 l zapremine gepeka. Najbolje bi bilo da je to karavan neki ili još bolje neki veći terenac zbog izlaska na neku nepristupačnu čuku. Teleskop je onda najbolje izbaciti pored auta. Kada je noć kraća kao što su letnje, onda morate da vežbate i brzinu montiranja cele skalamerije i što pre stavljanje u operativno stanje. Naročito kada je snimanje u pitanju. Recimo kada sam ja sam meni treba nekih pola sata do 40 min. Idealno je kada imate još nekog da vam pomogne. Što je veći teleskop veći je problem i usporenje. Ako nosite CCD kameru i plus računar koji trebate da povežete na to dodajte i još 15 minuta i eto sat vremena nameštanja da bi bili spremni za preciznu "paljbu". Nešto je jednostavnije kada je dslr u pitanju ali isto nije mnogo. A pri tome morate imati na umu da stavite i neki autoguider. Tada naglo shvatite da bi bilo idealno da se preselite van grada i odete na neku čuku. Preko dana čuvate stado ovaca koje ste zakupili i onda iz svoje (elektrifikovane i WiFi-om porkivene) pojate odlazite do postavljene opservatorije, daleko od LP-ija ali daleko i od ljudi, devojaka u mini suknjicama u kafićima, daleko od samoposluga i svega ostalog što je civilizacija. Njutn varijante teleskopa koji su iznad 1500 mm žiže su instrumenti koji svakako treba da budu razmatrani pre svega kao stacionarni a ne kao mobilni. Ako uzmete dobson onda ste uzeli samo vizuelni instrument - znači, ćao astrofoto. Veliki teleskop traži i obaveznog dr Watsona koji će da vam asistira u istrazi neba. A isto tako traži dobro izvežbanog šerpasa koji ne prigovora što za ultra kratko vreme teleskop treba da snese iz kuće ili sa nekog sprata zgrade u vaš auto, iznese i sklopi te podesi a da na kraju posmatranja to sve uradi obrnutim redom. Naravno, sve se to vežba i meri se na štopericu i može da se unapredi. Recimo ja sada imam znanje da zipujem stvari u autu i da prevezem pola kuće. Nije ni to loše znati kada zatreba neka vrsta špedicije.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Igor

Quotetraži dobro izvežbanog šerpasa koji ne prigovara
;D  ;D  ;D

kruska

nema se sta reci, sekula 101% tacno
zbog svega toga ja sam odabrao SCT 8" jer se moze poneti, a dovoljno je velike aperture i ima prilicno dobro uvelicanje
f 1200 mm do 2000 mm ako skinem reducer.
a imam i jos jedan newton 200 a uskoro ce postati dobson :D

cenicfilip

Sad vec enam pojma sta cu.. ja sam mislio da za onaj teleskop sao gurnem u kola i on sljaka kad ga izvadim... :(

treba  mi mocan teleskop da moze da se poveze na komp i da ima elektronsku montazu..to jest da sam razi objekte bez da ga guram,lupam sutiram..

da radi po sistemu kljuc u bravu pokazi mi npr jupiter i teleskop kaze izvolte :D

Yagodinac

Hoćeš na dugme? To se zove goto  8)
Onda tebi treba minimum ovakva montaža:

http://www.teleskop.rs/teleskop/mehanika/neq-5-advanced-goto-mehanika

...a za teleskop je posle sasvim svejedno.

cenicfilip

Ok svidja mi se montaza.ali koj onda teleskop nabudziti na nju?

sale11472

Hmm ako se ne varam tu montažu ćeš ipak morati malo da guraš, lupaš, šutiraš .... bar u početku svakog posmatranja dok je ne useveriš...
Nego nisi rekao da i te interesuje astrofotografija ili samo posmataranje?
Ukoliko te astrofoto ne zanima možda bi bolji izbor za tebe bio npr neki katadiptrik na viljuškastoj GOTO montaži:

Sa jednom
ili

dve ruke
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cenicfilip

pa bilo bi glupo uzeti samo teleskop za posmatranje...ako bih nesto i uziao verovatno bio uzeo nesto sto je i za posmatranje ali da moze da gura dobru astrografiju.
mislim da pravi dobre slike sa minialnom opremo za fotografisanje.