• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

teleskopi, oprema... - pitanja i odgovori - za pocetnike

Started by stefan, December 16, 2005, 07:51:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cenicfilip

Kako se pravi ili gde mogu da kupim filter za posmatranje sunca?

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

somi239

Поздрав свима.

Зовем се Милош, из Београда сам и имам СВ 130/650.

Читао сам нешто у вези Барлоу сочива и налетео сам на ово: ''Proizvode se kao ahromati, poluAPOhromati i kao APOhromati.''.

Да ли би неко могао да ми појасни у чему је разлика?

Хвала унапред.

Toma B

Quote from: cenicfilip on September 12, 2011, 04:26:45 pm
Kako se pravi ili gde mogu da kupim filter za posmatranje sunca?

Jednostavno.
Nazoveš 024/521-144 Teleskop Centar i kažeš koliko ti kvadratnih centimetara folije treba.
Parče folije od 10x10cm je 700 dinara.

Toma B

Quote from: somi239 on September 18, 2011, 11:28:34 am
Поздрав свима.
Читао сам нешто у вези Барлоу сочива и налетео сам на ово: ''Proizvode se kao ahromati, poluAPOhromati i kao APOhromati.''.

Prvo da te ispravim. Nije Barlou nego BARLOW, čita se kao barlov.
Ukratko Apohromat dovodi 3 talasne dužine svetlosti u istu tačku fokusa za razliku od ahromata koji u isti fokus dovodi 2 talasne dužine. Obično stakleno sočivo imalo bi različit fokus za sve talasne dužine vidljivog spektra.
Ovako to radi monohromat



ovako Ahromat



a ovako Apohromat


somi239

Хвала Томо.

Ја сам наручио 3x Полуапохроматски барлов за овај мој 130/650. Имам окуларе од 7мм, 10мм и 25мм.

Не планирам да га користим за фотографије, већ само за посматрање Месеца, планета и маглина. Ваља ли то?

kostur

ih, naravno. kombinacija 10 i barlov za planete, 7 sam za sebe, a 25 i 25 i barlov za dso.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

somi239

Хвала Костуре.

Попричао сам са Томиславом из Телескоп центра, али, реко', да проверим и овде шта мислите. :)

Toma B

Quote from: somi239 on September 18, 2011, 08:07:32 pm
...за посматрање Месеца, планета и маглина. Ваља ли то?

Naravno da Valja!

ashbringer

Poštovanje kolege, ovo mi je prvi post cu da ga iskoristim i da vas pozdravim,
hteo bih da vas priupitam jedno pitanje...

Skupljam novac za prvi teleskop, planiram da kupim za pocetak polovan Reflector OTA (verovatno neki skywatcher 150/750) preko astro berze i da sam napravim dobson montazu radi ustede da bih bacio oko na nebo sto pre. Kolika bi bila otprilike realna cena ovakvog polovnog teleskopa, da znam koliko jos moram da skupim. Razumem da cena varira od razlicitih faktora, ali cisto me zanima onako otprilike. Sve sugestije i odgovori su dobrodosli. Hvala!
Skywatcher reflector 150/750 | Meade 26mm | Nastavice se...

Toma B

Quote from: ashbringer on October 03, 2011, 05:45:13 pm
skywatcher 150/750

To ti je sasvim dobar teleskop ne samo za početnika već se može upotrebiti i za mnoge namene.
Naravno mislim na astrofotografiju.

danicic_predrag

@ashbringer totalni sam laik ali po prici ljudi na forumu i po napravljenim fotografijama koje sam video ovde ljudi koji se dosta ozbiljno bave astrofotografijom i redovno posmatraju koriste taj teleskop ( konkretno mislim da clana Yagodinac )....

Idi pogledaj njegove postove na delovima foruma gde su okacene fotografije pa ces se i sam uveriti...

Yagodinac

Quote from: danicic_predrag on October 04, 2011, 08:37:17 pm
( konkretno mislim da clana Yagodinac )....


Fallla što ste me se setili ali ovaj tip teleskopa sem mene koriste Janko Mravik, Jaroslav Grnja, Goran i Dragan iz Ćuprije, Predrag Agatonović, najmanje još dva člana je kupilo 150/750 u zadnjih godinu ipo - oprostićete mi što ne mogu svih da se setim...
Faktički trenutno najbrojniji teleskop pojedinačno je 150/750, što SW što Celestron koji takođe ima solidnu optiku.

Voyager

Jedno pocetnicko i relativno interesantno pitanje  ;D
Kako nosenje naocara utice na posmatranje neba teleskopom i dvogledom?
Pitam zasto sto nosim naocare (-1 i -75 dioptrija) a verujem da ovde ima i jos "cetvorookih"
Hvala unapred na odgovorima  :)

Toma B

Quote from: Voyager on October 12, 2011, 04:14:01 pm
Kako nosenje naocara utice na posmatranje neba teleskopom i dvogledom?

Ja nisam jedan od četvorookih, ali znam mnoge koji su gledali kroz teleskope sa naočarima BEZ IKAKVIH PROBLEMA.
Jedini je problem što ćeš svaki put kad posle nekoga ko nema istu dioptriju morati da izoštravaš sliku za tvoje oko.