• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jupiter 2010

Started by gilecais, July 06, 2010, 11:19:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Miro

Dina - pustinjska planeta, šalu na stranu stvarno lijepa fotografija!!!

Igor

Odličan Jupiter, Laci!
Svaka čast!

gilecais

Zdravo Lacika.Sta da ti kazem.Ma Jupiter ti je prelep samo "guraj" tako dalje.Pozdrav od Zoltana.

Laci

Ovako žućkast više podseća na dinju nego na Dinu ;D šta da se radi kada im je sezona! Zahvaljujem vam se svima na lepim komentarima :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

spadej

Mnogo su dobri ti vasi Jupiteri! Tako cu i ja, jednog dana... valjda... Za sad samo ovo:

Canon PowerShoot A540. Ekspozicijija  0.8 sekundi, 1xJPEG, bez obrade. Teleskop 130/650, bez pracenja

CyberianIce

Sto se mene licno tice, ja sam veoma zadovoljan, svidja mi se. Ni moj nije puno bolji a polomio sam se oko njega. Da li bi neko od ove ekipe bio ljubazan da udeli neki savet za mene, @spadej i druge Jupitere u pkusaju :D da znamo u kom pravcu dalje valja ici ;D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

spadej

Ovo je bio moj prvi pravi astrofoto pokusaj. Hteo sam da probam pa sta ispadne...

Moj zakljucak: Jako je bitna dobra oprema i jos bolja priprema. Moja "skalamerija" bi jos i mogla da prodje ali sam totalno promasio u pripremi. Taman sto sam "useverio" teleskop Jupiter mi se sakrio iza jednog drveta. Nisam imao vremena da cekam, pomerio sam se koji metar. I razdesio prethodno podesavanje. Morao sam da jurim objekat po obe ose, a to uopste nije lako. Posto nemam pracenje Jupiter mi je brzo bezao iz vidnog polja. Dok ja podesim fokus na aparatu on vec nestao. Pitam se samo sta sam fokusirao? LCD na aparatu se sam gasio posle 10 sekundi sta god da mu uradim. To mi je bila najveca muka. Na kraju su mi se istrosile baterije. Morao sam da skinem aparat sa teleskopa, zamenim baterije a onda sve od pocetka.

Sledeci put cu prvo pazljivije izabrati mesto, napuniti baterije ili sve povezati "na struju". Sad tek vidim koliko je bitno balansiranje teleskopa, useveravanje, i sve ostale radnje koje su ovim majstorima odavno postale rutina.  Nema dobre fotke bez svih ovih "sitnica".

U svakom slucaju, divno sam se proveo. Mnogo je bolje od sedenja za racunarom ili TV-om. A video sam i Uran!!!

Miro

Bravo za Uran! Inače slikica ti je dobra za prvi put, čak i više od toga, samo je preeksponirana za neke detalje na Jupiteru.Sljedeći put probaj sa 1/30 ili 1/60 sec.
Ne znam da li koristiš neki kamera adapter koji će ti držati aparat za okular da li ručno pravljen ili tvornički.Jer slikati iz ruke je frustrirajuće.
Meni je puno veći problem obrada slika, zato je malo mojih na forumu.Zadnji vikend sam bio na Biokovu povrh Makarske(1600mnv)i snimio sam filmić Jupitera sa za mene novom metodom-okularna projekcija, Canon+T2+prstenT2/Hiperyin+Hiperyon 8mm.Pošto moj Canon snima u mov formatu moram naći program da ga prilagodi obradi u regisraxu.
Inače sve su to slatke muke i zato svaki uspjeh toliko veseli.

mravic

Što se tiče snimanja planeta to je relativno jednostavno. Hoću reći, jednostavnije od deep sky objekata jer praćenje nije toliko bitno jer su ekspozicije jako kratke.
Snimati treba video zapisom, nekom web kamerom ili kompaktnim fotoaparatom koji to omogućuje.
DSLR-o retko ko snima i rezultati su loši. Pogotovo zato što treba napraviti 1000 sličica za jednu dobru fotku. DSLR bi kratkog veka bio pri ovim uslovima.
Dali snimali okularnom projekcijom ili u fokusu preko barlow-a, najbitnije je kao i uvek potrefiti fokus.  Na planetama će to dosta teško ići jer pri potrebnom povećanju će slika biti u svakom slučaju relativno mutna.  Od kvalitete video zapisa sve zavisi.
Automatsko praćenje mnogo pomaže ali nije neophodno, jer nije bitno ako objekat polako klizi sa jednog kraja displeja na drugi.

Obadjuje se u registaxu , starije verzije ne prihvataju RAW file, dok poslednja 5. i to može.  Prethodne verzije su za početnika malo jednostavnije za korištenje, npr. 3 ili 4 tako da pokušajte i sa tim verzijama, ne odstupaju mnogo u kvalitetu obrade.
Uglavnom sve verzije imaju podešenja na automatiku pa program skoro sve sam odradi jedino preostaju finese...

Ako nabaviš dobar konverter za mov fileove obavezno daj link jer i ja imam sa time problem kda snimam sa kompaktom jer konvertori koje sam koristio dosta mi potamne video zapis i rezultati su neupotrebljivi. Ili ja ne znam da to podesim kako treba.

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Ja sam probao da radim videozapis pa registax ali svi frejmovi bez izuzetka bivaju zestoko preeksponirani. Doduse koristio sam relativno malo uvecanje za planetarnu fotografiju (800mm fokus iznad 25mm MA okulara) jer nemam nikakav drugi okular koji daje vece uvecanje a dozvoljava fotografisanje. Nemam ni barlow. Da li ima neka alternativna metoda kako ovo popraviti?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Igor

Na mom modelu Canona (A580) može da se reguliše količina svetla pri snimanju videa... Obično  postavljam na najmanju vrednost (u poziciju sklroz levo, na onom klizaču, koji e pojavi na displeju), i onda celo snimanje štima, na 200x uveličanja i još dodam optičkog zuma...

Vidi da li to može i na tvom modelu, trebalo bi to da pomogne.

Kizza

Baš je aktivno na Jupiteru!Evo jedne oluje,bliznakinje Crvenoj pegi.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mravic

Mora da imas neka manuelna podesavanja. Ja imam konicu\minoltu z10 i na njoj sve mogu podesavati, od ekspozicije, osvetlenja, zuma i sl. i snimam kroz okular
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Quote from: Igor on August 18, 2010, 08:10:32 pm
Na mom modelu Canona (A580) može da se reguliše količina svetla pri snimanju videa... Obično  postavljam na najmanju vrednost (u poziciju sklroz levo, na onom klizaču, koji e pojavi na displeju), i onda celo snimanje štima, na 200x uveličanja i još dodam optičkog zuma...

Vidi da li to može i na tvom modelu, trebalo bi to da pomogne.


Nisam ni video tu opciju, ona se pojavljuje tek nakon sto pritisnem taster gore. Znaci ja radim sa 32x uvecanjem afokalno i 4x poticki zum, i framerate na 30fps bi trebalo da ogranici maksimalnu ekspoziciju na nekih 1/30 sekundi... Isprobacu, isprobacu...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

@Cyberianice
Na svim powershit...shotovima mora da postoji podešavanje osvetljenja klipa. Zato sam i kupio a560 jer sam video svojevremeno šta taj aparat radi kod ortaka. Kad se prebaciš u klip mod onda jednostavno stisneš taster na dole (ako se ne varam) i skalu oteraš skroz ulevo. Moram da priznam da je 25mm jednostavno malo uvećanje za Jupiter čak i sa 4x optičkim.
Laci ima zaista odlične rezultate imajući u vidu da je njegov teleskop "samo" 150mm - dobar deo toga otpada na okular od 6mm (bez barlow) i solidno optičko uvećanje njegovog Sonya. Eto ideje za one koji treba da kompletiraju planetarni setup: što manji plossl ili planetary (4-6mm, u zavisnosti od teleskopa) i npr Sony ili Canon sa jedno 10x optičkog. Ili moj svojevremeni favorit Panasonic TZ4 12x. Takav aparat staviti na 4-6x optičkog, on to i ne oseti; slika ispadne dovoljno upotrebljiva za Registax.

Mada... webcam je majka Jana za planete. Ko je u mogućnosti - blago njemu.