• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Halo Galaksije ni/je tamna materija

Started by r2d2, April 12, 2009, 01:28:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

Galakticki Halo ispunjen zvezdama 0,1 mase sunca?

Informisuci se malo o nacinima merenja mase galaksija uz pomoc metode krivulje rotacije(stari dobri dopler na delu) i merenjem orbitalnie brzine dvojnih sistema galaksije, pomenut je (bas na primeru nase Galaksije) halo galaksije koje se nikako ne moze  videti instrumentima.
Teoretski se govori o gustom Halo-u - veoma masivnom koji bi bio ispunjen zvezdama mase 0,1 sunca i njihove magnitude su nevidljive za nas. Razlog je kako se navodi jednostavan masa i sjasnost zvezde su povezane. Ako sam dobro razumeo sliku halo je velika sfera iznad i ispod ekliptike same galaksije.

Posto je knjiga koju citam izuzetna ali malko i vremesna ("crne jame kvazari i vasiona" Hari Sipmen) intresuje me kakva su danasnja otkrica o "stelt" Halo-u u spiralnim galaksijama(ili samo nasoj svejedno), s obzirom da je gomila teleskopa slikalo i slikalo razne galaksije?
Palo mi je napamet da preteca hipoteze o tamnoj materiji jeste upravo halo galaksija?

Predrag

Negde sam procitao da se u Halo-u nalaze najstarije zvezde ili veoma stare ili tako nekako... :-\
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sale11472

Quote from: Predrag on April 12, 2009, 02:08:23 pm
Negde sam procitao da se u Halo-u nalaze najstarije zvezde ili veoma stare ili tako nekako... :-\


Pa u halo-u se nalaze globularna jata u kojima su najstarije zvezde, nalaze se i razni ostaci galaksija koje je npr naša Galaksija "progutala" itd itd a pretpostavljeno je i da je veći do tamne materije upravo u galaktičkom halou....

Eto na primer naša Galaksija, sudeći prema SDSS-u, ima dva haloa unutrašnji koji rotira u istom smeru i spoljašnji koji rotira u suprotnom smeru....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

April 13, 2009, 08:14:41 am #3 Last Edit: April 13, 2009, 09:33:43 am by r2d2
Zanimljivo, Logika mi kaze da halo  mora da  krase i gomila belih patuljaka, pulsara i eventualnih crnih rupa? Tacnije da se sastoji uglavnom od njih i prasine. Malo sam njuskao po vikiju ali ne vidoh jasnu sliku (shematski prikaz ) Halo-a.

Jel on sfera iznad i ispod galakticke ravni? Kolko sam skapirao krajnji obod krakova galaksije "viri" van halo-a?
Link koji si dao ima neki shematski prikaz ali sa bljak rezolucijom.

S obzirom na postojanje Halo-a sto smo morali da uvodim i tamnu materiju kada tamo moze da postoji milioni milijarda  malih masa koji bi eventualno objasnilo cudne rotacione momente u spirali galaksija?

Yagodinac

S obzirom na to šta je sve dosad naša galaksija sve pojela po komšiluku sasvim je logično da neki segmenti haloa rotiraju u drugom pravcu. Galaksije nisu čvrsta tela kao npr asteroid pa da prilikom sudara ceo krene da rotira u drugom pravcu. Pre tu prolazi analogija sa oblakom kumulonimbusom (malo mašte!) nego sa fudbalskom loptom kad su sudari i rotacije u pitanju.
Drugo, logično je i to da tamo ima vazdan globularnih jata jer to po novim shvatanjima predstavljaju jezgra manjih galaksija koje je naša papala dosad. Da su bliže centru Mlečnog puta - rastopila bi ih gravitacija. Treće, ajde beli patuljci, ali pulsari i crne rupe nastaju od supermasivnih zvezda koje kratko žive. Drugim rečima treba im enormna gravitacija i manje su šanse da ih nađeš po halou. Ispada da tu ubedljivo ima najviše prašine a ne zvezda i da ta masa uopšte nije zanemarljiva. Pogledaj Sombrero galaksiju, lep primer za halo.

sale11472

Quote from: r2d2 on April 13, 2009, 08:14:41 am
S obzirom na postojanje Halo-a sto smo morali da uvodim i tamnu materiju kada tamo moze da postoji milioni milijarda  malih masa koji bi eventualno objasnilo cudne rotacione momente u spirali galaksija?


Pa pošto je ne vidimo nazvali smo je tamnom, a dali se sastoji od MACHO-a ili WIMP-ova ili čega već ostaje da se vidi
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

April 14, 2009, 10:16:53 am #6 Last Edit: April 14, 2009, 10:52:02 am by r2d2
Imas pravo za opasku za pulsare i cr, pre ce biti da gomila belih patuljaka ispunjavaju halo sa mozda ponekom crnom rupom. Sto se tice nesvarenih delova ostali ponjupanih manjih galaksija halo verovatno krase manje masivna jezgra, kako ti vec rece.Sombrero Galaksija je divan vizuelni primer haloa.

Al' evo malo o tamnoj materiji i eventualnog smestanja te misterije u sam halo galaksije.

Komplikovana kretanja u galaksijama nisu shvatljiva obicnom logikom - joj bre.Nesmem ni da pomislim o razlicitim smerovima halo-a. To prosto iskljucujem u celom razmisljanju.
Recimo da predpostavimo da je halo uzrocnik onoga sto opisuje Vera, poverovao bih da raspored mase u samom halo-u je obrnut od rapodele mase u celoj galaksiji,tacnije  sto idemo vise ka rubu halo-a ta nevidljiva potencijalna masa bi trebala biti gusca.
Kakva bi bila ta "kontra" masa koja nagoni da sve pici gotovo ravnomerno? Totalno nehomogena na skali cele galaksije? Jel postoji negde crtez modela tamne materije u odnosu na galaksiju?

Nekako mi se cini da tamna materija ako postoji pravi hokus-pokus sa gravitacijom, cineci neverovatne stvari pa je to jedan od razloga zasto je ne prihvatam tako lako.



Problem je sto takav raspred masa nije u saglasnocu sa onim sto vidimo i posmatramo. S druge strane ne moramo bas sve i da vidimo, ali znacaj razumevanja cele storije se onda prosto multiplicira jer bi lakse sebi objasnili evoluciju i zivot galaksija.

Gravitacijo, gravitacijo sta nam ucini, em se borimo s tobom na galaktickom nivou, em nas zbunjujes kod subatomskih objasnjenja tvog delovanja.


Yagodinac

A što ne bi halo rotirao u suprotnu stranu? Imaš i retrogradnog kretanja planeta, i planetarnih satelita i ko zna čega. Meni je palo na pamet da energija sudara dve galaksije biva preneta posle mnogo vremena na rotaciju haloa zajedničke galaksije.
Interesantno je tu što imaš dve skoro sferne površine koje onda suprotno rotiraju, kidajući jedna drugoj zvezde i ostale objekte u medijalnoj zoni.
Još nešto: na osnovu distribucije mase tela koja rotiraju kao galaksije - logično je da teže (krupnije) korpuskule teže da se grupišu u i oko centra. To onda znači da halo sadrži manje masivna tela (znači ne crne rupe! Čak ni masivne zvezde) kao što je prašina ili ajde, tamna materija.
Analogija (moj omiljeni način dedukcije, ne uvek najbolji ali često dobar) mi kaže da je gustina jezgra npr naše planete mnogo veća od gustine kore. Ali to ne znači da je jezgro masivnije, ili ne značajno jer je kora veća volumenski. I ne bi me iznenadilo da je masa kore/jezgra proporcionalna ili blago eksponencijalna... To znači analogno i da je halo mnogo manje mase i gustine od jezgra galaksije pa je možda i preterana procena da 80% mase svemira predstavlja tamna materija.

r2d2

April 15, 2009, 07:43:52 am #8 Last Edit: April 15, 2009, 09:19:25 am by r2d2
Dobro, izgleda mi logicno to sto si napisao: odredjena gustina i zapremina ne znaci uvek i odredjenu masu(zavisi od sadrzaja). Ako zamislimo da su osobine gravitacije gravitacioni talasi (kobajagi) trenutni a samo rasporedjivanje progutanih delova u odnosu na centar galaksije tece mnogo mnogo sporije mogu zamisliti halo koji se suprotno okrece.