• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

koji okular?

Started by POSEYDON, June 23, 2009, 01:42:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

POSEYDON

Ovako posedujem newton 150/750 f5.....uz njega sam dobio jedan silver Plossl od 20mm,u međuvremenu sam nabavio jedan HR planetary 5mm (nažalost 6mm nije bio na stocku) APO barlow 2,5 i Celestron E-LUX od 25mm.
Koji bi okular odgovarao za moj teleskop da pokrijem vrednost do 20mm,a da se opet "slaže" sa 2,5 barlow?

Yagodinac

Imaš dobre okulare za početak a ja bih tu dodao jedan Hyperion 17 koji se slaže a može da posluži i bez barlow itekako. Jeste da je bar jednu stoju ali... A ako imaš 2" fokuser Apex 28mm nije baš nešto ali je u svojoj cenovnoj klasi (mislim petarda, 50eur) jedini pa samim tim i najbolji. To ti garantuje veliki sektor neba na tvom njutnu. Lično i sam planiram tako nešto.

POSEYDON

Nemam crayford fokuser...imam običan 1.25".

Yagodinac

Onda zaboravi na Apex. Ali hyperion je prirodan upgrade svima nama koji ga nemamo, pre ili kasnije. Možeš da imaš 300mm njutna ali zaboravi na pun potencijal sa plosslima... A ako nisi spreman da odvojiš kintu onda http://www.astroshop.de/en/baader-planetarium-towards-ii-eyepiece--18mm--65d-visual-field/p,10790

sale11472

Ja lično za sada ne bih kupovao nikakav okular da sam na tvom mestu... Doduše ja verovtno ne bih izabrao okulare koje si ti izabrao odnosno sasvim sigurno bih uzeo još kraći HR planetary ...
Dakle trenutno imaš OK raspon uvećanja tako da više uopšte ne bih gledao jeftine okulare već bih spremao pare za nešto bolje npr WO UWAN od 7mm, ili nešto jeftinije Hyperiona od 13mm ili već nešto slično (znam da bi bilo preklapanja žižnih daljina u kombinaciji sa barlowom ali bože moj polako bi napuštao ono što si dobio uz teleskop ;) )
Dakle trenutno imaš povećanja od 30x, 37x, 75x, 94x, 150x, 375x ...
U varijanti sa 7mm dobio bi 107x nekih 267x ... odakle se vidi da bi t taj 20 mm bio višak a on je ionako verovatno najslabiji...
Jeste da moja preporuka nije baš jeftina ali kao što rekoh na jeftine okulare više ne bi trebalo da obraćaš pažnju a dok skupiš pare za nešto stvarno kvalitetno već ćeđš nakupiti posmatračkog staža pa ćeš već i sam znati šta ti treba ;)
Naravno ovo moje pisanje shvati više kao moje razmišljanje pošto je savet dat već u prvoj rečenici tj mislim da ti ne treba bilo kakav okular trenutno.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Donekle se slažem sa Saletom: ne treba odmah da gomilaš okulare! Prvo dobro iskoristi ove koje imaš i pogledaj s njima što više objekata. Kada dosta toga pogledaš, onda odluči šta bi dalje. Koliko vidim nisi još posmatrao deep-sky objekte tvojim Celestronom 150/750, što je šteta, jer se radi o instrumentu odličnom za tu namjenu. Za ove objekte dobro će ti doći širokougaoni okular, a onaj koji je visokog kvaliteta i paše za tvoj fokuser je, recimo, Hyperion 13mm (moj izbor) ili Hyperion 17mm. Za planete obavezno HR Planetary 7mm (kad već nisi uzeo onaj od 6mm, ova dva HR koje bi imao (5mm i 7mm), pokrivaju sve što ti treba za visoko rezolutna posmatranja (to jest planete), iako ne treba nikako bježati ni od upotrebe 2,5x APO barlowa na E-Lux 25mm, a što da ne i na Hyperion.

POSEYDON

Hvala na savetima,trebalo bi prvo da počnem da nalazim deep-sky objekte i da vidim kao se to meni sviđa,pa tek onda da krenem u kupovinu,zamislite moje razočarenje da nisam još našao ni jednu nebulu, ili galaksiju...sramota..a zbog toga sam najviše i uzeo ovaj teleskop.:)))))

Ljubo

Pa teško ćeš to uspjeti iz centra grada. Jedino možeš probati sjajna jata (u prvom redu ona razvejana) ili dvojne zvijezde. Galaksije i ostali magličasti objekti su teško uočljivi iz gradova (osim onih najsjajnijih, ali i tada su tek neke neugledne mrlje u okularu - daleko od onoga što bi vidio izvan grada).

Naoružaj se dobrim kartama, pozajmi dvogled, i otidi van grada da se prvo upoznaš sa najvažnijim sazvježdjima (oko desetak najsajnijih vidljivih u ovo doba godine) i jedno dvadesetak sada vidljivih najsjajnijih zvijezda - biće dovoljno za početak - da bi se lakše orijentisao na nebu i nalazio deep-sky objekte.

Kada to savladaš, e onda ponesi teleskop najmanje 30km od gradskog jezgra, to jest na ono mjesto gdje možeš nazrijeti Mlečni Put i odatle posmatraj i traži deep-sky objekte koji se vide ljeti, a i za to ćeš trebati ponijeti karte sa unijetim položajima ovih objekata.

cola

Poseydon-e, dodji onda na LSA(letnja skola astronomije) od 16 do 24 avgusta... Pa ces se nagledati svega i svacega...Inace LSA je na Vidojevici(kao najtamnija lokacija u ovm delu Evrope!).ADRB(organizator ove skole) ima full teleskope i neki su postavljeni tako da mozes sam non stop da posmatras poput onog 35cm dobsona, verujmi onda ces videti sta su galaksije, nebule, jata !
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Opticar

Vidojevica jedna od najtamnijih lokacija ovog dela Evrope? Ko vas je to lagao? To je mozda bilo kada su vrsili merenja, pre jedno 10 godina i vise.

cola

Sta mislis da nije?
Znam da je ranije bila tamna...
Inace tamo ima 15 domacinstava, po popisu iz 2002. i matoro je stanovnostvo pa ne verujem da se razbacuju sa strujom (svetlom)...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Opticar

Nije bitno koliko ima domacinstava u neposrednoj blizini vec koji su veci gradovi u neposrednoj blizni osmatrackog mesta. U slucaju Vidojevice su tu Prokuplje, Kursumlija, Leskovac koji ce se sigurno videti, a cak i Nis. Sam Zoran Kenzevic je rekao da lokacija nije idealna ni blizu i da je opservatorija planirana zbog tu zbog postojece infrastrukture i blizine vecih mesta. Celo pomoravlje je jako svetlo i to nije ni blizu kategorizacije tamnog mesta. Verujem da cete imati jako lepo nebo, narocito na toj visini ali da bi doziveli najtamnije mesto u ovom delu Evrope, pravac Durmitor, Bosna, Hrvatska, Rumunija, Makedonija ili Albanija. Kod nas su poceli da postavljaju osvetljenje i u najmanjim mestima...

cola

Ajde onda javicu kako je bilo...
Ja se nadam najboljem :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

NeS

Vidojevica i nije izabrana za opservatoriju zbog svetlosnog ne-zagadjenja, vec zbog mikro klimatsko-atmosferskih uslova. Sta vrdi imati opservatoriju na nekom mestu gde su idealni uslovi ali samo mesec dana godisnje.

Opticar

To jedan od razloga, a opet sta vredi imati opservatoriju gde su noci vedre, a LP przi..