• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Optisan Star 36050N

Started by kostur, April 20, 2011, 01:27:28 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Ne sudi o knjizi po koricama

Lezim, vece, gledam tv i primetim uu...ulicnu svijetiljku(koja baca svjetlost u noooc, DOK crni... izvinjavam se). I ta svetiljka mi nesto danas mnogo jako sija. Pogledam kroz prozor, samo malo izdignem glavu i vidim ogroman Mesec. Prvo tu je bilo uzdaha, oh kako je lep itd., i posle nekih 3 minute ja se vratim tvu. I gledam, Haus na Avali, Haus na Fox lajfu, i Haus se zavrsi. Ugasim ja TV. Zatvorim oci, ali mi nesto tako zapici u facu da su mi se oci mehanicki otvorile. Kroz prozor ugledam isti onaj Mesec kako mi prkosi i ne da mi mira u deset minuta posle ponoci. Posto mi soba gleda na istok imam neke zavesice, nesto sto sprecava ujutru direktno picenje Suncevih zraka. Iznerviran, skidam ih sa prozora i kroz polupodignutu roletnu nastavljam posmatranje. Krenem da razmisljam ja tako o teleskopima, kako imaju fokus, okulare itd, i setim se da ja imam takvog(naravno nikad ga nisam uzeo u obzir zato sto jedan caletov radnik ima lupu koja ima veci precnik). Visine nekih 40 cm sa montazom ja razmisljam daj da ga uvucem u krevet ( pa ide onda perverzni smajlic). Postavio sam ga u krevet, uklonio okular i barlow, i bacio se u posmatranje. Naciljao sam onako tehnikom saranja veoma svetlu zutu tacku, i drzao ga rukom sa zadrzanim dahom, dok sam drugom umetao okular od 6mm. Umetnuo sam ga i video samo zut krug, bez detalja, i onda se setim fokusa. Krenem ja polako i fokusiram ga. Prizor koji sam video me je sokirao. Nikad nista tako lepo svojim okom nisam video. Predamnom je stajao SKORO CEO Mesec sa kraterima i morima. Od uzbudjenja sam morao u wc, a kad sam se vratio poceh da razmisljam da probam s nekim drugim okularom. Zatim sam uzeo onaj od 9mm, fokusirao Mesec i poceo posmatranje. Iako je  bio manji, bio je lepsi, detaljniji. Zalazak Meseca iza crnih oblaka, kao i priblizno iscasenje ramena na koje sam bio naslonjen su me naterali da obustavim razgledanje i naveli na razmisljanje. Mojom vecom Praktikom 70 mm sam tesko nalazio Mesec od kako sam dobio montazu(fotostalak glupi). Moram reci da to ima veze i sa tim sto nemam trazioc na njoj, a i sa tim sto je to durbin stalnog uvecanja od 20 do 60 i okulara najmanje 15mm ako ne i vise. A onda imamo Optisan Star 36050n, malog refraktora, ciju montazu mogu da koristim tek kad legnem u krevet. Sto ce reci, toliko vremena mi stoji u sobi kao ukras, a nikad nisam pomisljao da je moje neznanje ustvari krivo za to. Sad kad u praksi znam sta i kako spreman sam za veci teleskop. Uputstvo za roditelje: ako vam klinac zatrazi teleskop kupite mu onaj za koji vam svi kazu da ga izbegavate. Iz super-hiper-ultra dzidzi-midzi marketa. Onda im objasnite kako radi, jedno vece provedite sa kafom u posmatranju i imacete klinca koji ce vam traziti vise da bi vise video, a ne vise zato sto misli da ce mu muke same proci sa novom masinerijom, tj. kako sam ja mislio. A i kad dobije veci znace kako da ga koristi. Sada ce neko ritualno da me iskoristi za prozivanje, ali neka, ja sam zadovoljan onim sto sam video. Moj zakljucak je da za sve teleskope iznad 50mm najbolje je imati bar nekakav trazioc.

Ovo je dakle bila prva upotreba(moja) pravog teleskopa. Nadam se da cete mi oprostiti na nekim izrazima, ali uzbudjenje me je nadvladalo. Sutra tek moj prvi izvestaj u ovoj temi.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

sale11472

Lepo je videti izveštaje novih članova samo tako nastavi :)



A sad prozivanje ;)
Quote from: kostur on April 20, 2011, 01:27:28 am
Uputstvo za roditelje: ako vam klinac zatrazi teleskop kupite mu onaj za koji vam svi kazu da ga izbegavate. Iz super-hiper-ultra dzidzi-midzi marketa. Onda im objasnite kako radi, jedno vece provedite sa kafom u posmatranju i imacete klinca koji ce vam traziti vise da bi vise video, a ne vise zato sto misli da ce mu muke same proci sa novom masinerijom, tj. kako sam ja mislio. A i kad dobije veci znace kako da ga koristi.


Heh uputstvo za roditelje "kako uštedeti pare" umesto kupovine malog plastikanca (ovaj Optisan nije najgore što može kod nas da se nađe) dovedite dete na Astronomski Kamp na Letenki, povedite ga negde gde se organizuje neko posmatranje ili već nešto slično tome pa ako se mladuncu to svidi pošto ste uštedeli na pomenutom plastikaneru uz ozbiljan tleskop moći ćete d adokupite i bar jedan solidan okular ;D

Eto toliko od prozivanja ;D ;D ;D

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

E sad lepo i drugi put da upotrebis taj teleskop, i treci i jos mnogo puta... Pa sa Meseca predji na Jupiter, Mars, Veneru...

Te "igracke" od teleskopa imaju i svoje prednosti. Vise puta sam pominjao da sam sa Optisan-om 60060 video Kasinijevu pukotinu, a sa Celestron 130/650 nisam. Nije to zato sto je ovaj drugi teleskop losiji, vec zato sto sam se manje trudio. Kad na TV-u imas samo par kanala sigurno ces odgledati bar neku emisiju. A ako imas 100-ne, samo ces ih listati. Tako sam i ja lako odustajao od mnogih objekata. Ogranicenje Optisana na samo par planeta (od kojih se ne vide sve u isto vreme) nateralo me je da se studiozno pozabavim svakom od njih. Venerine mene ce ti oduzeti dah isto kao i Mesec, a Jupiterove sare ce te dotuci. O Saturnu da ne pricam.

kostur

Pa dobro, ne kazem da sad trebaju neki cajna cajna teleskop da mu uzmu, ali neki mali 50-60-70mm su u redu. Mislim, ja ovim nisam posmatrao nista sem meseca sinoc, ne znam kakvi bi ostali objekti bili, ali Mesec rastura.  Sad, vreme je za izvestaj.


Oprema:
Optisan Star 36050N
okulari H6 i H9mm
barlow yx(ne znam tacno uvecanje, ali zamenjeno je sa y)
krevet

00:11postavio sam teleskop na malom tronozcu na krevet, i poceo bez okulara,kroz prozor, da razim svetlu, zutu tacku
00:12nasao sam zaslepljujuce svetlo na nebu i postavio prvi okular od 6mm, fokusirao i jasno, po prvi put u zivotu video kratere i mora.
00:14uzbudjen, morao sam do wc, tako da sam napravio pauzu od nekih minut-dva
~00:16 vratio sam se u krevet i isto onako kako sam Mesec nasao prvi put sam ga nasao opet, samo sada sam resio da probam sa samim okularom od 9mm. Stavio sam ga, prizor je bio jasan, ali daleko manji od onog pre
00:18stavio sam ponovo okular od 6mm i uzivao u prizoru, ali posto su mi zasuzile oci od nesanice hteo sam da vidim jos nekako mesec pre nego sto zaspim.
00:19Stavio sam okular od 9mm sa barlow socivom i posmatrao Mesec koji opet nije bio tako velik kao sda okularom od 6mm. Tako da sam resio da probam 6mm i barlow.
00:20 morao sam da prekinem posmatranje zbog gustih crnih oblaka koji su prekrili mesec. I to samo sto sam stavio barlow i 6mm.

Tih deset minuta su mi bili veoma vazni. I sto rece Haus sinoc: "One small feel for a man, one giant butt for a human kind :D"
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kostur

posto je mesec izlazio kasno uvece, nisam mogao da izvrsim isto posmatranje. Umesto toga resio sam da nadjem neki objekat u nebu za koji ne znam sta je ( a takvih ima puno ) i da probam da bacim pogled. Jedva sam nasao neku zvezdu, sta li je vec bilo, i ona se jedva nazirala kroz teleskop bez okulara, ali sigurno je to bilo to, i stavio sam okular od 9mm, ali nista se sem mraka nije videlo. Da li je mozda to zbog velikog okulara(relativno)? Inace imam jedan problem, ni na jednom teleskopu nemam trazioc, tako da sa njim uopste nemam iskustva. Moze li neko da postavi kao neki kratki tut sa slicicama(ili bez) kako to izgleda i kako se koristi?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sinisa

http://www.teleskop.rs/teleskop-katalog/oprema-za-teleskope/trazilac
Ovde imaš nekih,oni su kao nišan na pušci...Nemam ni ja tražilac ali se snalazim kako znam i umem XD
A da li ima neko ovo od forumaša? http://www.teleskop.rs/teleskop/razno/laserski-trazilac
150/750 EQ3

sale11472

Heh laser ima popriličan broj forumaša samo ne znam da li ga koriste kao tražioc (mahom vole da pale šibice i sl ;D )

Quote from: kostur on April 26, 2011, 05:23:56 pm
Inace imam jedan problem, ni na jednom teleskopu nemam trazioc, tako da sa njim uopste nemam iskustva. Moze li neko da postavi kao neki kratki tut sa slicicama(ili bez) kako to izgleda i kako se koristi?


Apsolutno najjednostavniji "tražioc" je obična cevčica (malo deblja nemoj koristiti slamku) koju postaviš paraleleno sa teleskopom (podeseiš na nekom sjajnom objektu npr udaljenoj banderi) i onda nišaniš kroz nju....
Ja lično više volim red-dot ali neki novosađani se kunu u ovu stvarčicu ;D  (neki su i na Letenki pobeđivali sa njime ;D )
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D