• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn i Venera ovih dana

Started by gucic, June 29, 2007, 09:37:42 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gucic

Saturn i Venera su ovih dana blizu jedna druge. Ako vam se ukaže prilika obavezno pogledajte kroz teleskop, dvogled ili se zavalite na krov zgrade i uživajte u prizoru. Najbolje vreme za osmatanje je dvadesetak minuta posle zalaska Sunca pa sve dok i one same ne zadju iza horizonta...


Marcony

Jedna ispravka. Nadmorska visina Beograda je (cini mi se) 100 metara. Vidim na slici da je kod tebe podeseno na 70m.

I jedno pitanje. Da li se Satrun moze videti golim okom iz centra BG-a? Ili barem sa malim durbinom od 30mm?

sale11472

June 29, 2007, 10:26:06 am #2 Last Edit: June 29, 2007, 10:24:53 pm by sale11472
Video 8) (kad nema onaj sa dvogledom ;D) a ako se ne varam 30. bi trebalo da budu u najvecem "stiskavcu".

Vidi tek sad sam primetio Marconyjevu poruku. Sto se pitanja tice pa siguran sam da moze uostalom malo se zakloni od ulicnog svetla i videces sigurno ako se sa ADRB-ove kule sa svim onim reflektorima vidi ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

gucic

Quote from: Marcony on June 29, 2007, 10:24:10 am
Jedna ispravka. Nadmorska visina Beograda je (cini mi se) 100 metara. Vidim na slici da je kod tebe podeseno na 70m.

I jedno pitanje. Da li se Satrun moze videti golim okom iz centra BG-a? Ili barem sa malim durbinom od 30mm?


Najniza tacka Beograda je oko 71m. Razlika i od 300m nece mnogo promeniti....:)

Saturn moze da se vidi i iz centra i sa periferije..dovoljno je svetao - negde oko 0 magnitude. Durbinom ces moci odlicno da vidis ovu "pojavu".

Marcony

Odlicno. Hvala ti na odgovoru! A za metre...nisam znao da ne utice toliko.  :)

gucic

Pa...zavisi za sta se koriste ti metri. U ovom slucaju nemaju neki poseban znacaj jer su suvise male visinske razlike..a kad je u pitanju neka zestoka astronomska geodezija, tu su vec milimetri vazni.

Stojanov

July 15, 2007, 12:44:40 am #6 Last Edit: July 15, 2007, 09:03:09 am by Stojanov
Prekosutra je bliski susret Venere i Saturna . Ako se tome doda i uski Mesecev srp bice isplativo za posmatranje. Prilika da se i obicnim digitalcem napravi lep snimak.

Dušan


Stojanov

To jeste preduslov za dobru estetsku fotografiju. Fotostativ, zum~120mm, eksp. (sa zadrskom)1-3sek
pa probaj. Postavi vertikalno format i u donjoj trecini moze da bude silueta nekog drveta a dalje neki interesantni pejsaz. Eksperimentisi malo.