• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Snimanje meteora

Started by Danijel, August 11, 2009, 03:49:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Probao bih snimati meteore, sada su aktualni perzeidi. Zadnji puta kada sam to radio nije bilo digitalaca nego samo dobri stari film ;D
Dakle, kako sam se u međuvremenu opremio DSLR-om, a i fotkanje s njime je drugačije nego prije, zanima me što preporučujete za snimanje meteora digitalcima?

- koji ISO
- kolika ekspozicija po snimku
- koji dio neba (za perzeide konkretno)

Bude li vrijeme poslužilo i uspijem li "uhvatiti meteor za rep", budem vam se pohvalio, bez brige :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ljubo

Danijele,

Prvo si trebao navesti koji DSLR aparat imaš, jer ovi novi imaju različitu ISO osjetljivost.
Za meteore, ako koristiš standardne objektive (ili širokougaone), ISO 800 ili 1600. Ekspozicija do 30 sekundi. Napraviš seriju od petnaestak snimaka  pa probaš stekirati. 
Dio neba? pa oko Perseja ili u njegovom pravcu kada se ne vidi iznad horizonta.

Srećno! Postovanje ovdje se podrazumijeva.... ;)

Danijel

Da, ispričavam se, fotić je Canon EOS 450-D, a objektiv je kit, 18-55 mm. Povezao bih ga s laptopom i postavio da automatski radi ekspozicije od 30-tak sekundi nekoliko sati. 8) Vidiš, vidiš, to se nije moglo s klasičnim fotićima na film ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Quote from: danijel on August 11, 2009, 04:21:48 pm
Povezao bih ga s laptopom i postavio da automatski radi ekspozicije od 30-tak sekundi nekoliko sati.


Nisam baš ekspert ali nekoliko sati? Da nije mnogo?
Ako stakiraš 100x30sec na ISO 1600 zabeležićeš brdo meteora (naravno i male magnitude); ako uzmeš jednu od 50min na ISO 100-200 nebo će miti belo a i da nije na malom ISO hvataš samo najnajsjajnije magnitude meteora.

U svakom slučaju šta god da uradiš voleo bih da vidim rezultat i postavke.

Poppaea

30s na iso 1600?? pa bice vise shuma nego neba :D

Danijel

Hehe, još sam novi u digitalnom snimanju meteora i nemam u tome puno iskustva pa zato pitam. Nisam namjeravao stakirati snimke no to se kasnije uvijek može naknadno napraviti. ;) Baš zato što nemam iskustva pitam da ne lutam, jer ću za iduće perzeide morati čekati do slijedeće godine. Ne mora ekspozicija biti 30 sec, može biti i 10 ili 60, svejedno, isto kao i ISO, zato pitam za vaša iskustva jer je maksimum perzeida danas i sutra, danas ne mogu jer radim noćnu pa mi ostaje sutra.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ljubo

August 11, 2009, 07:58:41 pm #6 Last Edit: August 11, 2009, 08:05:00 pm by Ljubo
@Poppaea: Zavisi odakle i sa čime se snima. Za tvoj 40D jeste puno. Moguće i za njegov 450D (tu je negdje, na granici). Ali za 20D, 10D, 300D i 400D to je optimalno za (prilično) tamno nebo. Noviji EOS-i trebaju ići na ISO800 (40D, 50D), a neki i na ISO400 (optimalno) za meteore (Svo vrijeme govorimo o širokougaonim, statičnim snimcima meteora DSLR-om).

Ljubo

August 11, 2009, 08:01:31 pm #7 Last Edit: August 11, 2009, 08:23:34 pm by Ljubo
Danijele, okidaj slobodno (ako vrijeme dozvoli). Uvijek možeš odabrati onaj dio koji te zanima, praviti animacije i slično. A trebaće ti i mjesta na računaru - ne toliko za skladištenje puno snimaka, već za njihovu obradu ;)...

Ukoliko ti nebo pri snimanju nije tamno (ne vidi se Mliječni Put), onda nemoj ići više od ISO800, jer ćeš u suprotnom pokupiti dosta svjetlosnog fona...

Hmm, kit objektiv 18-55 nije za dugačke ekspozicije, prije će biti da ćeš morati ići na, recimo, 20 sekundi, uz ISO800, biti će dovoljno za nešta. Ipak, bolje je da si mogao nabaviti objektiv do 16mm (mogu se povoljno naći Zenitar Fisheye 16mm na foto berzama - nabavio sam jedan takav upravo za meteore).

Danijel

Eh, da mi se dočepati jednog ribljeg oka, dušu dalo za ove stvari ::)

Quote from: Ljubo on August 11, 2009, 08:01:31 pmHmm, kit objektiv 18-55 nije za dugačke ekspozicije...


Moram priznati da mi ovo nije jasno ???
Možeš pojasniti?
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ljubo

To je EF-S objektiv, namijenjen krop senzoru (1,6 puta manjem od 35mm) - njegova zadnja leća (sočivo) ide bliže aparatu i daje manji vidni ugao - tako da kada praviš statične snimke neba, već na oko 20 sekundi osjetno se vide crtice namjesto zvijezda. Eto, na to sam mislio.
Mislim, to sam već isprobao tako što sam tim objektivom snimao kometu NEAT 2004 i neka sazvježđa.
Ipak, i 20 sekundi je dovoljno za meteore, pri ISO800, ili tako nekako. Valja i malo eksperimentisati, tako da ovo shvati kao neke orijentire - od toga kreneš, pa probaš nekoliko snimaka uokolo ovoga - dok ne uočiš najbolju kombinaciju i njome snimaš praktično do kraja.

Danijel

Aha, tako, da morat ću prvo napraviti nekoliko probnih snimaka pa vidjeti što će se dogoditi.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ljubo

Eh da, idem malo i ja slikat meteore... Nadajmo se da će ih biti dosta ove ili naredne večeri.

Predrag

Blago vama, ovde kod mene oblaci do zemlje ceo dan, pa i sada.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Poppaea

Za BG je prognoza takva da sumnjam u uspeh i Perseida i BeerFest-a :D ali posmatrace se svakako ako ne bude tako.
Uzeh u medjuvremenu Tokinu 11-16 pa cu time slikati (zadnja oluja je bila odlucujuca posto mi je pola munja bilo najvecim delom van kadra). Inace ortak ima Canon 450d i nikako nema bolji sum od 40d-a tako da ne bih isla preko ISO 800 s tim aparatima...
@danijel: probaj par snimaka nocas, ako stignes, ako iole licis na mene i lfotografe koje znam, bices sav van sebe sutra pa ces gubiti puno vremena :D
kad god je neka specijalna prilika to je kao u hitnoj pomoci

Danijel

Najbolje stvari dogodile su mi se sasvim slučajno, tako je i s astrofotografijom ;D
Važno je da se to događa cijelu noć pa imam vremena malo eksperimentirati, na žalost sada sam na poslu i ne mogu noćas ništa raditi u tom pogledu, no sutra (danas na večer) ako bude vrijeme poslužilo, selim se u vrt s fotićem, akumulatorom, stativom i laptopom pa ću uspostaviti terensku stanicu za snimanje meteora :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT