• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kako osposobiti teleskop? (totalni pocetnik)

Started by Djole, January 17, 2008, 07:04:28 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djole

Prvo veliki pozdrav svima.....
Prvi put pisem....a registrovao sam se da bih nesto naucio i da bih resio jedan problem koji ce ostalima mozda i biti smesan....
Juce sam brzopleto kupio Optisan star 70076 (posle par rakija)...i sada imam problem da ga ``pustim u funkciju``... Tacnije,sve sam sastavio po vrlo shkrtomupustvu ali nista ne vidim... Postavio sam okular 2x barlow pa sam u njega ubacio erecting Eyepiece i kada pogledam kroz eyepiece nista ne vidim...Napred sam skinuo onu malu kapicu...
E sad....ja sam totalni pocetnik koji nikada nije imao dodira sa teleskopom a i nemam nikog u blizini ko mi moze pomoci..pa sad ako neko ima zivaca i volje neka mi objasni gde gresim ili mi pustite neki koristan link

Unapred hvala.. u nadi da cu i ja uskoro sa smeskom gledati na ova pitanja !!!
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

fender

Slusaj, ja imam isti takav teleskop, to jest to je prvi teleskop koji sam kupio. Slika mu je za razliku od svih drugih Optisanovih teleskopa OK. Trazi od administratora moj mail pa cu ti detaljnije objasniti.

mravic

Povadi sve iz tog fokusera i stavi okular sa najvecim brojem , valjda 20mm. i pokusaj da izostris sliku. :-\
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Djole

Quote from: fender on January 17, 2008, 09:47:09 pm
Slusaj, ja imam isti takav teleskop, to jest to je prvi teleskop koji sam kupio. Slika mu je za razliku od svih drugih Optisanovih teleskopa OK. Trazi od administratora moj mail pa cu ti detaljnije objasniti.


hvala..podneo sam molbu za tvoj mail...
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Quote from: mravic on January 17, 2008, 11:21:04 pm
Povadi sve iz tog fokusera i stavi okular sa najvecim brojem , valjda 20mm. i pokusaj da izostris sliku. :-\


I to sve najbolje po danu kad možeš da vidiš okolinu, da bi tu šklopociju koristio noću moraćeš da je uperiš na pravo mesto a tek je to posebna priča (o podešavanju tražioca) a još je sve naopako ....
Ma samo strpljivo nije sve to tako teško, najbolje da vikneš odakle si pa možda nađeš nekoga ko će praktično da ti pokaže (i definitivno skrati muke) ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole

Quote from: sale11472 on January 18, 2008, 01:11:52 am
Quote from: mravic on January 17, 2008, 11:21:04 pm
Povadi sve iz tog fokusera i stavi okular sa najvecim brojem , valjda 20mm. i pokusaj da izostris sliku. :-\


I to sve najbolje po danu kad možeš da vidiš okolinu, da bi tu šklopociju koristio noću moraćeš da je uperiš na pravo mesto a tek je to posebna priča (o podešavanju tražioca) a još je sve naopako ....
Ma samo strpljivo nije sve to tako teško, najbolje da vikneš odakle si pa možda nađeš nekoga ko će praktično da ti pokaže (i definitivno skrati muke) ....


hvala...probacu sutra......inace u Cacku sam....ali ne znam nikog ko se razume u teleskope
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Djole

SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Odlično!
Sada prva vedra noć i očekujemo first light ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole

SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Ma mojne da se smeješ  ;D ;D ;D ;D ;D
Nego spremi first light report pa da čitamo koliko si zadovoljan teleskopom, šta njime voliš da gledaš itd itd
Mislim sad je baš lepo doba godine za početak M42, M45, M31, M35, M36,M37,M38, Mars se lepo vidi, Mesec pogotovo ihiiiii ima ciljeva koliko volis ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole

Quote from: sale11472 on January 19, 2008, 05:33:50 pm
Ma mojne da se smeješ  ;D ;D ;D ;D ;D
Nego spremi first light report pa da čitamo koliko si zadovoljan teleskopom, šta njime voliš da gledaš itd itd
Mislim sad je baš lepo doba godine za početak M42, M45, M31, M35, M36,M37,M38, Mars se lepo vidi, Mesec pogotovo ihiiiii ima ciljeva koliko volis ;)


sale..prvi put gledam i bicu zadovoljan ako i Mesec budem lepo video..he he he..ova dva dana cekam da prodju oblaci..a onda....``Cija je ono zvezda,lepsa nego Danicaaaaa`` ;D
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Eh prvi pogled kroz teleskop......
Nego prošaraj malo forumom ima linkova sa kojih možeš da skineš korisnih pomagala kao što su free atlasi i karte neba, planisfere itd itd
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole

Quote from: sale11472 on January 19, 2008, 06:15:43 pm
Eh prvi pogled kroz teleskop......
Nego prošaraj malo forumom ima linkova sa kojih možeš da skineš korisnih pomagala kao što su free atlasi i karte neba, planisfere itd itd


cu da gledam....fala... 8)
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d