• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moja prva iskustva ;)

Started by Boka76, March 14, 2022, 07:27:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Boka76

Zdravo zvezdolovci ;) eto pa da i ja napisem neko moje prvo iskustvo sa opremom nekom. Da spomenem da ja u zivotu novo nesto nikad nisam uzimao al sam izmenjao teleskope sve do 305mm dobsona. Sad sam pao na nekog srednjeg magarca :))). 127mc. Posto sam dosta trazio na netu i forumu binowiever bez uspeha (imao sam jedu ponudu maxbright II al cena i ovako polovnog mi bio previse. Tako sam se odlucio da uzmem Lacertin binowiever iz T.C -ra. Paket je stigao sa racunom i garancijom lepo  upakovan. Kad sam otvorio paket video sam da nije rec o igracki,nije veliko al ima tezinu i ni gram plastike ,otvaranje ide malo teze al bez imalo lufta ,drzaci za okulare obe strane su  podesive  jako lepo se okrecu bez klimanja ,ulije dojam da 32000 din ima opravdanje. Meni posebno se svidja crna-bela izvedba binoa. Jedina mana koji sam primetio da drzaci okulara nemaju exetricni drzac da bi moglo lepo da se poklope vidna pplja okulara. Eto ja imam srece da bas ni malo ne bezi nigde kad ubacim okulare 14x za mikroskop (zasad)i stegnem sa prstenom i namestim ugao za moje oci tacno lepo se pogode vidni krugovi i moze bez naprezanja oka da se posmatra. E da i krajem ove nedelje bi trebao jos da mi stigne 1,6x corektor 1x32mm 2x25mm i 1x15mm gold line okular, a malo kasnije jos 40mm. E sad o prvom otisku. Juce sam uspeo da izbrobam na mesecu, moj prvi utisak je bilo waw mesec u 3d varijanti na 75x a imate utisak kao da je 120-130x kad gledate jednim okom. I jos juce bila kod nas mirna atosfera i mogla bas lepo da se izostri slika. Detalja na mesecevoj povrsini koliko hoces. Ko je izmislio binowiever treba mu dati nobelovu nagradu. Moj 127mc nije bas veliko al kad bi se bino ubacio u neki 250-300 sto je kod nas jos nekako ostvariv san.... steta sto sad nemoze planeti da se vide al zivo me interesuje kako ce se pokazati oni i u okularima koji treba da stignu. Za binowiever mogu reci ko moze nek uzme , mozda treba teleskope prepraviti ako hoceneko najmanje povecanje ili koristiti corectore 1,6x 2x 2,5x. Eto toliko od mene ukratko :) cisto nebo ;)

Drazen

Isti sam imao osećaj kada sam prvi put gledao sa binoviewer-om.Posle toga nisam nikako mogao da se vratim gledanju sa sa jednim okom. Skratio sam cev refraktora za 10-ak cm i to je bilo to!
Sad možeš da uživaš u posmatračkoj astronomiji u punom obimu!