• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

C/2011 L4 PanSTARRS

Started by Sekula, February 07, 2013, 01:02:56 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Mali update: snimljena Panstarrs ponovo juče ujutru. Međutim, kao što to obično bude kad sam umoran, pola stvari zabrljam i ne primetim šta sam zabrljao. Prvo sam zaboravio da na svakom objektivu postoji blenda, odnosno da i nju treba podesiti. Tako sam na 18-55 blendu stavio na f16 pa se na slikama ništa nije videlo. A na heliosu je ostala od fokusiranja f2.0  ;D

Naknadno sam kući greškom obrisao dark frejmove...  :D

Ukratko, dobio sam razvaljenu kometu i razvaljenu galaksiju. Iris je za razliku od DSS-a opet (po ko zna koji put) bolje odradio stakiranje i neku osnovnu obradu.
27x10sec, ISO1600 sa tripoda.
Meni je ovo simpatično, jer ovako debele zvezde daju utisak neke prastare Šmit-kamere:


Sima_Strahota

Meni ovo izgleda odlicno dobro. Ne mora sve uvek da bude tehnicki perfektno da bi izmamilo uzdahe.
...

Yagodinac

Hvala, mada nije ovo za neku pohvalu.  :P
Bilo je mnogo svetlosti u tih 27 snimaka, zato na prvi pogled kometa i galaksija izgledaju dobro. Faktički, to je 4 ipo minuta na ISO1600.
Međutim, zvezde su odvratnog oblika, seti se da one treba da budu tačkaste  8)
I to je jedini problem sa širokim blendama. Čak i hromatske aberacije ima mnogo manje nego što sam očekivao.

Sima_Strahota

Nego, jel ovo na kraju sa Heliosom ili 18-55?
...

zozo83

Bravo Jagodinac ovo je ispalo super
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Yagodinac

Hvala, snimljeno je heliosom na punom otvoru. Slike sa 18-55IS su obrisane jer su ostale na f16 a tu se ništa sem par zvezda nije videlo. Mladost - ludost.

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

karlos

@yagodinac
Čak i ovako je ispalo lepo. Ali očekujemo popravni snimak komete. :)

Konačno sam i ja uspeo da lociram i posmatram kometu C/2011 L4 PanStarrs. :) :)  Napravio sam joj sačekušu ,nešto
pre 4h ujutru i isplatilo se . Pogled na kometu je bio fantastičan. Nadam se da je neko snimao u tom vremenskom periodu.
Noćas je nebo bilo bez oblaka pa se moglo posmatrati mnoštvo objekata.

Darchy

@Yagodinac
Bravo Yagodinac, stvarno lep kadar. I u pravu si, izgleda skroz oldschool.
@Karlos
Ja sam u nedelju bio rešen da je sačekam, ali oko pola dva se preko neba navukla visoka oblačnost pa mi je osujetila planove. Nadam se da ću večeras uspeti da je osmotrim posle toliko čekanja. Držim te za reč da će se isplatiti ;)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Polare

Napokon izašao iz jazbine nako mjeseci provedenih u tuzi i očajnim pogledom svaki dan na prognozu vremena ha ha ha
Nisam baš zadovoljan oko obrade malo sam se izgubio oko DSS i ostalih stvari ali svejedno je postavim-nadam se da vam se sviđa ;)

14.5.2013 (22'39h)
Vixen ED 102/660
Canon EOS 500 D (mod.)
Exp. 7×120 Sec.
Dark 5,Bias 5,Iso 800 -- a Pula.
http://www.astrobin.com/42035/



Uploaded with ImageShack.us

vasja

Odlična slika! Sunce je po slici dole levo?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Misliš dole desno...  ;)
Polare, odlično  :)
Kometa se taman smanjila i usporila da može da stane u vidno polje teleskopa.

Luger


Polare

Hvala svima  ;)
Nadam se poboljšanju vremenskih uslova da probamo uloviti fotone i druge komete  C/2012 F6 Lemmon -(nešto puno slabije Mg. 12)

lajosk