• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

MALE POPRAVKE NA NASIM TELESKOPIMA

Started by cola, January 09, 2009, 01:27:55 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

January 09, 2009, 01:27:55 am Last Edit: January 09, 2009, 01:40:23 am by cola
Kao sto vec znate,polomila mi se noga na stalku(montazi) teleskopa,pa sam mislio ako bi neko mogao da mi objasni sta je najbolje...Mislio sam i da ofarbam  unutrasnjost teleskopa jer je jedan deo bele boje pa mislim da ne kvari sliku zbog reflekcije ili cega vec...




SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Ma kakve male popravke udri odmah na veliko
Moj predlog je da napraviš noge za stativ kao u ovom prikazu neam detaljnih planova ali biše ti sasvim jasno o čemu se radi http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=417 inače za ovu veličinu teleskopa dovoljno je da koristiš i obične letve od čamovine ja sam takav stativ napravio i toliko je stabilan da mogu da se pridržavm za njega dok posmatram... naravno i zdravo je težak a i noge mu se sklapaju pa je malo nezgodan za transport ali je jako jednostavan za pravljenje treba ti 6 parčadi letve nešt šrafova malo lepka (mada nije obavezno)  a od alata burgija, testera i malo šmirgl papira
A ako ti se svidi to što napraviš onda npr ovo http://www.upstateastro.org/stars/redeem1.html pošto nikako ne mogu da iskopam originalni članak a imam ga negde
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

samo mi reci,koji ja to montaza.i koji teleskop?

cola

Hvala Sale!!!!svidja mi se ovaj prvi link to mozda i nece biti tesko?
Gde bih mogao naci camovinu,i koliko bi mi uzeli za istu??
Quote from: NASA on January 09, 2009, 02:12:35 am
samo mi reci,koji ja to montaza.i koji teleskop?

No name montaza,isti onaj teleskop sa zvjezdarnice(tema astroforum teleskopi)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

NASA

hm..imam ja neke od mog optisana 60/600 montaza i jos neka manja..pa ako hoces mogu neku od tih da ti dam...

sale11472

Eh pa na stovarištima koja prodaju drvenu građu gde drugo... čamovina je najjeftinije drvo i najmanje kvalitetno ali zadovoljava za ovu svrhu i za prvu nuždu kod ovako jednostavne konstrukcije... za sklopivu varijantu čamovinu nikako ne bih koristio...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Hvala na ponudi ali stvarno ne mogu,ipak ti je to prvi teleskop(za njega se vezes najvise??),jos jednom hvala:)..
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

NASA

sale.zar nece camovina da se posle kratkog vremena bukvalno oljusti? krene od odpada?xS i pri najmanjoj vlazi slabi?xS ili sam pomesao?

hm..nije prvi..pre optisana sam imao jos jedan :)

ozbiljno ako hoces..mogu.

cola

January 09, 2009, 02:31:11 am #8 Last Edit: January 09, 2009, 02:42:34 am by cola
Hvala moglo bi ako ne uspem s drvenom montazom do tad   

nije da se hvalim ali sad je stvarno mnogo cvrsce :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: NASA on January 09, 2009, 02:27:21 am
sale.zar nece camovina da se posle kratkog vremena bukvalno oljusti?


Ne ako je ošmirlgaš i prelakiraš ima da traje i traje.... samo kad je sečeš paziš malo na čvorove i to je to...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ma samo daj dimenzije koje hoces, ja ti isecem lepo na cirkularu. Samo platis postarinu.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

Hvala,poslacu ti dimenzije...
sta je cirkular??
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Heh za dimenzije lako samo odmeriš dužinu sadašnjih nogu onako kako ih najčešće koristiš i treba ti 6 letvi te dužine još ako Janko može da ih prevuče preko abrihtera* ili kroz diht* ......




* cirkular, diht, abrihter ... mašine za obradu drveta koje stolari pominju sa istom dozom upozoravanja sa kojom astronomi govore o posmataranju Sunca...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D