• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Webcam

Started by cola, January 30, 2009, 11:45:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Zanimame koju bi ste vi izbrali vebkameru za astrofotografiju,zasto,sta biste modifikovali i tako...
Ja sam mislio da nabavim neku kamericu(jeftiniju,za pocetak),za sada nemam mnogo iskustva s njima ima, meku kod kuce ali ona je mnogo velika,citaj kao komplikovana pa sam od nje odustao :( ,radio sam sa filipsovom toucam pro pcvc740K (kazu da je to jedna od boljih zbog svog CCD senzora).Pa sta mi vi predlazete?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

ToUcam je OK. I košta najmanje duplo manje od ovih novih koje nisu u tom omjeru bolje (iako se mora priznati da je dinamički kontrast novijih astro webkamera nešto veći). A one s većim brojem piksela takodje imaju nesrazmjerno veću cijenu. Sve u svemu, tržište za ovakve kamere je malo, pa su i cijene samih astro webkamera nesrazmjerno velike u odnosu na njihove PC analogne verzije.

Dakle, sve kad se sabere i oduzme, treba se još držati starog dobrog Filipsa.

Na ne tako dalekom zapadu, astronomska društva su dobro organizovana i sama pribavljaju novije, bolje kamere, teleskope za snimanja i razna astro mjerenja, kao i drugu opremu.

vmiro

Imaš i Logitech QuickCam 4000, i nju je moguće modifikovati isto kao i TouCam, samo ne znam kolika je cijena i da li je još ima u prodaji. Ona koristi isti čip kao i filipsova kamera, sony čini mi se... Ja sam nekada davno kupio tu kameru pa sam je raskopao i sad služi za drugu svrhu, od prvobitne :)
A modifikacija je potrebna zbog duže ekspozicije...

cola

Ovo su sve relativno stariji modeli valjda cu ih zato naci povoljnije(ako ih igde i ima :) )

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Uzmem ti ja prošle godine Logitec 4000 pro ili tako nešto sa istom namerom. Dođem kući a ona danju slika kao luda a noću štrajkuje. Ja pogledam malo bolje a tamo piše for notebook series. Naravno, CCD čip.
I dam je ortaku da snima svoja privođenja  ;D

Yagodinac

Pardon, CMOS čip. Da je CCD ne bih je nikom dao

Opticar

CMOSu nista ne fali. Cak sta vise, CMOS je bolji od CCD-a kada su u pitanju jeftiniji aparati. Canon ne koristi CMOS za dzabe dok Nikon i SONY i dalje izigravaju pametnjakovice sa onim jadnim CCD cipovima.

Zavisi kako ces da modifikujes kameru. Mozes softverski da je prebacis u RAW, a mozes i SC-modifikaciju za duge ekspozicije, to je vec za malo naprednije poznavanje elektronike, a moze i dodatak pertijeovog hladjenja. To super ubija sum. Ali zezanje sa webcamer-om je bas zezanje. Lepo uzmi 300D ili 350D za 200EUR i ima da pevas. Webcamere su cak i za planete proslost. Problem je veliki sum cak i na 10fps dok se danas proizvode super firewire camere koje pucaju 60fps bez kompresije u RAW formatu.

Ljubo

Hmm,

Kada je u pitanju snimanje planeta, webkamere su i dalje broj 1 za amatersko snimanje.
I to upravo CCD webkamere! CCD čip ima prednost u odnosu na CMOS kada su u pitanju kratke ekspozicije (kakve se i koriste za planete), pa samim tim sve moderne astro webkamere koriste CCD-čip.
Dinamički kontrast je ono što ove kamere odvaja od drugih tipova kamera - prevedeno na prost jezik - one imaju sposobnost da pri kratkim ekspozicijama daju bolji odnos signal-šum (Signal-to-Noise odnos) od ostalih kamera.

Druga je stvar, ako se želi snimati Deep-Sky. Onda je prednost još uvijek na strani CMOS-a. Ali vremena koja dolaze traže nove izazove - Canon-ov SuperCMOS iako je najavljen prije skoro više od godinu dana, nikako da se pojavi, no vidjećemo.

Što se tiče kamera koje uistinu pucaju 60fps bez kompresije - to se koristi kod najsjajnijeg objekta jedino - Mjeseca. Za planete se ide ispod 30, čak ispod 15 fps i to se nije promijenilo (koliko je meni poznato). Razlog - nivo detalja koji se želi usnimiti je uvijek zgodnije napraviti na nižem fps broju, ali to je limitirano uvećanjem i stabilnošću atmosfere!
Webkamere nisu prošlost za planete, jer nivo detalja snimljen njima još uvijek daleko prevazilazi ono što kod planeta može DSLR, a i neke CCD kamere. Naravno, podrazumijeva se da se prvo izvrši stekiranje i obrada.

Zato, prava prednost novih kamera je u tome da se izbjegava kompresija (prelaskom na 14 ili 16 bitne varijante). Firewire i veći broj piksela takodje su od pomoći kod ovih kamera, ali za planete to nije toliko presudno.

Što se hladjenja tiče (čak i peltijevog), nisam baš oduševljen krajnjim rezultatom, mada pomaka ima. Treba se dosta pomučiti za sastaviti to hladjenje, a na kraju opet snimci deep-sky objekata dosta zaostaju za onima s DSLR (o CCD da i ne govorimo).

Zaključak - ako se žele snimati Mjesec i planete uzme se webcam (sa CCD-čipom - kod nas se mogu naći po oglasima jeftino filipsovci: ToUcam i Vesta Pro, koji doduše, rade s kompresijom, ali su solidni performeri!), a ako prednost ima Deep-Sky, onda DSLR (osim ako se ima dosta novaca za hladjenu CCD kameru).

sale11472

OK ljudi počeli ste da mešate babe i žabe ....
Nema baš nekog smisla porediti CCD i CMOS kao tehnologije čipova tako što će se porediti CCD iz web kamere i CMOS iz DSLR-a... ako treba porediti DSLR čip sa nečim onda je to velikoformatni CCD iz CCD kamera
CCD web kamera protiv CMOS web kamere .... nisam siguran da bi CMOS dobro prošao u tom poređenju
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

CCD na webcam = sigurica
CCD na SLR = takođe
CMOS na Canon SLR = kažu takođe
CMOS webcam = promašaj

Jednostavno nije dovoljno osetljiv web CMOS u mraku. I da mu napumpaš signal i da mu produžiš exp dobićeš više šuma nego sa najgorim digitalcem (proverio sam). Samsung od pre 7 godina na 5 sec ubija na mesto 30 stackiranih slika sa Logitec 4000 CMOS ::)

Ljubo

Uh,

Imao je pravo Gucic, ovdje je uzaludno nekim ljudima objasnjavati...

Ostavljam vas u vasim ubjedjenjima; srećom niste probali, ali ako s ovim znanjem budete ulazili u astrofoto- očekujte radikalne promjene u razmišljanju.


sale11472

De de Ljubo nema potrebe da se duriš...
Svako ima pravo na svoje mišljenje ali složićeš se da je poređenje čipa u DSLR i onog u web kameri mešanje baba i žaba....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

February 06, 2009, 07:00:30 pm #12 Last Edit: February 06, 2009, 07:11:17 pm by Ljubo
Čovjek je fino pitao šta da uzme za snimanje.
Jedan čip se pokazao bolji za snimanje planeta (CCD webcam), a drugi za deep-sky (CMOS kod nehladjenih, DSLR aparata) i to je to (osim ako se ima para za hladjenu CCD astro kameru). Ovdje nije vršeno poredjenje čipova, već šta se čime bolje snima!

cola

Hvala vam sad od prilike znam sta bih trebao da trazim za pocetak cu verovatno neku web kamereicu sa CCD cipom i to neku od gore navedenih pod uslovom da ih nadjem u prodaji...

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Ljudi, CMOS kod SLR-a i webcam su nebo i zemlja! Kao fića i ferari, počinju na isto slovo.
CMOS kod nekih (nama dostupnih) webcam je sve samo ne za deepsky, probajte ako ne verujete. CMOS kod Canona sve u superlativu. Isti princip senzora ali drastične razlike.
Kupiti ima smisla za planete CCD, osetljivija je i daje više detalja u mraku

Inače ako može da se modifikuje moja CMOS webcam za deepsky ja sam spreman da je pojedem...