• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Socivo za refraktora

Started by cola, June 11, 2009, 10:09:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Interesujemo kako se pravi socivo i kako to moze da se uradi kod kuce?
Sta je potrebno, kakvo staklo, ostali materijal?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Pazi može da se napravi nije da ne može.....
Ali je neuporedivo teže nabaviti odgovarajuće staklo (ma šta teže ovde je to nemoguća misija) proračunati krivine (ne zaboravi trebaju ti u stvari najmanje 2 sočiva za ahromat) pa sve to napraviti itd itd itd
Batali ti to ako već hoćeš da praviš nešto počni da radiš ogledalo imaš "samo" jednu površinu koju trebaš da obradiš staklo za neke manje veličine nije problem ni ako je obično prozorsko .... a imaćeš nešto upotrebljivo....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Imaš negde na nemačkom astroshopu, video sam ali sad ne mogu da nađem. Naravno da je veći izbor ogledala ali ako baš hoćeš da praviš...refraktor, onda kupi bar sočivo. Mada ja za male pare (ispod 1000 eur) uvek preferirarm Njutna; ako iskeširaš 2-3 stoje imaš komplet ogledala za dobsona u kome bi se dete zaglavilo  ;D
Aperture rules!

cola

Nisam mislio da pravim!! Nego mi nikako nije islo u glavu(a idalje ne ide) kako su to radili prvi posmatraci, tj prvi teleskopi su bili refraktori, pa odakle im socivo kako su ga napravili, ocito to nije bio neki kvalitet ali opet...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Pa pravili su ga isto kao i ogledalo. Tehnika je ista i brušenja i poliranja itd i naravno da kvalitet nije bio neki poseban uostalom pogledaj kolike su f-brojeve imali ti teleskopi.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Da, sam Heršel je imao ogroman (za tadašnje pojmove) reflektor sa ogledalom od jedno pola metra ili više; mrzeo ga je i gledao je obično nekim manjim.
Refraktori postaju popularniji u 19. veku kad Cajs počinje da ih proizvodi skoro kvalitetno kao današnji ahromati. Inače dotad je Njutn vladao devizom "bolje se mučiti oko ogledala nego duplo oko sočiva". To važi i za današnje ATM poduhvate gde sam čuo i da su ljudi pravili ogledala od pola metra a čak i okulare u kućnoj radinosti; ali nisam čuo za neki home made apo.

sale11472

Pa za home made APO ti treba malo egzotičnije staklo tako da .... nikakvo čudo što se baš i ne čuje za takvo šta (da ne pominjem antirefleksivne premaze) ali zato veliiiiikiiii refraktori ogromnog f-broja i nisu tako neuobičajena pojava u ATM svetu...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D