• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ogledalo iz segmenata

Started by cola, June 21, 2009, 11:43:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

June 21, 2009, 11:43:46 pm Last Edit: June 22, 2009, 11:20:47 am by cola
Ako bih uzeo 5 ogledala precnika 100mm sa istom zizom i kad bi fokus bio u istoj taci, da li bi se taj "teleskop" ponasao po optickim sposobnistima isto kao 500mm teleskop, koliko je to izvodljivo??
Prednosti:
Mislim da bi se ovako brze hladio, a i lakse je prenosiv.
Potencijale mane:
Kolminaci mnogo veci posao :(
Ako je ATM mislim da bi mozda bio problem da sva ogledala imaju istu zizu ???
Tu i tamo:
Ziza bi morala da bude velika kako bi F bio na zavidnom nivou ???
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Recimo da bi u drugom slučaju tj kada imaš jedno ogledalo od 500mm površina istog (i upotrebljivost za tamne objekte) negde oko 5 puta veća nego 5 ogledala po 100mm.

Meni je slično padalo na pamet ali je mnogo lakše premda ne i jeftinije kupiti veće ogledalo. Samim tim sve ove zbrke potonje postaju rešive.

cola

Znaci mislis da za tamne objekte ovo nista ne vredi?
Znam da se neki teleskopi prave iz vise ogledala ali oni rade sa sestougaonim a u ATM-u je to verovatno mnogoo tesko...
Inace mislismo( ja i 4 ortaka) da zajedno napravimo tako nesto ali ako to ne vredi :( ...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Čola zagooglaj malo termini MMT...
Nekada je to bila skraćenica od Mulit Mirror Telescope a danas je Mono Mirror Telescope....
Kod ovako malih ogledala kakva su u upotrebi kod amatera jednostavno takva egzibicija se ne isplati ni pod razno tj teleskop sa jednim 500mm ogledalom bi bio mnogo jeftiniji, prenosiviji brže bi se hladio (sve problemi zbog koga je multi mirror postao mono miror kada su počeli da rade ogledala preko pet metara prečnika prihvatljivog kvaliteta na Univerzitetu Arizona) itd nego da ima 5 ogledala od 100 mm  
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Mozda me nisi razumeo, misio sam da se jedno ogledalo sastoji iz pet delova(ogledala), a ne da rade kao binokulari!!!
Na ovako nesto mislim!!!

sa wierd.com
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

bear

Shefe... Nisam ATM tata-mata, ali.. kako ces izbrusiti ogledala ? 'Normalan' teleskop treba da ima parabolicnu povrsinu (osim ako je f/10+ i planiras da ga usecas u neko brdo ili znas nekoga u nekoj fabrici gde proizvode korektore :) ), a brusiti deo parabole (pa jos vise njih) mi ne zvuci kao zabavan poduhvat, pa sve i da je neko sposoban da kolimira takav monstrum pre neko sto osvane :)

cola

Nisam rekao da cu to da pravim, nego me interesuje ovako...
pa ja nisam ni izbrusio jedno ogledalo, nego me interesuje jer sam citao nesto o planovima za opservatoriju sa slike pa me je zainteresovalo kako to ide ste je, da li je moguce...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

bear

Sve je moguce, samo je pitanje sta se isplati (ne samo u smislu $ nego i u smisla truda). Ne prave se teleskopi od vise delova zato sto je lako vec zato sto se iznad odredjene velicine (a ta velicina se meri u metrima) drugacije ne moze :)

mravic

Ja sam pravio nešto slično i imam iskustva pa da vam nešto o tome napišem.
Kao prvo, ako bi hteo da napraviš nešto slično, morao bi da sve jedno ogledalo brusiš na jednom alatu da bi pogodio istu dužinu fokusa, ali to je poprilično teško jer bi alat morao da bude od mnogo debljeg stakla jer bi se potrošio. Zamisli samo četiri ogledala brusiti na jednom alatu, znači alat bi morao da bude najmanje tri četiri puta deblji...ovo može da se malo izbegne sa prethodnim brušenjem svakog ogledala na nekom drugom alatu a kad se dodje do približnog fokusa onda sve na kraju samo predjete na jedan.
Moralo bi jako često da se menjaju stakla tj. da se vrši promena svakih minut dva brušenja da budu što sličnija. Naravno, svako ogledalo se onda finijim prahovima bruse na istom alatu.
Najbolje bi bilo kada bi se brusilo više od f 8 ili f9 a još bolje od f10 da bi teleskop bio sfernog oblika.
Onda bi sve trebalo polirati na jednom te istom alatu i pokušati dobiti što sličniji oblik tj što bolju sferu što nimalo nije lako.

Mislim da je ovaj projekat besmislen jer ako bi ovako nešto i radio, od npr, 150mm ogledala pa npr. 5 komada, dobio bi teleskop kao npr. 350mm, otprilike, tako da mislim da je jednostavnije napraviti i 400mm a ne 5 komada od 150mm. O kolimaciji da ne govorim jer mislim da je to praktično nemoguće u amaterskim uslovima, jer preciznost kolimacije mora da bude isto kao i preciznost poliranja a to je nekoliko hiljaditih mm.

Ja sam pravio dva komada od 150mm i još ih nisam ispolirao na željen oblik jer su jakop kratkog fokusa , negde oko f3 što je jako teško. Planirao sam napraviti dvogled...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

June 22, 2009, 07:19:26 pm #9 Last Edit: June 22, 2009, 07:25:20 pm by sale11472
Quote from: cola on June 22, 2009, 11:16:53 am
Mozda me nisi razumeo, misio sam da se jedno ogledalo sastoji iz pet delova(ogledala), a ne da rade kao binokulari!!!


Aj sad priznaj da nisi otišao na Google i pretražio pojmove MMT, MMTO, Multi Mirror Telescope itd itd ;D ;D
U Arizoni na MMTO observatoriji  Smitsonijan Instituta i Univerziteta u Arizoni imali su upravo takav teleskop sa 6 kom 1.8 m ogledala i tu su skalameriju zamenili ogledalom od 6.5 metara čim je bilo moguće a sve zbog komplikacija koje su imali...

Inače Keck teleskopi ne koriste takav sistem već imaju jedno ogledalo koje se sastoji iz segmenata koji se pozicioniraju pomoću kompjutera itd itd u amaterskim vodama to bi bilo još komplikovanije....

Kada si već pomenuo binokularne teleskope pa amateri to prave već prilično često....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Da prave ali ne kasegraine kao što sam ja zamislio da budu dva ogledala f3 i da ih produžim veštački na f6.

Baš bi mi dobro došao jedan dva komada ta otpadna ogledala od 1.8m
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

Kako(cime) se vestacki povecava f ?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

NeS

Pa f se vestacki povecava tako sto uzmes knjigu o optici otvoris je ucis.
Kad naucis sve o optickim elementima, optickim sistemima, uredjajima i parametrima optickih uredjaja pa i teleskopa moci ces sam da produzavas ili skracujes f.
Shvatices kako funkcionise barlov ili telekonvertor i sto je jos vaznije tek tada ces spoznati lepotu mastanja.

Yagodinac

Smanjiš krivinu ogledala - smanjiš f. Korisno za prepotopske teleskope jer su obično loše glačani; pa Heršel podigne kuću da smesti pola metra ogledalo koje danas ide u dobsona koji staje u jugo  ;D. Međutim manji f znači mnogo kraće ekspozicije za fotografiju ali i zahtevniju obradu i kolimaciju.

sale11472

Quote from: Yagodinac on June 23, 2009, 12:51:06 pm
Smanjiš krivinu ogledala - smanjiš f.

Da ali to bi mu došlo nešto kao "prirodno" povećavanje f-broja ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D